Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Na početku da pohvalim vašu stranicu, do sada ste mi jako puno pomogli. Imam štene ženku shi tzu staru šest mjeseci koja unazad dva mjeseca ima problema s ušima, tj. pojačano izlućivanje smeđeg sekreta izrazito neugodnog mirisa. Bili smo kod veterinara, dobila je dvije inekcije, kapi otiprin. Nakon toga se pokazalo malo bolje da bi opet sve to buknulo, uz naravno terapiju kapima.  Veterinar joj je dao opet inekciju i uzelo bris. Nalaz je uredan i ne pokazuje nikakvu bakteriju. Sad ispada da je neka alergija. Zanima me kako otkriti na što je alergična? Jede royal canin hranu namjenjenu toj pasmini i nagradne kekse.

Ne znamo što napraviti, tolike inekcije i konstantno uzimanje kapi, da li je to uopće i zdravo, a ne pokazuju nikakvo poboljšanje. U iščekivanju vašeg odgovora unaprijed zahvaljujem, Elene 

O: Cerumen ili ušni vosak (smola) je žutosmeđa masa koja nastaje u zvukovodu, a zapravo je proizvod ceruminalnih žlijezda i žlijezda lojnica, pomiješana s oljuštenim stanicama kože, česticama nečištoće i mrtvim dlakam iz zvukovoda. Svježi cerumen je polutekuć i žut, a kasnije se stvrdnjava i poprima smeđe-crnu boju. Ako se cerumen pojačano stvara ili ako se otežano spontano čisti (npr. sužen zvukovod, neredovito čupanje mrtve dlake kod pasa koji imaju mrtvu dlaku u ušima i sl), dolazi do problema s ušima kod pasa.

Upalu vanjskog slušnog kanala (otitis externa), najčešće uzrokuju bakterije, gljivice i paraziti. Upalne promjene mogu biti i posljedica alergija ili se javljaju kao kožna reakcija vanjskog zvukovoda po upali analnih vrećica. Upala vanjskog slušnog kanala (otitis externa) je najčešća bolest pasa i mačaka, a mogu je uzrokovati svi uzroci koji uvjetuju razvoj ekcema ili dermatitisa. Kod dugouhih pasa često se rastvara cerumen i draži kutanu prevlaku vanjskog slušnog kanala. Kod kupiranih pasa prašina i vlaga imaju posebnu ulogu. Uzrok upale vanjskog slušnog kanala mogu biti i strana tijela kao što su klasić od trave ili divlji ječam. Klinički se bolest manifestira tako da životinja češe uške, trese glavom i drži glavu nakoso, tako da oboljelo uho leži niže. U akutnim slučajevima vanjski slušni kanal je naotečen, zažaren je i osjetljiv te prekriven gnojnim ili seroznim eksudatom. Ponekad iz uha može izlaziti gnoj, a dlake su na dnu uške slijepljene (otoreja). U kroničnim slučajevima nađe se crno smeđa i smrdljiva, ceruminozna masa.

Alergeni su najčešće proteinskog podrijetla, a mogu biti i tvari koje nisu bjelančevine. Najčešći alergeni za pse su govedina, piletina, puretina, mliječni proizvodi i pšenica, međutim da bi točno utvrdili o kojem se alergenu radi, potrebno je psa odvesti na alergo testove. Nisam sigurna da li ih ima Veterinarski fakultet u Zagrebu, ali sigurno znam da u Ljubljani na Veterinarskom fakultetu vrše taj tip pretraga. Također u dogovoru sa svojim veterinarom možete pokušati psića staviti na medicinski program za alergije:
- Royal Canin Hypoallergenic dehidrirana hrana, sadrži hidrolizirani pileći protein, odnosno protein razbijen na sitne molekule i kao takav ne može ući u alergijsku reakciju.

- Royal Canin Sensitivity Control dehidrirana hrana sa ribom i konzervirana hrana sa piletinom i patkom.

- Hills z/d low alergen i z/d ultra allergen free, dehidrirana hrana sa hidroliziranim proteinom.

- Hills d/d dehidrirana hrana koja dolazi u tri okusa, s patkom, jajima i lososom te u konzerviranom obliku sa janjetinom i lososom.

- Eukanuba Dermatosis Formula u dehidriranom obliku sa ribom te u konzerviranom obliku.

Sve navedene medicinske hrane su visoko probavljive, omogućavaju laganu apsorpciju sastojaka, smanjuju alergijsku reakciju, poboljšavaju stanje kože i dlake.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava