petra franko


Odgovara:
Petra Franko, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka 

P: Imam jedno pitanje vezano za štene njemačkog ovčara. Muško štene je staro 35 dana i dok je bio mali kuja (majka) mu je stala na vrat te on sada uvijek ima glavu nakrenutu, tj. iskrivljen vrat. Mene zanima da li se njemu može kako pomoći da ispravi vrat ili se on može sam ispraviti? Pas nema nikakvih problema, normalo jede, licka, laje(ako se to može nazvati lajanjem), sa nogicama i šapama je sve u redu. Lijepi pozdrav. Roman

O: Kralježnica se u pasa  sastoji od brojnih kralješaka koji se protežu od baze lubanje pa sve do završetka repa. Između njih se nalaze intervertebralni diskovi. To su ravni i okrugli diskovi sastavljeni od čvrstog omotača i meke unutrašnjosti. Osnovna funkcija im je da amortiziraju (ublažavaju) udarce između kralješaka prilikom kretanja, kao i osiguravaju savitljivosti kralješnice.

U različitim slučajevima, kao što su između ostalog ozljede, oni se mogu pomaknuti, iskočiti iz svog fiziološkog položaja ili puknuti.

Posljedično, dolazi do gubitka funkcije intervertebralnih diskova što rezultira pojavom boli, te dovodi do poremećaja ovisno o položaju problema. Klinička slika uvelike varira ovisno o tipu traume koji se ustvari dogodio. Nerijetko, ako se ovakvi poremećaji ne dijagnosticiraju pravovremeno, klinička slika se u kratkom vremenskom periodu pogoršava - pas može iskazivati nemogućnost  oslanjanja na pojedine ili sve ekstremitete, nemogućnost ustajanja, izrazito sporo hodanje ili "nepravilan" hod, zavijanje ljubimca (bol), osjetljivost područja prilikom dodira ili oslanjanja,...

Direktna trauma na vratni dio kralježnice najčešći je uzrok loma i luksacije kralježnice (kralješka), pri čemu kralježnična moždina može biti također ozljeđena u vidu nagnječenja ili laceracije. Težina ozljeda kralježnične moždine mjeri se mogućom kvalitetom oporavka i ovisi o trima čimbenicima: brzini sile kompresije, stupnju i trajanju kompresije.

U slučaju da je, dakle, došlo do iščašenja nekog od vratnih kralješaka nezaobilazno je u liječenju vraćanje kralješka u prvotan položaj, dekompresija kralježnične moždine i stabilizacija zahvaćenog kralješka.

Na sreću, kod Vašeg ljubimca očigledno još uvijek klinička slika nije toliko teškog stupnja. No, u svakom slučaju, problemi s kralježnicom se moraju dijagnosticirati te utvrditi koliki je stupanj oštećenja i o čemu se točno radi. Pomoćne dijagnostičke metode kao što su rentgenski snimak, metoda kontrastnog slikanja kralješnice ili mijelografija danas se koriste kako bi se točno odredio stupanj oštećenja kralježnice i mjesto same traume. U tu svrhu, kako se zaista radi o vrlo mladom psu, moj savjet je da se svakako u najkraćem roku trebate javiti Vašem veterinaru ili veterinaru specijalisti u ortopediji kako bi se učinio kompletni klinički pregled s naglaskom na neurološki pregled ljubimca kao i slikanje kralježnice.

Kolegica Zdravka Rumiha, dr.vet.med. pisala jer također o ozljedama kralježnice, u svom ranije objavljenom odgovoru Ozljeda kralježnice - terapija i oporavak.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava