dragan_vesovic

 
Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 


P:
Prije dva dana kod moje kujice stare 3 godine je dijagnosticirana piroplazmoza. Dobila je lijek protiv te bolesti, mislim Imizol, providnog je sadrzaja i vet. ga je dao kodkozno, te dvije vrste antibiotika, jedan muskularno , a drugi u vidu kapsula koje se piju 8 dana po jedna. Veterinar je rekao da za 15 dana dodemo opet da uradi analizu krvi i ponovi taj lijek protiv piroplazmoze. Na vasoj stranici sam procitala da se taj lijek zbog toksicnosti daje jednokratno. Jel ga moguce dati 2 puta? Jel moguce da je veterinar podijelio dozu pa ce lijek dati u 2 doze? Inace kujica se sada dobro osjeca, vise ne piski krv, vidi se da terapija djeluje, samo me buni to ponavljanje Imizola. Zanima me jel moguce da se nekako ti paraziti skroz iskorijenu iz organizma? I molim vas napisite mi kako to sve, bolest i Imizol djeluju na bubrege i jetru, jel ih ostecuju puno i dugotrajno il se to da popraviti vremenom ishranom? Unaprijed hvala. Alisa


O: Uzročnika piroplazmoze (Babesia canis) na pse prenese krpelj šikare. Uzročnik, nakon što uđe u krvotok, počinje razarati eritrocite i njihovim pojačanim raspadanjem, izlučuje se veća količina hemoglobina koji u eritrocitima veže kisik, a to je vidljivo kao tamna mokraća (hemoglobinurija).

Samim razaranjem eritrocita nastaje anemija, koja se očituje bljedilom sluznica, temperaturom, a otuda i bezvoljnost, malaksalost, gubitak apetita, zato što stanice u tijelu nisu dovoljno opskrbljene s kisikom te nema izmjene tvari. Nakon toga može doći do komplikacija koje su rezultat upalnog odgovora, a to su akutno zatajenje bubrega, povećanje jetre i žutice, čak i cerebralnih simptoma (agresija, epileptični napadi, pareza ekstremiteta i koma) te posljedično oštećenja svih ostalih organa.

U liječenju ovog oboljenja koriste se različiti preparati. Između ostalih i Imizol. Djelatna tvar Imizola je Imidokarb koji pokazuje dobro antibabezijsko i antirikecijsko djelovanje. Imizol se aplicira s.c. (potkožno) u dozi 0,25-0,5 mL/10 kg tjelesne težine psa. Nakon 2-3 tjedna potrebno je ponovno posjetiti veterinara, a sve kako bi isti ponovno uzeo krvi i utvrdio uspješnost liječenja. Naime, poznati su slučajevi rekrudescencije (nakon početnog poboljšanja ponovna pojava bolesti), u čijim slučajevima se ponovno poduzima terapija. Proizvođač navodi da primjenom doze od 0,5 mL/10 kg tjelesne težine ljubimca moguće je smanjiti pojavu rekrudescencije na manje od 5%.

Više o ovoj bolesti kao i liječenju možete saznati u mojem ranijem odgovoru, pod naslovom Babezioza – piroplazmoza.

Više o medicinskim hranama kao i suplementima kojima je moguće ubrzati regenerativne procese jetre kao i oporavak od ove bolesti možete saznati u odgovoru kolegice Dragice Nemeš, dr. vet. med pod naslovom Oporavak od piroplazmoze i utjecaj terapije na zaštitu od krpelja.

U svakom slučaju, pridržavajte se naputaka svojeg veterinara te ga izvještavajte o samom tijeku liječenja ljubimca. Na takav način je moguće osigurati da se samo vrijeme oporavka smanji na najmanju moguću mjeru.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava