FCI klasifikacija:
FCI Grupa 3 – Terijeri, Sekcija 2 – Mali terijeri
Visina:
25-30 cm
Težina:
7-10 kg
Životni vijek:
12-15 godina (ponekad i više)
Dlaka:
srednje duljine i umjereno kudrava, čupava
Boja:
bijela
Idealan prostor za život:
stan ili kuća
Uobičajena veličina legla:
2-5 štenaca
Izgled
Westie, odnosno zapadnoškotski bijeli terijer, je mala pasmina, prosječne težine od 7 do 10 kg, a visina odraslog psa je 25-30 cm. Tijelo je nešto duže nego više, iako na prvi pogled djeluju da im je omjer visine i dužine gotovo jednak. Poznati su po svojoj bijeloj dlaci i kompaktnom izgledu.
Glava je zaobljena, a nos je crn i u kontrastu s bijelom dlakom. Uši su trokutaste i postavljene visoko i uspravno, što westieju daje radostan izgled. Oči su tamne. Iako je ovo mala pasmina, zapadnoškotski bijeli terijer je mišićave građe. Repić drži uspravno, srednje je dužine, a ne smije biti savijen iznad leđa.
Podrijetlo, njega dlake i odgoj westieja
Od osvajanja plijena do osvajanja srca - povijest westieja
Zapadnoškotski bijeli terijer, poznat i kao westie (eng. West Higland White Terrier) je vrsta psa poznatog po svojoj živahnosti, odvažnosti i potpuno bijeloj dlaci. Nastao je križanjem škotskog terijera i cairn terijera. Kao što mu i ime kaže, potječe iz Škotske gdje se uzgojio u 19. stoljeću.
Ovaj šarmantni terijer danas je vrlo ugodan partner svojim vlasnicima, no ne treba zaboraviti da je uzgajan da bude mali lovac na štakore, lisice i lasice, već stotinama godinama, što je ostavilo traga u njegovom temperamentu.
Preci ove pasmine nisu bili poželjni zbog svoje bijele boje, koja se smatrala slabošću. Međutim, osoba kojoj se pripisuju najveće zasluge za razvoj westieja bio je pukovnik Edward Donald Malcolm iz regije Poltalloch, koji je imao terijere i jednom je slučajno za vrijeme lova ubio svog terijera koji je bio smeđe boje.
S namjerom da se takva nesreća spriječi u budućnosti, odlučio je uzgajati samo bijele terijere, odakle dolazi njihova bijela boja. Ta se pasmina nazivala Poltalloch terijer koji su već imali slične uši kakve viđamo u današnjoj verziji Westieja.
Početkom 20. stoljeća, zapadnoškotski bijeli terijer i službeno je priznat te se brzo proširio izvan Škotske po Velikoj Britaniji, a kasnije i u svijetu. U Ujedinjenom kraljevstvu su 2001. godine bili najpopularnija terijerska pasmina, dok je taj broj ponešto pao 2010. godine. Danas je westie vrlo popularan kao ljubimac zahvaljhujući svom energičnoj i inteligentnoj osobnosti, prilagodljivosti gradskom životu i privlačnom izgledu.
Po FCI klasifikaciji, westie spada u FCI Grupu 3 – Terijeri, Sekciju 2 – Mali terijeri.
Dlaka i higijena westieja
Unutrašnjost dlake westieja je gusta i meka, a prema vani postaje gruba. Dlaka mu je bijela, srednje duljine i umjereno kudrava, čupava i treba ju redovito šišati te četkati da bude zdrava i čista. Mnogi vlasnici dlaku oko lica ostavljaju dugu tako da izgleda kao lavlja griva. Linja se, ali u manjoj mjeri nego kod pasa kod kojih imamo pravo linjanje.
Westieja kupati treba samo kada je nužno, trimanje dlaka oko ušiju i na ostalom dijelu tijela nužno je svaka 4 mjeseca, šišanje dva puta godišnje. S higijenom ušiju i zubiju treba započeti što prije, dok je još štene. Unutrašnjost uha nama vidljivog pregledati jednom tjedno i obrisati s vlažnom gazicom, a zubiće četkicom za pse ili mu ponuditi grickalice namijenjene za održavanje usne šupljine.
Aktivnost i dresura westieja
Kako westie spada među lovačke pse, potreban mu je veći prostor za trčanje i igru, ali unatoč tome, vrlo se brzo privikavaju i na male prostore, na stanove. I u putovanjima je dobar suputnik jer se lako prilagodi na nove situacije i ljude. Kada se u obzir uzme njegova veličina, westie ima dosta velike zahtjeve što se tiče aktivnosti.
Radi svoje energije brzo se umori te više puta na dan drijema. Kao i ostali psi, puno bolje reagira na ljubav i pažnju nego na okrutnost. Vrlo su tvrdoglavi i učiniti će sve što je u njihovoj moći da nametnu svoju volju. Lako će se prilagoditi ritmu spavanja svojih vlasnika. Kada postanu neovisniji, Westieji mogu provesti jedno vrijeme sami.
Kao što je spomenuto, zapadnoškotski bijeli terijeri imaju sklonost debljanju, stoga je potrebno da im omogućite dovoljnu količinu kretanja kako biste izbjegli taj problem. Osim toga, bitan je i pravilan odabir hrane.
Westie zahtjeva jednog vlasnika u kući kojeg će on slušati, jer će se inače ispoljiti njegova tvrdoglavost.
Vole se šetati i igrati u parku, ali neće biti nezadovoljni ako izostane pokoja tura šetnje ili igrice.
Ovo su temperamentni psi, što je karakteristika svih terijera. Stoga mu je potreban vlasnik koji će mu moći nametnuti određenu disciplinu uz istovremeno razumjevanje za njegov nezavisan karakter.
S dresurom bi bilo bolje započeti vrlo rano kako bi se pas socijalizirao i naviknuo na ljude, pse, druge životinje i mjesta koja će biti u njegovoj okolini.
Temperament westieja
Westie je lijepi, vrlo samosvjestan, snažan pas, prijateljski naklonjen, vatren, a šepuri se poput malog pjetlića. Bez obzira na svoju veličinu dobar je čuvar, voli dosta lajati i kopati zemlju čim nađu prvu priliku, ponekad je razdražen, a uz to, lako ga se isprovocira jer ipak on je u duši pravi tvrdoglavi i prgavi terijer.
Inače su to vrlo razigrani psi, privrženi vlasniku. Izuzetno je prijateljskog ponašanja, pogotovo prema starijoj djeci, ali zahtijeva i puno pažnje. Iako je vezan za gospodare, ne umiljava se strancima.
Ova je pasmina puna energije, upornosti, ali i agresivnosti prema njihovoj "lovini". Prirodni neprijatelji su mu zečevi i vjeverice. Radi svog temperamenta westieja opisuju i kao "velikog psa u malom tijelu".
Uvijek je na oprezu i može se smatrati psom-čuvarom, iako radi svoje veličine ne djeluje zastrašujuće. Ako ga se draži i provocira, reagira režanjem pa čak i ugrizom. Izuzetno je društven s ostalim životinjama iako se "upoznavanje" s domaćim ljubimcima, uključujući i mačku, mora izvesti s dodatnim oprezom.
Što se tiče odnosa s djecom, bolje će se slagati s malo starijom, odgojenom djecom, a kod mlađe djece neće tolerirati povlaćanje za uši ili rep. Zato djecu uvijek treba nadgledati u igri s westiejem i objasniti im kako se pravilno odnositi prema psu.


Zdravlje i životni prostor westieja
Bolesti westieja
Iako je ova pasmina uglavnom dosta dobrog zdravlja, postoje određene bolesti kojima je westie skloniji, a treba spomenuti i nasljedne bolesti.
Zbog specifične tjelesne građe, westieji su skloniji debljanju, pa ne bi bilo na odmet obratiti pažnju na pravilan izbor hrane (ne smije biti previše kalorična) i dovoljno kretanja (minimalno 3 šetnje na dan, a od toga jedna duža, u trajanju sat-dva).
Kod ove su pasmine vrlo česti kožni problemi, a uglavnom se radi o različitim oblicima alergija (alergije na hranu, kontaktne alergije). Problemi s kukovima također su prisutni kod ove pasmine, hernije, jetrena oboljenja i kalcifikacija čeljusti, problemi s očima i drugi. Žive 15 godina i više.
Problemi s kožom
Problemi s kožom u westieja predstavljaju najveći zdravstveni problem. Većina tih problema je nasljedne prirode i zahtijevaju dugotrajno liječenje.
U ove pasmine pasa često se javlja inhalacioni ili atopički dermatitis, primarna ili sekundarna seboreja, infekcija s Malassezia sp. i sl. Malassezia sp. je vrlo često uzročnih infekcija kože. Ove kvasnice normalno se nalaze na koži psa, a infekcija se pojavi kada se one prekomjerno namnože.
Westieji su genetski predisponirani za ovu bolest, a klinički znaci variraju od masne kože, kože posute krasticama, zacrvenjene kože, javlja se svrbež, pa i ranketljiv miris kože.
Ako se ne liječi, stanje se komplicira s ispadanjem dlake, odebljanjem kože i crnom obojenosti kože, a vrlo često se javi i infekcija uha. Malassezija je sekundarna infekcija, pa se javlja u slučaju pada imuniteta ili organizma ili kože. U liječenju infekcije Malassezijom potrebno je liječiti i primarnu bolest. Koža s alergijom na buhe ili preosjetljivosti na neke sastojke hrane, atopičkim dermatitisom, imunodeficijencija ili seboreja predisponirajući su faktori za infekciju ovom kvasnicom. Također, povećana vlažnost u zraku pogodovno djeluje na rast kvasnice.
Westieji su skloni alergijama kontaktom s kožom, ingestijom alergena ili inhalacijom.
Najčešći simptom alergije je češanje bilo lokalizirano ili sistemski po tijelu. Buhe su vrlo česti izvor kontaktnih alergija. Kontrola infestacije buhama lako se može vršiti mjesečnom aplikacijom ampule Advantixa ili Fronlinea.
