Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Trebala bih Vašu pomoć. Imam zamorčicu staru godinu dana i prije dva dana se počela čudno ponašati, ima mekšu stolicu i ne jede baš kao i prije, iako joj nisam mjenjala prehranu niti dodatke. Da li postoji nešto da je vratim u normalu? Vetrinari koji se bave malim životijama su udaljeni 50 km, a bojim se voziti ju tako dugo. Molim Vas pomozite nam. Manuela

O: O probavi zamorčića pisala sam detaljno ovdje.

O prehrani zamoraca pisao je kolega Dragan Vešović, dr.vet.med. ovdje.

Obično, prvi je znak bolesti u zamorčića gubitak apetita i nevoljkost.

Također, zamorčiće obično pronalazimo sakrivene u jednom kutu kaveza i odbijaju ponuđenu hranu i vodu. S obzirom na njihovu prirodu biljojeda, oni moraju jesti konstantno jer hranu metaboliziraju vrlo brzo. Stoga, ako prestaju jesti, stanje treba shvatiti vrlo ozbiljno.
 
Uzrok mekanoj stolici i proljevu najčešće je prevelika količina svježe hrane u obrocima dulji vremenski period ili naglo uvođenje novog povrća u prehranu.

Ukoliko se zamorčica inače normalno ponaša, ovakve probleme rješava uskraćivanje svježe hrane kroz jedan do dva dana te hranjenje većom količinom sijena. Potonje pomaže uspostavljanju ravnoteže u probavnom sustavu zamorčića.

Slijedeći uzrok proljevu je antibiotska terapija koja komplicira uspostavljanje bakterijske ravnoteže u crijevima pa je često potreban i probiotski dodatak prehrani.

Zatim, ukoliko se primijeti i prisutnost krvi u stolici, sumnju treba postaviti i na kokcidiozu. Ovo oboljenje zahvaća jetru i crijeva, a posljedica je hranjenja hranom ili pijenja vode zagađene fecesom. Klinički se manifestira na različite načine a ovisi o više faktora. Najčešći znak je prisutnost krvi u proljevu. Najveći je problem što dolazi vrlo brzo do dehidracije i gubitak tjelesne težine pa ovakvo stanje zahtijeva hitan posjet veterinaru.

No, bez obzira na uzrok, najprije treba pristupiti uspostavljanju ravnoteže u probavi dodacima prehrani, promjenom prehrane ili hranjenjem povećanom količinom sijena. U trgovinama Pet centra možete pronaći Pro-digest (Versele- Laga) dodatak za optimalnu funkciju probavnog trakta za glodavce. Stimulira rast pozitivne crijevne flore, sadrži prebiotike; prirodne šećere koji stimuliraju rast pozitivnih a usporavaju rast patogenih bakterija u probavnom traktu. Prašak možete otopiti u vodi po uputi proizvođača i brizgalicom dati zamorčici direktno na usta kako bi ubrzali proces oporavka.

Slijedeći upute o prehrani i dodacima prehrani, stanje Vaše zamorčice bi se trebalo popraviti kroz maksimalno dva do tri dana pa ukoliko se stanje ne popravi ili uočite pogoršanje simptoma, morat ćete potražiti pomoć u veterinarskoj ambulanti.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava