Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam pudla starog 11 godina i strašno kašlje jer mu se sužava dušnik pa me zanima što da mu dam protiv kašlja?
Iva

O: Kašalj je obrambeni refleks sluznice grkljana i dušnika.

Dišni put koji počinje nosnim hodnicima križa se u grlu s probavnim putom. Probavni trakt počinje u ustima te se preko grla nastavlja jednjakom, a dišni put iz grla nastavlja se grkljanom i dušnikom.

Kašalj može nastati i upalom sluznice grkljana i dušnika, kada se prag podražaja koji izaziva kašalj bitno snizi. Sluz koja kod te upale nastaje izaziva kašalj.

Postoji još i takozvani nadražajni kašalj koji nastaje zbog nekih podražaja izvan dušnika i on je obično suh, bez izbacivanja sluzi.

Kašalj koji traje dulje (a ne znamo mu uzrok) svakako je razlog za odlazak veterinaru. On će obaviti preglede kako bi isključio neku ozbiljniju bolest, a potom pokušati pronaći uzrok dugotrajnom kašlju.

Oblik dušnika kod mesojeda je okrugao do poprečno ovalan. Promjene oblika dušnika su urođene ili stečena pojava. Hrskavice s dorzalne strane su uvrnute, što za posljedicu ima suženje lumena dušnika, a nije rijetkost ni traheja koja podsjeća na oblik korica za sablju. Može nastati kod bočnih pritisaka ili retrakcije m. transverzus. Dorzoventralno spljoštavanje nastaje kod pasa nakon atrofije m. transverzusa i lig. anularia trachea (starosni i postinflamatozni proces). U ekstremnim slučajevima preostaje uzak poprečni procjep.

Tumori štitne žlijezde u pasa mogu uzrokovati parcijalnu kompresiju dušnika.

O kašlju kod pasa pisala je i kolegica Ivana Mlinar Gruja, dr.vet.med. ovdje.

U nekim slučajevima kašalj može biti toliko snažan da se životinja ponaša kao da ima nešto u grlu. Ostali simptomi ovoga stanja su: teškoće pri disanju, brzo umaranje i slabo podnošenje vježbi.

Simptomi se mogu ublažiti lijekovima koji sprječavaju kašalj i smanjuju stres (pri tome treba smanjiti intenzivne vježbe i uzbuđenja). Kod nekih uznapredovalih slučajeva potrebna je kirurška intervencija. U slučajevima kombinacije dišnih poremećaja, potrebno je prije liječiti ostale poremećaje.

Antitusici su lijekovi koji ublažavaju i/ili blokiraju refleks kašlja. Centar za kašalj nalazi se u mozgu, a podražuje se živcima čiji  signal putuje u mozak koji šalje refleks na kašalj. Koriste se u situacijama kada je kašalj neproduktivan, tj. suh i izaziva nepotrebnu iritaciju sluznice. Takav simptom je iznimno neugodan za pacijenta. Prema preporuci vetetinara, koji je upoznat u zdravstveno stanje ljubimca, određuje se koja i kolika treba biti primjena antitusika. Također se možete obratiti i u Internu ambulantu na Veterinarskom fakultetu. Potrebno je voditi računa o činjenici da su antitusici kontraindicirani u vrijeme prehlade i drugih stanja kad je kašalj produktivan.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava