FCI klasifikacija:
Grupa 6 – Goniči i srodne pasmine, Sekcija 3 – srodne pasmine
Visina:
mužjaci 63-69 cm; ženke 61-66 cm
Težina:
29-41 kg
Životni vijek:
9-15 godina, u prosjeku oko 12
Dlaka:
gusta, sjajna, glatka i kratka
Boja:
od svijetle do crveno pšenične – može imati malo bijele boje na prsima i prstima
Idealan prostor za život:
kuća s dvorištem, no nije pogodan za život isključivo na dvorištu
Uobičajena veličina legla:
7-8 štenaca
Povijesni razvoj rodezijskog goniča lavova
Rodezijski gonič lavova (Rhodesian Ridgeback) je velik, snažan i mišićav pas koji je prema FCI klasifikaciji pasmina smješten u grupu 6 – Goniči i srodne pasmine, Sekcija 3 – srodne pasmine.
Rhodesian Ridgeback je danas jedina registrirana pasmina pasa podrijetlom iz južne Afrike. Njihovi korijeni potiču iz Cape Colonyja u južnoj Africi. Tamo ih se križalo s raznm terijerima i hrtovima nizozemskih kolonijalista te lovnim psima Hotentota (Khoikhoi) koji su imali karakterističan brazdu koja se pružala duž leđa.
Krajem 19. stoljeća, Cornelius van Rooyen, rodezijski lovac, koristio je ove pse za suočavanje s lavovima, no ne da ih ubijaju, već da ih pronađu i zadrže do dolaska lovca te za obranu od ostalih životinja poput babuna i drugih.
Standard za pasminu napisan je 1922. godine, a sastavio ga je Francis Richard Barnes. Ono što je zanimljivo jest da je pasmina već bila na rubu izumiranja te da je standard temeljen na stanardu dalmatinskog psa. Rodezijskog goniča lavova je 1955. godine priznao American Kennel Club.
Iako se u nekim dijelovima svijeta i dalje koristi kao suputnik u lovu na divljač, rodezijski gonič lavova danas je pronašao novu svrhu – unatoč tome što je i dalje neustrašiv, više se koristi kao pas čuvar, ali i kućni ljubimac čije srce pripada obiteljskom domu.
Izgled rodezijskog goniča lavova
Rodezijski gonič lavova oličenje je elegancije, snage i neustrašivog duha. Ovaj plemeniti pas pripada u velike pasmine s obzirom da se njegova težina kao odraslog psa kreće od 29 do 41 kg (prosječne težine su 36,5 kg za mužjake, a 32 kg za ženke), a visina mužjaka je od 63 do 69 cm, dok se kod ženki ona kreće od 61 do 66 cm.
Ovaj elegantni ljepotan ima kratku i gustu dlaku koja je istovremeno glatka i sjajna, a boja dlake kreće se od svijetle do crveno pšenične. Dozovoljena su mala obilježja bijele boje na prsima i prstima, tamna maska na njuškici te tamnije uši.
Ovaj divan, iznimno agilan pas kojeg su oblikovali surovi afrički krajolici ima mišićavo i vitko tijelo koje predstavlja spoj brzine i izdržljivosti. Njegove duge i mišićave noge daju mu impresivnu snagu i okretnost, a snažna leđa i duboka prsa omogućuju neiscrpnu energiju.
Njegovo najprepoznatljivije obilježje je i njegova vizualno upečatljiva brazda, greben na leđima, odnosno specifičan rast dlake uzduž leđa, tzv. ridge. Naime, od ramena pa sve do kukova i sapi, u prosjeku 5 cm širine, proteže se simetričan i točno definiran rast dlake koji prkosi pravilima rasta, odnosno raste u suprotnom smjeru od ostatka dlake. Ova osobitost predstavlja i zaštitni znak pasmine te se nalazi i u nazivu pasmine (Rhodesian ridgeback).
Njihove oči su okrugle i sjajne te zrače inteligencijom i odanošću, a boja im je usklađena s bojom dlake. Uši su visoko nasađene te su srednje veličine.
Sama prisutnost rodezijskog goniča lavova ostavlja snažan dojam pun energije i elegancije – ovaj je pas utjelovljenje divlje ljepote i neukrotivog duha, što ga čini izvrsnim i cijenjenim psom čuvarom i kućnim ljubimcem.
Držanje rodezijskog goniča lavova
Njega
Rodezijski gonič lavova pasmina je koju se, iako se linja, smatra relativno lakom za održavanje i pružanje njege. Potrebno im je redovito četkati dlaku kako bi se odstranila nečistoća i mrtva dlaka te kako bi krzno ostalo sjajno. Kada pas mijenja dlaku jednom godišnje treba ih i češće četkati i češljati. Kupati ih ne treba prečesto – samo kada je to prijeko potrebno, a trebate redovito voditi brigu o zdravlju zubi i desni, ušiju i očiju.
Aktivnost i kretanje rodezijskog goniča lavova
Rodezijski gonič lavova dosta je aktivna pasmina koja treba dosta kretanja kada odrastu – tada im je potrebna svakodnevna vanjska aktivnost, a trebate im omogućiti i dostatnu količinu igre i trčanja vani na sigurnom prostoru.
Budući da su skloni displaziji kukova i da je ovo velika i dosta teška pasmina, dok su još mladi i dok ne odrastu u potpunosti savjetuje se smanjiti količinu aktivnosti u usporedbi s količinom koja im je potrebna dok odrastu. Zato rodezijske goniče lavova, dok su mladi i dok ne odrastu, treba nositi uz i niz stepenice kako kasnije ne bi imali problema sa zglobovima i kostima.
Svog peseka nosite dok Vam god to njegova težina dozvoljava, a kada bude pretežak da bi ga mogli podići, zglobove zbog pojačanog napora penjanjem stepenicama možete zaštititi davanjem preventivno preparata koji sadrži glukozamin koji štiti hrskavicu zglobova.
Rodezijski goniči lavova iznimno su izdržljivi psi koji su, povijesno gledajući, bili pratioci u lovu na lavove i ostale divlje životinje. Ovim prekrasnim lovcima, stoga, u odrasloj dobi treba pružati dovoljno kretanja i aktivnosti, uz oprez dok su mladi.
Najčešće bolesti rodezijskog goniča lavova
Iako je rodezijski gonič lavova u principu dosta zdrava pasmina čiji je životni vijek od 9 do 15 godina, kao i svi psi, imaju neke zdravstvene poteškoće s kojima se mogu susresti. Najpoznatije su:
• upala kože (dermoidni sinus)
• displazija kukova i laktova
• anomalije oka
• problemi sa štitnjačom
Dermoidni sinus kod rodezijskog goniča lavova
Dermoidni sinus prvi puta je opisan kod pasmine rodezijski gonič lavova, a može se pojaviti i kod Kerry Blue Terriera, shih tzua i boksera kao anomalija kože. Nekad su tu pojavu zvali dermoidnom cistom, epidermalnom cistom ili trichiaris spiralis. Pod cistom smatramo svaku nenormalnu ili neuobičajenu vrećicu ili šupljinu na i u tijelu.
Ova cista ili sinus nalazi se između kože i moždine u području sakruma ili križa i smatra se težim oblikom ove anomalije), naslijednog je karaktera i može se uočiti kod vrlo mladih štenaca. Prstima se može napipati trvđa i okrugla masa promjera oko 3 cm ili više, na predijelu vrata. Također postoji još jedan oblik, a javlja se na području križa i nema povoljnu prognozu za psa, posebno ako dijelovi dermoidne ciste prejako obaviju ili čak ulaze u moždinu kralježnice.
Cista, sinus ili vrećica može u sebi sadržavati dlačne folikule, žlijezde lojnice i znojnice. Sve navedene komponente luče svoje produkte i ispune vrećicu sa sebumom ili lojem, otpacima kože i dlačicama. Ako se ovakav sadržaj inficira (vrećica ima kanalić prema koži, kroz koji ulaze razne bakterije), upala se proširi na okolna tkiva i često se razvije upala mozga i moždanih ovojnica i može dovesti do neželjenog ishoda - uginuća.
Kod štenadi je ovu anomaliju potrebno što ranije dijagnosticiriati te ih odvojiti iz legla, pripremiti za operaciju i kirurški obraaditi cistu ili sinus. Ishod operacije ovisi o veličini i raširenosti ciste, a oporavak je vrlo dug te pas mora biti pod nadzorom veterinara i vlasnika. Budući da je ova anomalija uočljiva u ranoj dobi šteneta, takve pse, a i njihove roditelje trebalo bi isključiti iz uzgoja i time će se prekinuti lanac prijenosa ove bolesti.
Temperament rodezijskog goniča lavova
Rodezijski goniči lavova iznimno su zaštitnički nastrojeni prema svom vlasniku, ali zbog njihove veličine, snage, temperamenta kao i fizičkog i mentalnog razvoja, nužna je velika pažnja i kontrola vlasnika u samom razvoju šteneta. Morate započeti i s odgojem, dresurom i socijalizacijom već u njegovoj ranoj dobi.
Temperament ovih pasa odražava spoj neustrašivosti, odanosti prema vlasniku i inteligencije. Za obiteljski život dosta su dobro prilagođeni – prema onima kojima vjeruju, uz pravilan odgoj, pokazuju toplinu i privrženost te meko srce ispod čvrstih mišića, dok prema strancima mogu biti rezervirani i plašljivi.
Ovo, međutim, nije pasmina za svakoga, posebice ne za nove i neiskusne vlasnike – rodezijski gonič lavova ima dosta jak i pomalo tvrdoglav karakter pa je važan čvrst odgoj i strpljiv vlasnik koji se zna postaviti te koji će psa razumjeti i usmjeravati ga, ne dozvoljavajući pritom da ga pas izdominira.
Potrebno ih je od malih nogu pravilno socijalizirati i odgojiti te se tada može slagati sa životinjama i čak biti zaštitnički nastrojen prema njima. Ne savjetuje se za ljude s jako malom djecom, a uz pravilan odgoj psa te objašnjenje starijoj djeci kako se ispravno odnostiti prema psu, s njima može biti dobar.
Ovaj hrabar pas vješto se snalazi i u ulozi psa čuvara – neke pasmine poput vajmarskog ptičara (Weimaraner) i rodezijskog goniča lavova originalno su se uzgajali za lov, no zbog svoje veličine, izgleda i teritorijalnog instinkta, u današnjem su vremenu evoluirali su u pse čuvare.
Odgoj rodezijskog goniča lavova
Rodezijski gonič lavova traži dosta vremena za učenje, kretanje i aktivnosti. Naime, iako je ova pasmina pasa izrazito inteligentna i brzo uči, potrebno bi bilo uložiti puno truda i ispravnog odgoja kao bi ga se usmjerilo prema pravilnom ponašanju.
Ako se odlučite za ovu pasminu, potrebno bi bilo u najranijoj dobi početi s njegovom/njenom socijalizacijom i upoznavanjem s drugim ljubimcima. Pravilan trening jednom tjedno te svakodnevna vježba nužni su dio njegovog zdravog života, kao i eliminiranja eventualnih problema ponašanja u kasnijoj dobi.
Treba znati kako je ovo iznimno pametna pasmina koja će lako izdominirati neiskusnog vlasnika koji nije čvrst, no pošten, i dosljedan – vlasnik mora biti strpljiv, uporan i u potpunosti posvećen odgoju psa, a potrebno je obratiti pozornost i da im se pruži dovoljno kretanja te mentalne stimulacije. Također se savjetuje da se odgoj temelji na pohvalama i pozitivnom ohrabrenju.
Valja i napomenuti kako se za ovu rodezijskog goniča lavova navodi da se je sposobna izrazito vezati za svoje vlasnike te se iz tog razloga se savjetuje da žive isključivo u njihovoj blizini (u kući ili stanu). Sve druge opcije (npr. držanje u dvorištu, itd.) potencira njihovu autodestruktivnost i skonost uništavanju.
Iz gore navedenih razloga, kao i iz razloga što ova pasmina pasa često pokazuje uporno i tvrdoglavo ponašanje, uzgajivači se često opredijele za stručne savjete vodiča iz različitih udruga za odgoj i školovanje pasa.
Rodezijski gonič lavova u stanu – da ili ne?
Unatoč tome što je rodezijski gonič lavova velika pasmina kojoj bolje odgovara sigurno ograđeno dvorište u kojem će se moći istrčati i slobodno kretati i kuća u kojoj će boraviti, on se može prilagoditi i u stanu. U tom im je slučaju potrebno osigurati dovoljno kretanja na otvorenom prostoru.
Kao što je spomenuto, rodezijski gonič lavova može postati jako privržen svojim vlasnicima te želi provoditi vrijeme blizu njih (u kući ili stanu) – ostale opcije, poput držanja u dvorištu, moglo bi ih odvesti u (auto)destruktivnost. Prema tome, potrebno im se dosta posvetiti kako bi osjetili osjećaj pripadnosti.