Prvi znak problema s kožom može biti prisutnost krastica na koži, nosu ili šapi. U drugim slučajevima, problemi s kožom mogu početi malim sitnim lezijama koje se postepeno šire. Krastice se mogu otvoriti, krvariti ili se može cijediti sekret, a nakon toga se stvori krasta. U nekim slučajevima javlja se gubitak dlake, površina kože se zacrveni i mogu se razviti čirevi. Najčešći uzroci kože posute krastama, zacrvenjene, s prisutnim svrbežom i lizanjem su: alergije, ugrizi buha, kožni šugarci, upala analnih vrećica, loše održavanje krzna, infekcije uha.
Zima je godišnje doba kad se javljaju problemi i sa suhom kožom. Hladan zrak i grijani zrak uzrokom su niske vlažnosti zraka u stanu ili kući što isušuje kožu u pasa. Vrlo često se javlja svrbež, a posljedično tome i infekcija kože. Kupanje dodatno može isušiti kožu. Ako je potrebno psa češće kupati svakako koristite neke iz medinske linije šampona (Vétoquinol Dermilen šampon).
Prehrana također može biti vrlo važna za stanje kože. Ako je prehrana siromašna masnim kiselinama važnim za kožu, potrebno je dodavati dodatke prehrani koje održavaju zdravu funkciju kože i dlake (Dermanorm kapsule ili ulje, Ungiotin mite prašak). Koža iziritirana ugrizom buha, šugarcima ili alergijom kliničkom slikom je vrlo slična suhoj koži.
Legg-Calve Perthes
Legg-Calve Perthes (aseptična nekroza glave bedrene kosti) je urođena bolest, dosta česta kod pasa ove pasmine. Nastaje zbog nedovoljne opskrbe koštanog tkiva krvlju, što dovodi do nekroze glave bedrene kosti. Obično se javlja samo na jednoj nozi. Simptomi ovise o težini promjena, uglavnom su prisutni jako šepanje, životinja štedi nogu, a vrlo se često, zbog jake boli, javi i promjena u ponašanju. Prema istraživanjima, bolest se češće javlja kod mužjaka. Ovaj ortopedski poremećaj liječi se kirurškim putem.
Seboreja
Seboreja je kožni poremećaj karakteriziran stvaranjem izrazito suhih (suha seboreja) ili masnih ljuskica na koži. Kod masne seboreje koža uglavnom ima karakterističan miris po užegloj masti, dlaka je masna, bez sjaja (mat). Liječi se ovisno o kojoj se vrsti seboreje radi, a ukoliko se ne radi o teškim oblicima, lokalna terapija odgovarajućim šamponima daje vrlo dobar rezultat.
Kraniomandibularna osteopatija
Kraniomandibularna osteopatija označava nasljedno oboljenje u kojem dolazi do bujanja i rasta donje čeljusti. Očituje se simptomima upale (crvenilo, temperiranost, bolnost), štene ne može normalno uzimati hranu i žvakati, mršavi... Dijagnosticira se RTG pretragom. Obično se kod ovog poremećaja preporuča eutanazija ili se, ako se radi o već odraslom psu, koji nije imao jako izražene simptome, zabranjuje daljnje korištenje za uzgoj.
Sindrom suhog oka
Zbog nedovoljne produkcije suza, može se pojaviti tzv. ''sindrom suhog oka'' (keratoconjunctivitis sicca). Liječenje ovisi o težini promjena.
Juvenilna katarakta
Juvenilna katarakta je nasljedna bolest oka, a karakterizirana je zamućenjem leće. Jedinke kod kojih je ovo stanje dijagnosticirano isključuju se iz uzgoja.
Gdje može živjeti westie?
Pogodni su za suživot s vlasnicima koji žive u gradovima, odnosno stanovima. Vrlo su aktivni unutar stana i bio bi poželjan vrt ili manje dvorište. Westieji se dobro prilagođavaju na svako okruženje te imaju dosta dobru toleranciju na toplinu i hladnoću.
Prehrana westieja

Budući da kao i ostale male pasmine westieji imaju problema sa zubima i usnom šupljinom zbog kamenca, treba posvetiti pažnju njihovoj prehrani. Suha hrana visoke kvalitete može im pomoći pri tome, a jedna takva je i Aspect West Highland White Terrier hrana, koja se može koristiti s navršenih 8 mjeseci. Ova hrana, osim što je potpuno prirodna, prilagođena je pasminskim potrebama westieja za podršku otpornosti, a kadulja potiče zdravlje zubi i desni. Laneno sjeme i neven s omega kiselinama pobrinut će se i za njegu osjetljive kože westieja.
U ponudi možete pronaći i Royal Canin BHN West Highland White Terrier Adult hranu koja će također pomoći za održavanje zdravlja kože i zubi te sjaj dlake. Osim ove hrane, pronaći ćete i izbalansiranu hranu za odrasle westieje od Eukanube koja također nudi brojne benefite.
Proizvode pogledajte u niže u nastavku i saznajte više o njima.