FCI klasifikacija:
Grupa 5 – Špicevi i psi primitivnog tipa, Sekcija 6 – Primitivni tip
Visina:
mužjaci 41-43 cm; ženke 38-41 cm
Težina:
mužjaci 10-12 kg; ženke 9-11 kg
Životni vijek:
12-16 godina
Dlaka:
kratka, sjajna, fina na dodir, gusta
Boja:
crvena s bijelim, crna s bijelim, tigrasta (crna i crvena prugasta) s bijelim te trobojna (crna, crvena i bijela)
Idealan prostor za život:
kuća s ograđenim vrtom
Uobičajena veličina legla:
4-6 štenaca
Povijest i razvoj pasmine basenji
Basenji je jako stara pasmina čija povijest seže davno u prošlost, a nalaze se na slikama, kipovima i reljefima koji datiraju još iz vremena starog Egipta. Porijeklom su iz Afrike - domovina im je Kongo gdje su se koristili kao lovni psi.
Njihovi su zadaci bili praćenje divljači, upozoravanje vlasnikka na opasnost te natjeravanje plijena. Ovi su se psi cijenili zbog inteligencije, brzine, hrabrosti i otpornosti, a zanimljivo je bilo i to što su okarakterizirani kao psi koji ne laju, nego proizvode jodlajući zvuk.
Nekoliko ih se puta pokušalo uvesti u Englesku, no zbog bolesti tijekom transporta to nije uspjelo, a tek 1930. godine uspješno su uvezeni u Englesku i SAD. Moguće je da gotovo svi psi ove pasmine u zapadnom svijetu potječu od pasa iz ovog uvoza. 40-ih godina 20. stoljeća basenjia je priznao AKC, a standard se usmjerava na kratku dlaku i elegantnu građu.
Basenji se širi diljem Amerike i Europe te se radilo na očuvanju njihovih prirodnih karakteristika, a basenji je i danas zadržao mnoge osobine poput sklonosti tišini, neovisne naravi, i jakog lovačkog nagona. I danas su dosta rijetka pasmina.
Prema FCI klasifikaciji, basenji spada Grupa 5 – Špicevi i psi primitivnog tipa, Sekcija 6 – Primitivni tip.
Temperament basenjia
Basenji su poznati kao „afrički psi koji ne laju“. Posjeduju mnoge osobine koje ih čine atraktivnim kućnim psima: inteligentni, uredni, ne laju (već imaju karakteristično glasanje, kombinaciju jodlanja i smijeha zahvaljujući neobičnom obliku grkljana), zaigrani su, a ženke se tjeraju jednom godišnje, što ih razlikuje od ostalih pasmina.
Vječno aktivan i zaigran, ovaj pas nikada ne odraste, i pruža puno veselja, neusporedivo s bilo kojom drugom pasminom.
Basenji su jako znatiželjni psi i vole žvakati i trgati sve što ih zainteresira, zato držite podalje daljinske upravljače, cipele, odjeću, itd te im pružite dovoljno igračaka.
Uz znatiželju, basenji su i neumorno aktivni psi, zahtjevaju dosta aktivnosti, a uskoro ćete shvatiti zašto za basenje kažu: "jedino umoran pas je dobar pas". Ukoliko niste u nekom sigurnom području bolje je zadržati psa na uzici, jer uz navedenu osobinu rođenog lovca, basenjije krasi i osobina "selektivnog slušanja". Svi Vaši glasni povici mogli bi ostati "neprimjećeni".
Što se tiče odnosa s djecom, basenji može biti dobar prema njima, ali neće uvijek biti tolerantan ako ih se zadirkuje ili nervira. Primjereni su za stariju djecu koja se znaju s poštovanjem i razumijevanjem ponašati prema psu.
Male životinje (hrčke, kuniće, zečeve, ptice i druge) često će smatrati plijenom budući da su uzgajani za lov, a i mačke mogu smatrati plijenom, posebice nepoznate. Prema psima mogu biti dominantni, posebice ako se osjećaju ugroženo, a dominantni psi istog spola mogu međusobno mogu biti agresivni jedan prema drugome. Zato je važna rana socijalizacija i postupno upoznavanje basenjia sa životinjamn te ih ne treba ostaviti same ako nisu upoznati s drugom životinjom.
Za basenjije postoji mišljenje da su nemogući za odgojiti, što nije potpuno točno. Ovo je izuzetno svojeglav ali i inteligentan pas koji brzo uči ako primjenite pozitivan pristup.
Fizičke karakteristike i držanje basenjia
Kako izgleda basenji?
Basenji je vitak pas, srednjeg rasta, energičan je i ostavlja dojam elegancije. Njihovo je tijelo mišićavo s dugim nogama, držanje je ponosno. Oči su im bademastog oblika i tamne su uz inteligentan i pomalo tajanstven izraz koji je istovremeno i „zabrinut“ zahvaljujući čelu koje je naborano. Uši su uspravne i otvorene prema naprijed.
Vrat je dugačak i snažan, prsa su duboka, leđa ravna i jaka, a rep savijen preko leđa i malo u stranu. Mužjaci narastu oko 41-43 cm, i težine 10-12 kg, ženke 38-41 cm i 9-11 kg.
Kratkodlaki su, a dlaka, osim što je kratka, još je i gusta i sjajna te fina na dodir. Što se tiče boje basenjia, dlaka dolazi u nekoliko varijanti – crvena s bijelim, crna s bijelim, tigrasta (crna i crvena prugasta) s bijelim te trobojna (crna, crvena i bijela). Bijele se oznake trebaju se javiti na na šapama, vrhu repa i prsima, dok su bijeli ovratnik, bijela mrlja na čelu i bijele noge dozvoljeni, no ne obavezni.
Što se tiče dlake, često ih uspoređuju s mačkama, zbog njihove izražene individualnosti i urednosti (održavaju krzno lizanjem). Imaju kratku dlaku bez podlake pa se jako malo linjaju i nisu zahtjevni za održavanje krzna.
Ukratko, ovo je profinjen, atletski građen i graciozan pas poznat po svom jedinstvenom izgledu.
Njega basenjia
Što se tiče njege basenjia, vrlo su predani čišćenju (sami se čiste lizanjem) i lako se održavaju – dlaku treba samo proći četkom ili rukavicom svaki tjedan. Uz to, nemaju tipičan „pseći miris“ i ne treba ih kupati, osim ako se jako ne zmažu. Potrebno je također obratiti pozornost da im redovito režete nokte te provjeravate i očistite uši i zube.
Aktivnost basenjia
Basenji je jako aktivan pas s jakom osobnošću (za neke ljude preteškom za odgoj), što ga čini zahtjevnijim od ostalih pasmina. Kao što je spomenuto, ovo je neumoran pas koji treba puno kretanja i aktivnosti kako im ne bi bilo dosadno te kako posljedično ne bi iskazivali destruktivno ponašanje.
U šetnji se preporučuje ne puštati ga s uzice, jer sve što se miče - miš, mačka, vjeverica pa čak i auto, njemu je interesantan ulov. Zato bi se dobro bilo igrati s njima u ograđenom i sigurnom prostoru iz kojeg neće moći izjuriti za nečime što mu ulovi pažnju. Basenji je dobar i u agilityju, lovu na mehanički plijen, treningu poslušnosti i drugim psećim sportovima. Treba im, naravno, pružati i dovoljno dnevnih šetnji i trčanja.
Kako odgojiti basenjia?
Što se tiče odgoja basenjia, znaju biti na glasu kao pasmina koju je nemoguće odgojiti, no to nije baš ispravno. Ovo je inteligentna pasmina koja je istovremeno svojeglava, no uz pravilan trening pun strpljenja, dosljednosti i razumijevanja pasmine, pozitivne metode treninranja te ranu socijalizaciju, basenjia se može odgojiti.
Rana socijalizacija važna je kako bi se priviknuli na ljude, životinje i situacije u kojima že se naći, a basenji po prirodi može bizi rezerviran prema strancima.
Greške je najbolje ignorirati, jer kažnjavanje uglavnom nema učinka. Nagrada za poslušnost je najbolji put, jer njegov stav na Vaše zahtjeve uglavnom se svodi na pitanje: „Što ja imam od toga?".
Brzo gube interes za treningom, pa bi bilo bolje da treninzi ne budu predugački (5-15 minuta). Kao što je navedeno, ne smije im biti dosadno kako ne bi postali destruktivni, pa im je važno i pružati dovoljno mentalne stimulacije uz interaktivne igre ili sportove poput agilityja.
Basenji možda neće izrasti u psa koji će donositi štap na Vaše naredbe, ali uz puno pažnje, strpljenja i ljubavi, odrast će u jedinstvenog člana obitelji.
Zdravlje i smještaj basenjia
Najčešće bolesti
Iako je basenji općenito gledajući dosta zdrava pasmina kojoj je prosječni životni vijek između 12 i 16 godina, pasminski su skloni raznim problemima koje je bitno razumjeti kako bi im se mogla pružati potrebna skrb. Tako basenji najčešće može imati problema s:
• bubrezima (Fanconijev sindrom - pogađa funkciju bubrega, a simptomi su pretjerano mokrenje i žeđ, glukoza u urinu – ovu je bolest moguće tretirati, a s ranim otrkivanjem i tretmanom može se smanjiti oštećenje bubrega)
• očima (progresivna atrofija retine)
• hipotireozom
• hemolitičkom anemijom
• displazijom kukova
Važno je da uzgajivači provode testiranja za nasljedne bolesti prije parenja, te da se pas redovito cijepi, zaštiti od buha, krpelja i drugih nametnika, kvalitetno hrani, dobiva dovoljnu količinu aktivnosti i redovito vodi na pregled kod veterinara.
Smještaj za basenjia
Basenji se može držati u stanu ili u kući, no jako je bitno da im pružite i omogužite dovoljo i aktivnosti i kretanja. Najbolje bi bilo imati dobro ograđen i siguran vrt kako pas ne bi pobjegao za nečim što mu zaokupi pažnju, posebice zato što su poznati po tome da vole preskakati i penjati se na ograde.
Prvi dani sa štenetom u stanu, vrijeme su prilagodbe za svaku obitelj, a dolazak malog basenjia pravi je izazov za Vaše strpljenje. Novi vlasnici jako brzo nauče sklanjati na sigurno mjesto sve predmete interesantne malom basenjiu, a to uključuje gotovo sve ono što može staviti u usta ili rastrgati zubima.
Što se tiče smještaja, obzirom na navedene osobine, bitno je da uvijek imate nadzor nad psom, a onda kad je sam da sklonite sve predmete koje može uništiti.