Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Naš pas, kratkodlaki njemački ptičar, star 5 godina, inače jako veseo, aktivan, dobro raspoložen i naoko zdrav pas, dobio je lišmaniozu. Vađenjem krvi saznali smo da boluje od te bolesti. Preporučili su na da mu dajemo tablete, međutim kako je on još uvijek vrlo aktivan, ne gubi na težini, nema nikakvih promjena na tijelu nismo mu davali te lijekove, jer nam je poznato da mnogi psi od tih lijekova postaju neaktivni i ošamćeni. U zadnje vrijeme su mu se pojavile dvije rane (suha kože bez dlake, nije krvava rana) na stražnjoj strani zadnjih nogu, ali kako se on voli kupati i svaki dan se kupa u moru, jedna rana mu je skroz zacijelila. Međutim, kako je ljeto gotovo, gotovo je i s kupanjem, pa me zanima da li postoji neka mast ili

krema s kojom mu možemo mazati tu ranu. Unaprijed vam zahvaljujemo na pomoći.
Mihaela

O: Leishmaniosis je parazitarna bolest pasa, štakora, divljih životinja i čovjeka (zoonoza), čiji su uzročnici protozoi iz roda Leishmania (Leishmaia infantum).
 
Adekvatnog i djelotvornog lijeka protiv ove bolesti nema, nego se koristi humani lijek protiv gihta (alopurionol). Lijek daje dobre rezultate te bi se trebao koristiti u skladu s dijagnozom i preporukama veterinara. Problem leži u činjenici da se ova bolest ne može potpuno izliječiti, nego se može staviti pod kontrolu s lijekovima.

U kliničkoj slici ove bolesti nerijetko su zastupljeni znakovi poremećaja u normalnoj funkciji kože i dlačnog pokrivača. Tako, mogu se uočiti prostori s gubitkom dlake (najčešće na području oko nosa, očiju, vrata, repa,...), ulcerativni i eksfolijativni dermatitis, lezije na koži,...

U prije navedenim slučajevima, nije na odmet održavati higijenu kože te na takav način spriječiti onečišćenja rane s posljedičnim razvojem sekundarnih bakterijskih infekcija i dodatnih komplikacija. U tu svrhu se mogu koristiti mnoga sredstva i iz humane medicine namijenjena za održavanje higijene rane (dezinfekciju) te preparati iz veterinarske medicine kao što su Cink vitaminska mast, Cothivet sprej, Vetgold mast,... Međutim, na takav način nije moguće liječiti i izliječiti ljubimca s ovim oboljenjem.

Stoga Vam savjetujem da s ljubimcem posjetite veterinara ili stručnjake na Zavodu za parazitologiju i invazijske bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Heinzelova 55, koji će nakon pregleda ljubimca odrediti najprikladniji način tretiranja i liječenja postojećeg stanja, te Vas u skladu s dijagnozom znati dalje savjetovati.

Više o ovoj bolesti možete saznati i u mojim ranijem odgovoru ovdje.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava