Besplatna dostava za narudžbe iznad 50€

Njemački bokser

Pasmine pasa

  • Podijelite:
Njemacki bokser s lopticom u ustima
FCI klasifikacija:

Grupa 2 - pinčeri i šnauceri, molosi i švicarski pastirski psi, Sekcija 2 - molosi

Visina:

mužjaci 57-63 cm; ženke 53-59 cm

Težina:

mužjaci 30-32 kg; ženke 25-27 kg

Životni vijek:

10-13 godina

Dlaka:

kratka, sjajna, glatka

Boja:

žute (različitih nijansi), tigrasta ili s bijelim površinama (prema FCI standardu, ne bi smjele prelaziti 1/3 ukupne površine tijela)

Idealan prostor za život:

kuća s vrtom; loše podnosi hladnoću i toplinu

Uobičajena veličina legla:

6-8 štenaca

Povijest njemačkog boksera

Bokser je snažan i mišićav pas, koji je prema FCI (Fédération Cynologique Internationale) klasifikaciji smješten u Grupu 2 (pinčeri i šnauceri, molosi i švicarski pastirski psi), Sekcija 2 (molosi).

Potječe od borbenih pasa, a uz to se koristio i za tjeranje stoke, lov na divlje svinje i bizone, kako bi vukao teret i druge funkcije. Neustrašivo se zna suprotstaviti protivniku i jak napad ga ne može prestrašiti. Povijest ove pasmine datira još iz, kao što mu i samo ime kaže, iz Njemačke, a potječe od danas izumrle pasmine Bullenbeißer i engleskog buldoga koji se križao s Bullenbeißerom da bi se dobio pas koji je manji i agilniji.

Njemački bokser prvi je puta prikazan 1895. godine u Münchenu, kada je i osnovan prvi klub boksera, koji je ujedno i postavio temeljne standarde pasmine. lako se ubraja među službene pasmine i koristi se i kao policijski i vojni pas te pas za traženje nestalih osoba, prije svega je kućni i obiteljski pas.

Njemački bokser gleda u daljinu

Izgled, njega i razvoj njemačkog boksera

Izgled

Njemački bokser je srednje velik pas, lijepog stava i kvadratičnog izgleda (dužina tijela je jednaka visini tijela), s jakim kostima. Pored naravi, kod boksera pozornost privlači i njegovo mršavo i mišićavo tijelo koje odaje hrabrost.

Težina odraslog mužjaka pasmine je od 30 do 32 kg, a težina ženki od 25 do 27 kg; visina mužjaka je od 57 do 63 cm, a ženki od 53 do 59 cm.

Ovo je kratkodlaki pas sa glatkom i sjajnom dlakom. Što se tiče linjanja, ono je prosječno, ali za vrijeme sezonskog linjanja može biti nešto jače.

Boje njemačkog boksera

Ova pasmina pasa dolazi u nekoliko boja: žute (različitih nijansi), tigrasta ili s bijelim površinama koje, prema FCI standardu, ne bi smjele prelaziti 1/3 ukupne površine tijela. Također, pojavljuju se i bijeli bokseri, ali oni nisu priznati standardom.

Bijeli njemački bokseri

Bijele boksere se nerijetko poistovjećuje s albino bokserima. Naime, albino životinje ne posjeduju pigment, što se može utvrditi na koži cijela tijela te na očima. Većina bijelih boksera posjeduju pigment tamnije boje, u obliku mrlja po koži ili oko njuške te posjeduju pigmentirane šarenice (oči). Poneki bijeli bokseri posjeduju i poneka tamnija područja dlake (npr. oko očiju, ušiju ili na leđima).

Određena ispitivanja, kao i iskustva uzgajivača, dovela su do zaključka da se u određenim varijantama boksera pojavljuje sljepoća i gluhoća. Naime, smatra se da je učestalost pojavljivanja gluhoće kod bijelih boksera u rasponu od 10% do 30% ovisno o leglima i biletarealnoj (obostranoj) ili jednostranoj (unilateralnoj) gluhoći.

Smatra se da uzrok pojave gluhoće leži u nedostatku pigmentnih stanica na području unutrašnjeg uha i posljedičnog gubitka senzornih stanica, čiji živčani završeci atrofiraju, što dovodi do gubitka sluha u dobi od 6. do 8. tjedna starosti ljubimca.

Ako se odlučite za bijelog boksera bitno je "uzimati" ih od odgovornih, kvalitetnih uzgajivača koji imaju reputaciju.

Njega

Kada je u pitanju njega dlake, ona kod njemačkih boksera nije zahtjevna – povremeno četkanje i uklanjanje mrtve dlake i prljavštine bit će dovoljnao. Ovo je jako čista pasmina, pa niti kupanje ne treba biti učestalo budući da prečesto kupanje može isušiti kožu.

Međutim, morate voditi brigu o čišćenju naborane kože na licu kako biste spriječili infekcije ili razne iritacije. To možete učiniti upotrebom vlažnih maramica za pse.

Razvoj štenaca njemačkog boksera

U prosjeku njemački bokseri kote oko 6-8 štenaca, po rođenju prosječne tjelesne težine do 0,5 kg.

Psi ove pasmine pripadaju u skupinu velikih pasa i rast je kod njih intezivan do navršenih 15 mjeseci starosti, kada prestaju s rastom i razvojem pa se mogu početi hraniti s hranom za odrasle pse.

Dakle, štencima boksera potrebno je 15 mjeseci da odrastu. Dug i posebno delikatan rast (razvoj koštanog sustava) odvija se u dvije faze, a optimalna ishrana šteneta vrlo je bitna za normalan rast i razvoj te je preduvjet za snažnog i zdravog psa. Bitni čimbenici u pojedinoj fazi su energetske potrebe, zrelost probavnog sustava i razvoj zubala.

Prva je faza intenzivnog rasta, a traje od odvikavanja od sisanja do kraja 5. mjeseca života. Koštani sustav se intenzivno razvija, štene dobiva u prosjeku 130g dnevno.

Do 5. mjeseca života dosegne 50% težine odraslog psa. Tijekom ove faze probavni sustav šteneta je osjetljiv i još uvijek ne radi punim kapacitetom.

Od 5. do 15. mjeseca života progresivno se konsolidiraju probavne funkcije. Dobivanje na težini se nastavlja, ali sporijim tempom. Razvija se mišićna masa i konsolidiraju se koštane strukture šteneta.

U 5. mjesecu života izgradnja koštanih struktura i zglobova je skoro gotova, ali razvoj šteneta je daleko od završetka. Od 5. mjeseca ulazi u fazu izgradnje mišićne mase i još uvijek ima velike energetske potrebe.

Unos energije treba biti strogo kontroliran kako bi se spriječilo prekomjerno dobivanje na težini. Prekomjerna težina može za posljedicu imati deformaciju koštanog sustava.

Temperament njemačkog boksera

Njemački bokser bistra je, energična i zaigrana pasmina. Mnogi neupućeni o pasmini pretpostavljaju da su agresivni zbog grubog izgleda i stava. Potreban mu je nježan, ali odlučan i dosljedan odgoj.

Kao pasmina, bokser je jako dobar izbor za obitelj sa djecom, izuzetno je privržen, zaštitnički nastrojen, no potrebna mu je strogost u odgoju jer zna biti i dosta tvrdoglav. Ponekad se ponaša previše zaštitnički, teritorijalno i nametljivo, što je više izraženo u mužjaka.

Poznat je po svojoj velikoj ljubavi i vjernosti prema gospodaru i obitelji, svojoj neustrašivosti kao čuvara i branitelja. Živahan je, razigran, izvanredno pažljiv prema djeci i ostalim članovima obitelji. U slučaju da imate jako malenu djecu, bokseri kao veoma zaigrana pasmina znaju u igri nehotice skočiti ili pogaziti dijete pa je i tu potreban oprez.

Dobro socijalizirano štene boksera neće imati nikakvih problema u kontaktu s drugim kućnim životinjama i drugim psima, te ljudima. Manje, divlje, životinje ponekada bi mogao potjerati.

Karakterizira ga izuzetno dugo šteneće doba i adolescencija. Potpuno zrelima (mentalno) smatraju se tek u dobi od 3 godine.

Njemački bokser trči i igra se u travi

Držanje njemačkog boksera

Dresura njemačkog boksera

Karakter boksera je od izuzetne važnosti i zahtijeva veliku pažnju. Njegova inteligencija i želja za učenjem, te skromnost čine ga izuzetno poželjnim kućnim ljubimcem. Čak i u starijoj dobi ne griješi i pouzdan je.

Inteligentan je i lako uči (ne uvijek, ponekad je svojeglav), a prema gospodaru je izuzetno privržen. Najbolje je sa učenjem i socijalizacijom početi što ranije jer ima snažan karakter i stoga ga je teže učiti ako je stariji.

Bokser je po prirodi ljubazan što međutim izuzetno ovisi od ponašanja njegovog gospodara, koji mu je uzor. Uz to, u dresuri je potrebno biti odlučan, strpljiv, strog i dosljedan upravo zbog njegove tvrdoglavosti. Međutim, prilikom dresure također treba biti pun ohrabrivanja te pružati nagrade jer bokser dobro reagira na pohvale i poslastice. Pogrešnim odgojem može postati opasan nasilnik.

