Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam psa cavaliera starog 3,5 god. U subotu ga je netko udario metalnim predmetom po kralježnici uslijed čega je došlo do loma i pomaknuća jednog kralješka. Hitno je operiran te je kralježak vraćen na svoje mjesto i učvršćen vijkom. Naša vetreinarka kaže da je operacija bila uspješna i da nije došlo do prekida leđne moždine, već da je samo udarena i otekla (dala je neku injekciju protiv otekline). S obzirom na to da volim čuti mišljenja više veterinara obraćam se vama. Da li bi moglo doći do potpunog ozdravljenja, tj. hoće li prohodati? Primijetili smo da puno pije, puno dahće (nekad i previše, što nas zna i uplašiti), također smo primijetili da mu godi ako mu lagano masiramo zadnje šapice i da pomiče rektumom. Da li su ti dobri znakovi i kada se obično nakon takve ozljede pas počinje služiti nogama?
Maja


O: Ozljeda kralježnice je jedan od najozbiljnijih poremećaja zdravlja u pasa. Za svaku je pohvalu Vaša trenutna reakcija i traženje stručne pomoći jer kod ovakvih trauma najveću zaslugu u bržem oporavku ima pravovremena terapija.

S obzirom na tip ozljede kirurški zahvat je indiciran, a povoljan je prognostički znak neoštećenost same kralježničke moždine te prisutnost reakcije sfinktera anusa. Svakako kroz sljedeće dane pratite učestalost defeciranja i mokrenja jer su to dodatni znakovi koji daju uvid u provodljivost živčanih impulsa niže od mjesta ozljede na kralješnici.

Ujedno, zahtjev za brži oporavak je i strogo mirovanje jer npr. davanje lijekova protiv bolova može rezultirati u preranom vraćanju normalne aktivnosti. Ona pak može dovesti do mogućeg ponovnog izguravanja materije diska, što dovodi do pogoršanja kliničkih znakova ili pak paralize. Oporavak u prosjeku traje od 2-3 tjedna pa do 3-4 mjeseca.

U literaturi se spominje postotak od oko 85 onih pasa koji se u konačnosti oporave od protruzije diska usprkos terapiji koja je poduzeta. Iako je ovo vrlo optimističan postotak, mnogo oporavljenih pasa doživi protruziju diska na drugom mjestu na kralješnici. U velikom broju slučajeva ovu pojavu prati i okoštavanje diska. Na žalost, protruzija ili hernija diska je ozljeda koja se može dogoditi opetovano, na različitim kralješcima, a najčešće mjesto poremećaja je donji dio leđa i područje vrata, s obzirom da su to dijelovi tijela najizloženiji kretanjama, čime uzrokuju napor za kralješnicu.

Prognozu stanja Vašeg ljubimca morat ćete raspraviti sa Vašim veterinarom. Vjerujem da ste upućeni na kontrolni pregled kroz tjedan dana kada će se načiniti RTG-snimka te po potrebi i mijelografija, a ja Vam mogu savjetovati sljedeće: oporavak možete podržavati održavanjem dobre tjelesne težine psa jer prekomjerna tjelesna težina dodaje biomehanički napor i stres na diskove. Ako je moguće, izbjegavajte nagla zaustavljanja i kretanja koji mogu biti napor za kralješnicu, kao i skakanje sa povišenih mjesta (npr. krevet, trosjed i sl.).

Ujedno, od pomoći su i dodaci prehrani za stabilizaciju lokomotornog sustava, kontrola boli te drugi dodaci prehrani koji smanjuju upalu (nezasićene masne kiseline, a osobito omega-3) te fizikalna terapija.

Od preparata koji se koriste za jačanje zglobova, ligamenata, tetiva i hrskavica u Pet centrima možete nabaviti: Petvital GAG - preparat koji pruža odličnu opskrbu sustava za kretanje s glikozamin glikanom (GAG). Njegovim djelovanjem obnavlja se i stabilizira struktura vezivnog tkiva (tetive, ligamenti, zglobna hrskavica, diskovi). Ovaj preparat je visokovrijedan kompleks prirodnih tvari koje povoljno djeluju u vrijeme skotnosti, u fazi rasta, kod povećanog opterećenja sustava za kretanje, a isto tako i kod starijih životinja. Sadrži aminokiseline i brašno morskih algi, osušene zelene usnate školjke te vitamin E i selen kao zaštitu od štetnih tvari koje nastaju staničnom mjenom tvari. Preparat je u prodaji u obliku tableta te praška.

