Besplatna dostava za narudžbe iznad 50€!

Čehoslovački vučji pas

Pasmine pasa

  • Podijelite:
Čehoslovački vučji pas
FCI klasifikacija:

Grupa 1 – Ovčarski i govedarski psi, Sekcija 1 – Ovčarski psi

Visina:

mužjaci minimalno 65 cm; ženke minimalno 60 cm

Težina:

mužjaci najmanje 26 kg; ženke najmanje 20 kg

Životni vijek:

13-16 godina

Dlaka:

gusta, ravna, priliježe uz tijelo

Boja:

žutosiva do srebrnosiva s karakterističnom svijetlom maskom

Idealan prostor za život:

kuća s vrtom ili sigurim otvorenim prostorom

Uobičajena veličina legla:

4-8 štenaca

Povijest čehoslovačkog vučjeg psa

Pasmina čehoslovački vučji pas (Czechoslovakian Wolfdog) nastala je oko 50-tih godina prošlog stoljeća na području nekadašnje Čehoslovačke. Uzgojila ih je čehoslovačka vojska kao službenu pasminu križanjem njemačkih ovčara i karpatskih šumskih vukova, a cilj je bio dobiti pouzdanog čuvara granica.

Međutim, pasmina se pokazala stidljivom i nepovjerljivom, a javio se i problem s lavežom. Naime, ovi psi izuzetno rijetko i slabo laju, no ipak su razvijene izvanredne radne osobine, zbog čega spada u radne pse. Iako je ovo vrlo rijetka pasmina u Hrvatskoj, danas je čehoslovački vučji pas raširen manje više svugdje po Europi (Češka, Mađarska, Rusija, Slovačka), a postaje popularan i u Italiji.

Danas se ove pse koji podsjećaju na vuka može pronaći kao obučene radne pse u gorskim spasilačkim timovima te kao pse čuvare. Godine 1999. FCI i službenoj priznaje pasminu pa tako pripada Grupi 1 – Ovčarski i govedarski psi, Sekciji 1 – Ovčarski psi.

Uz ranu socijalizaciju te pravilan i odlučan odgoj može se smanjiti njihova stidljivost i rezerviranost prema nepoznatim ljudima i situacijama, no treba zapamtiti kako čeholoslovenski vučji pas definitivno nije prikladan za ljude koji nemaju iskustva s odgojem pasa te za one koji ne znaju kontrolirati dominantne pse. Najbolje se snalazi u rukama iskusnih vlasnika koji razumiju njegovu jedinstvenu prirodu i specifične zahtjeve.

Čehoslovački vučji pas trči preko lokve

Veličanstveni spoj vuka i psa

Ono po čemu čehoslovački vučji pas na prvu odskače od ostalih pasmina definitivno je njegov jedinstven izgled. Ovog je psa teško je ne primijetiti – na prvi pogled jasno je da postoji neosporiva veza s vukom te će rijetko tko ostati ravnodušan prema ovoj neobičnoj komibnaciji snage i ljepote.

Ovaj divan pas u fizičkom pogledu s vukom dijeli izduženo, snažno i mišićavo tijelo, gusto krzno, sličnu boju te glavu koja neodoljivo podsjeća na vuka. Stoga će mnogi na prvu pomisliti da se ovdje stvarno i radi o vuku.

Dlaka mu je gusta, ravna, a priliježe uz tijelo, no potrebno je napomenuti kako se ljetna i zimska dlaka jako razlikuju – naime, tokom zime prevladava vrlo gusta poddlaka, koja sa pokrovnom dlakom čini gusti pokrivač preko cijelog tijela.

Visina grebena mužjaka je najmanje 65 cm, a ženki najmanje 60 cm. Težina kod mužjaka iznosi najmanje 26 kg, dok je ona kod ženki najmanje 20 kg.

Boja im je žutosiva do srebrnosiva s karakterističnom svijetlom maskom. Svjetlija dlaka je na donjem dijelu vrata i na prednjoj strani grudi. Dozvoljena je tamnosiva obojenost s maskom.

Glava im je mišićava, no simetrična, njuška nije široka, oči su jantarne boje i dosta su male, dok su uši trokutaste, tanke i prilično kratke. Kretanje ovog veličanstvenog psa vrlo je skladno.

Za dlaku bi se tijekom razdoblja pojačanog linjanja trebalo posebno pobrinuti i češće češljati, čime se može smanjiti njeno opadanje.

Čehoslovački vučji pas pored mora

Temperament čehoslovačkog vučjeg psa

Kao rezultat dugogodišnje selekcije nastala je ova izdržljiva, inteligentna, odvažna i temperamentna pasmina pasa koja lako uči, ali zahtjeva pri obuci čvrstu i strpljivu ruku.

Čehoslovački vučji psi munjevitih su reakcija, izdržljiva trka, s vrlo istančanim osjetilima i odličnom sposobnošću orijentacije. Glasaju se vrlo rijetko i to češće zavijaju ili vrlo slabo laju.

Uz to, čehoslovački su vučjaci nepovjerljivi prema novim osobama, no ne napadaju bez osnove, a zbog nepovjerljivosti je važna rana i pravilna socijalizacija. Svom vlasniku pokazuje beskrajnu odanost i povjerenje.

Osim toga, oni su vrlo snažni, neustrašivi te neovisni, a uz to su vrlo energična i aktivna pasmina koja je snažno teritrijalno i zaštitnički nastrojena. Uz ranu, pravilnu i opsežnu socijalizaciju mogu se dobro slagati s drugim životinjama, a posebice s onima s kojima su od malena te s životinjama koje nisu dominatne.

Ne vole mnogo vremena provoditi sami i, budući da svoju obitelj smatraju svojim čoporom, trebali bi biti dio obitelji koja će mu se posvetiti.

Čehoslovački vučji pas trči preko vode

Držanje čehoslovačkog vučjeg psa

Potrebna aktivnost i životni prostor

Budući da je ovo radna pasmina koju odlikuje inteligencija, čehoslovački vučji pas zahtjeva dosta aktivnosti, kako fizičke, tako i mentalne. Naime, ovom je živahnom, pametnom i izdržljivom psu potrebno pružati dovoljnu i redovitu količinu treninga te ih se ne smije zapostavljati kako ne bi postali destruktivni. S njima se možete zaputiti u duge šetnje, na trčanje, zabavljati uz razne igre i aktivnosti, a potrebno im je i dovoljno prostora za kretanje.

Čehoslovački vučji pas i nije baš prikladan za stan jer kao vrlo aktivna pasmina preferira otvoren prostor. Uz to, mogu vrlo dobro podnijeti zimske uvjete. Valja i napomenuti kako ne vole dugo vremena provoditi sami te očekuju dovoljnu količinu vremena i aktivnosti s vlasnikom i u krugu obitelji. Ako ste tip osobe kojoj se neće dati posvetiti im dovljno vremena za odgoj i pružanje aktivnosti, ovi psi nisu za Vas.

Zdravlje čehoslovačkog vučjeg psa

Životni vijek čehoslovačkog vučjeg psa procjenjuje se na 13 do 16 godina. Kako je pasmina još dosta mlada nisu zabilježene neke posebne genetske bolesti koje se pojavljuju u populaciji, osim sklonosti prema displaziji kukova.

Svojom građom i težinom spada u velike pasmine pasa pa bi se ishrana trebala bazirati na hranama koje će sastavom održavati zdravlje lokomotornog sustava, zglobova te održavati pokretljivost ligamenata, tetiva, mišića i aktivnost samog psa.

Kod ove je pasmine zanimljivo da se ženke tjeraju samo jednom godišnje, čime se dodatno potvrđuje da je pasmina mlada i u uskom srodstvu s vukom. Iz tog razloga, ako razmišljate o nabavci ovoga psa, morate znati da je pasmina i dalje dosta rijetka te da biste se zbog jednog tjeranja godišnje mogli načekati da štenci budu dostupni.

Odgoj čehoslovačkog vučjeg psa

Potreban je vlasnik koji će odgoju ovoga psa pristupiti čvrstim, dosljednim i upornim stilom. Čehoslovački vučji pas zahtjeva puno strpljenja i pažljiv odgoj jer se kod njih sukobljava vučja neukrotivost s jedne strane te pasja odanost s druge.

Oni lako uče, brzo reagiraju i vrlo su izdržljivi, a iako su nepovjerljivi, ne grizu bez opradvdanog razloga. Uz pravilan odgoj i socijalizaciju svome će vlasniku pokazati iskrenost i duboku odanost.

Kod treninga često iziskuje da ga se motivira kako bi se dobila reakcija jer su njihove reakcije, odnosno radnje, uvijek popraćene nekom svrhom, kao i kod većine radnih pasa.

Može biti sumnjičav i preplašen, a ne treba niti zaboraviti kako ima snažnu vučju prirodu pa je socijalizacija od malih nogu od ključne važnosti. Zato ga uz oprez treba izlagati raznim ljudima, životinjama, zvukovima, mjestima i situacijama.

S njima je važno postići određenu povezanost koja će se temeljiti na povjerenju. Oni moraju znati da ste vi vođa čopora – to znači da biste trebali biti smireni, puni samopouzdanja, sigurnan vođa i nikako ne smijete biti agresivni. Dakle, ovaj pas nije za svakoga – potrebno je uložiti dosta vremena i posvetiti im se, a potrebno je i iskustvo sa psima te prostor u kojem bi ovaj veliki pas mogao boraviti.

Čehoslovački vučji pas na drvenoj šetnici

Lista želja

Vaša košarica je prazna.

Dodajte proizvode u košaricu

Nastavite kupnju