Aktivnost

Njemački bokser pasmina je koja treba puno aktivnosti – samo dnevne šetnje neće biti dovoljne da zadovolje tu potrebu, pa su uz redovne i duge šetnje potrebe i razne, interaktivne igre. To uključuje igre s loptom ili frizbijem na otvorenom ili razne igre u zatvorenom poput donošenja igračaka, trčanje na sigurnom prostoru i druge aktivnosti kojima će sagorijeti višak energije.

Dok su mladi, ne savjetuje se toliko aktivnosti kao kada odrastu i u tom ih se periodu ne bi trebalo previše naprezati – budući da se ne razviju u potpunosti sve do 18 mjeseci starosti, naporne aktivnosti preporuča se ograničiti dok ne odrastu.

Zdravlje i najčešće bolesti

Njemački bokseri skloni su raznim zdravstvenim problemima.

Tako je kod njih česta displazija kukova, artritis, epilepsija, problemi s koljenima ili leđima, te je, kao što je spomenuto, učestalost gluhoće kod bijelih boksera u rasponu od 10% do 30%. Uz to, imaju problema s metabolizmom, alergijom na hranu, nekada se javlja i epilepsija.

Bokser je jedna od pasmina u kojih se javlja i karcinom skvamoznih stanica (planocelularni karcinom) te mastocitom.


Pasmine sa uskim i dubokim prsnim košem, pa i njemački bokser, imaju sklonost ka torziji želuca.

Kod nekih pasmina pasa kao što je njemački bokser, nešto obilnije slinjenje u odnosu na druge pasmine, smatramo normalnim. Takav pas slini naizgled više nego drugi psi, no zapravo je to posljedica specifične građe i nije povezano sa patologijom.


Karcinom skvamoznih stanica (planocelularni karcinom)

Simptomi koji se najčešće javljaju u karcinoma skvamoznih stanica su otečeni i bolni prst s posljedičnim hramanjem, te oštećeni i/ili otpao nokat. Operacijska metoda izbora liječenja ovog karcinoma je amputacija prsta. Maligni oblici su agresivniji i često zahvaćaju kosti prsta, uzrokujući osteolizu i metastaziraju u regionalne limfne čvorove i dalje. Tumor se najčešće javlja na jednom prstu, no javljaju se i multipli slučajevi, dva i više prstiju ili pak šapa.

Uzroci su često nepoznati, no zbog pasminske predispozicije u većine tumora, može se govoriti o nasljednoj ulozi.

Osteohondroza

Osteohondroza-OC podrazumijeva težak poremećaj endohondralne osifikacije (okoštavanja) zbog čega se u procesu sazrijevanja i rasta stanice hrskavice ne transformiraju u kost. Postoji više faktora koji utječu na pojavu ove bolesti (genetski faktor, brz rast, previše kalorija...). Poremećaj je najviše primijećen kod pasmina kao što je i bokser.

Ulcerozni kolitis

Ulcerozni kolitis se primarno pojavljuje kod pasmina kao što su bokser ili francuski buldog. Također, kod štenaca do 1. godine starosti postoji veća inklinacija za pojavu ove bolesti. Simptomi koji prate ovu bolest su:


• učestala i otežana defekacija
• u stolici se mogu naći kapljice krvi ili sluzi
• učestalo povraćanje
• letargija
• gubitak apetita
• gubitak tjelesne težine

Ulcerozni kolitis se dijagnosticira pomoću anamneze, kliničkog pregleda, tipičnog izgleda debelog crijeva za vrijeme endoskopske pretrage i rezultata analize tkiva (biopsija).


Njemački bokser u stanu - da ili ne?

S obzirom na duljinu dlake ne podnosi ekstremne vremenske uvjete, bilo vrućinu ili hladnoću.

Što se tiče držanja na otvorenom, u dvorištu, ono se ne preporučuje, bez obzira na to što kod nas zime nisu toliko hladne, ipak dođe period kad je dnevna temperatura oko nule ili ispod nule. Posebno ako pas malo bude u kući na toplome pa ga pustite van to nije dobro jer velike oscilacije u temperaturi mogu prouzročiti slabljenje imuniteta, upale mjehura, prehlade, nadražaj sluznice dišnog sustava i drugo. Također, bokseri su izuzetno osjetljivi na ekstremne topline.

Njemački bokser može živjeti u stanu, no trebaju dosta vanjske aktivnosti. Uz to, ovo su dosta veliki psi i dosta su aktivni, pa bi veći stan bio bolji. Optimalna bi bila kuća s ograđenim vrtom kako pas ne bi pobjegao.

Štene njemačkog boksera

Lista želja

Vaša košarica je prazna.

Dodajte proizvode u košaricu

Nastavite kupnju