Također, u našoj ponudi je i Caniviton forte prah s visokim sadržajem glikozaminoglikana (hondroitin sulfat). Caniviton je dopunsko sredstvo hrani za stabilizaciju lokomotornog sustava u pasa s visokim sadržajem glikozaminoglikana (hondroitin sulfat). Glikozaminoglikani pripadaju velikoj skupini tzv. šećera s učinkom na zglobove i to tako da regenerira hrskavice, tetive i ligamente, održava ih gipkim te na taj način olakšava nesmetano kretanje. Caniviton se pokazao izvrsnim nakon velikih opterećenja tetiva, ligamenata i zglobova. Dodatak L-karnitina u preparatu omogućuje bolji rad srca i skeletne muskulature i skraćuje vrijeme odmora nakon sportskih natjecanja. Dodatak joda podupire metaboličke procese te tako potiče vitalnost životinja. Dodani vitamin C i selen povećavaju zaštitu tkiva od njegovog oštećenja toksičnim metaboličkim produktima te tako preveniraju otok zglobova koji se može javiti uslijed nedostatka. Za efektivno jačanje i dugotrajnu zaštitu hrskavice preporuča se, npr. Caniviton, primjenjivati kroz period od najmanje 3 mjeseca.

Također, spomenut ću i programe medicinske hrane renomiranih proizvođača kod takvih indikacija: Hill's Prescription Diet "j/d", Royal Canin Veterinary Diet "Mobility support", Eukanuba Veterinary Diets, program "Joint Mobility" te Purina "Joint Mobility".

I posljednje, fizikalna terapija koja pomaže vraćanju mobilnosti zahvaćenog ekstremiteta, smanjivanju neugodnosti te prilagodbe na novo fizičko stanje. U fizikalnoj terapiji koriste se sljedeće metode: masaža i manipulacija - služi kod smanjivanja ukočenosti i boli pri povećavanju aktivnosti oboljelog ekstremiteta te dovodi do bržeg oporavka potičući cirkulaciju krvi. Masaža održava i tonus mišićja te prevenira koštano-mišićnu degeneraciju. Zatim, stimulacija električnom strujom - niska jakost struje spriječava atrofiju mišićnog tkiva i ubrzava oporavak. Sljedeća, terapija toplinom - hladni oblozi smanjuju otečenost i upalu tkiva nakon 24-36 sati nakon ozljede dok topli oblozi olakšavaju simptome, stimuliraju cirkulaciju ozljeđenog tkiva te opuštaju mišićna vlakna. Terapijski uzltrazvuk - ultrazvučni valovi ciljano se usmjeravaju prema oštećenom tkivu što stimulira cirkulaciju krvi i ugrijava oštećeno mišićno tkivo dublje od toplih obloga. Najčešće se koristi u kombinaciji sa masažom čime se ubrzava vrijeme oporavka. Terapijsko vježbanje - posebne vježbe koje pojačavaju stupanj pokretljivosti i povratak normalne funkcije ozlijeđenog ekstremiteta. Vježbe se preporučuju u ovisnosti o zdravstvenom stanju psa isto kao i trajanje izvođenja vježbi i njihov intenzitet. I, posljednja, terapija vodom - izvodi se u posebnim bazenima sa pokretnom trakom čime se povećava jačina, fleksibilnost i izdržljivost mišićnog tkiva.

Za pomoć se možete obratiti na Veterinarski fakultet na Zavod za rentgenologiju, ultrazvučnu dijagnostiku i fizikalnu terapiju, gdje Vas stručno osoblje može uputiti u pravilan način vježbanja, kako bi se funkcija kretanja u Vašeg ljubimca što prije oporavila. Prilažem Vam i telefonski broj Veterinarskog fakulteta kako biste se mogli dogovoriti za termin pregleda ili konzultacije: 01/2390-111.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava