Zaostajanje kože prilikom presvlačenja iguane
23.Dec.09. Objavio TANJA KRULC, DR. VET. MED.

Odgovara:
Tanja Krulc, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Imam iguanu staru 2,5 godine. Do sada je sve bilo super s njom, no prilikom zadnjeg ljuštenja, tri bodlje (na području gdje se spaja rep s kralježnicom) nisu se dobro očistile. Problem je što je sada područje oko tih bodlji natečeno i poprimilo je crnu boju, dok su bodlje postale tvrde. Kod pokušaja skidanja ostataka kože s tih bodlji, iguana pruža otpor, što bi značilo da joj je to područje bolno. Zanima me da li joj mogu sama pomoći ili ju je potrebno voditi veterinaru. |
Ove rožnate ljuskice su virtualno neprobojne, što omogućuje gmazovima da se odupru isušivanju, ali i reducira joj disanje. Mladi gmazovi presvlače svoju kožu svaka dva do četiri tjedna, a u starijih je taj period duži. Mnogi se presvlače nakon hibernacije te prije leženja jaja.
Detaljno o uvjetima u terariju, koji moraju postojati da bi se iguana pravilno presvukla, pisala je kolegica Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med. ovdje.
Zaostajanje kože na pojedinim dijelovima tijela, osobito na nogama i repu, upućuje na prenisku vlagu i temperaturu u terariju, zbog čega je i presvlačenje kože sporije te koža čak zaostaje na pojedinim dijelovima tijela. To može biti vrlo opasno za životinju zbog zastoja cirkulacije i posljedične gangrene (odumiranja tkiva), koja može voditi u sepsu.
Ono što Vi možete učiniti je u vrijeme presvlačenja češće prskati životni prostor i životinju mlakom vodom te je svakodnevno kupati po pola sata u toploj vodi.
Zaostala koža nikako se ne smije skidati silom jer može doći do ozbiljnih ozljeda i infekcija.
Savjetujem Vam da se javite kolegici Maji Lukač, dr.vet.med. (na Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ili telefonski na broj 01/2390-410), koja se bavi liječenjem gmazova i educirana je za njih, tako da se ipak promjene pogledaju i ukoliko je potrebno odredi odgovarajuća terapija, kako ne bi došlo do neželjenih posljedica.
OZNAKE: