FCI klasifikacija:
Grupa 1 – Ovčarski i govedarski psi, Sekcija 1 – Ovčarski psi
Visina:
40-50 cm (mužjaci 45-50 cm, ženke 43-48 cm)
Težina:
13-20 kg
Životni vijek:
13-15 godina, a i više
Dlaka:
kratka dlaka na nogama i glavi, dok je tijelo obraslo dužom, valovitom do kovrčavom dlakom
Boja:
crna, no ponekad se može javiti poneka bijela oznaka
Idealan prostor za život:
kuća s dvorištem, selo; može biti u stanu uz dovoljno aktivnosti
Uobičajena veličina legla:
4-6 štenaca
Povijest hrvatskog ovčara
Hrvatski ovčar je autohtona hrvatska pasmina koja je poznata po inteligenciji, odanosti obitelji i radnim sposobnostima, a vjerojatno se razvio iz “Pfahlbauhunda”, „sojeničkog psa“ (Canis Familiaris Palustris) iz Slavonije, dok se u drugoj teoriji đakovački biskup Petar Bakić u svom manuskriptu iz 1719. godine referira na zapise biskupa Petra iz 1374. godine u kojem se spominje kako hrvatski ovčar (Canis Pastoralis Croaticus) potječe od pasa koje su prvi Hrvati doveli sa sobom tijekom seobe iz svoje prethodne domovine još u 7. stoljeću.
Također spominje kako se pasmina nije promijenila od tog zapisa do tog trena. Ovi se psi od tog doba stalno uzgajaju u Hrvatskoj u nepromijenjenom obliku, s najvećim brojem u Slavoniji. 1935. godine, hrvatski veterinar Stjepan Romić, ujedno i otac ove pasmine, prvi sustavno započinje uzgoj pasmine na području Đakova te je detaljno opisuje.
16 godina kasnije, prvi standard za hrvatskog ovčara postavlja Otto Rohr, a FCI priznaje hrvatskog ovčara 1969. godine. Prema FCI klasifikaciji, hrvatski ovčar spada u Grupu 1 – Ovčarski i govedarski psi, Sekcija 1 – Ovčarski psi. Danas je ovaj pas česti ljubimac, a njegova inteligencija, poslušnost, lojalnost i energičnost čine ga istovremeno idealnim radnim i obiteljskim psom.
Fizičke karakteristike i briga za hrvatskog ovčara
Kako izgleda hrvatski ovčar?
Hrvatski ovčar pas je srednje veličine, agilan je i vitak, a karakterizira ga prepoznatljiva crna dlaka. Njihova pojava održava prilagodbu na zahtjevne uvjete i radni karakter.
Ovo je pas srednje visine s prosjekom u oba spola od 40 do 50 cm (mužjaci od 45 do 50 cm, ženke od 43 do 48 cm), pri čemu mu je duljina tijela dulja oko 10%. Tjelesna težina u mužjaka i ženki varira od 13 do 20 kg, ovisno o spolu i uvjetima držanja.
Osnovna boja hrvatskog ovčara je crna, no ponekad se može javiti poneka bijela oznaka (na tijelu, glavi i repu po standardu nisu dozvoljene). Hrvatskom ovčaru krarakteristična je kratka dlaka na nogama i glavi, dok je tijelo obraslo dužom, valovitom do kovrčavom dlakom. Pokrovna im je dlaka od 6 do 14 cm, a poddlaka je gusta i meka te štiti tijelo psa.
Rep je zavinut u većoj ili manjoj mjeri na leđima psa, no pokazalo se kako se veći broj pasa čak rađa bez repa.
Glava im je klinastog oblika, lisičjeg izraza, uši su im trokutaste, blago zaobljene i srednje veličine, a psu daju pažljiv izraz. Oči su bademaste, tamne, s inteligentnim i živahnim pogledom, a njihova boja varira od crne do tamnosmeđe boje.
Tijelo hrvatskog ovčara skladno je građeno, vrat je srednje dužine i mišićav, dok su leđa ravna i mišićava. Kretanje je također skladno i energično, a izražena je i lakoća pri kretanju. Njihov izgled ostavlja dojam brzog i prilagodljivog radnog psa, a crna dlaka i elegancija pri kretanju daju mu privlačan i prepoznatljiv izgled.
Njega
Hrvatski ovčar ima srednje dugu do dugu, blago valovitu ili kovrčavu dlaku. Ovakva vrsta dlake je lagana za održavanje jedino što je potrebno povremeno češljanje kako bi se otklonila otpala dlaka. U poslovnicama Pet centra u ponudi imamo različite češljeve i četke i sredstva za raščešljavanje dlake.
Ova sredstva se nanose direktno na zapetljani dio dlake (čvorove) i ostave da djeluje nekoliko minuta te tada lagano s četkom ili češljem raspetljava. Za ovakvu dlaku bilo bi dobro koristiti četke sa iglicama koje imaju kuglice na završecima na svakodnevnoj bazi.
Ako ćete redovito češljati dlaku svog hrvatskog ovčara, na taj ćete je način dulje vrijeme održati čistom, pa Vam neće biti potrebno često psa kupati šamponima. Pseće noge i trbuh možete svakodnevno prati u toploj vodi.
Što se tiče šišanja zapetljanih dijelova, to je naravno preporučljivo ukoliko se ne mogu raspetljati kako se ne bi sa vremenom javio dermatitis (upala kože) na tim mjestima. Ukoliko se odlučite na šišanje dlake na pojedinim mjestima, savjetuje se da obratite pažnju da prilikom uklanjanja čvora ne oštetite (zarežete škarama) kožu ljubimcu, a svakako bi bila preporuka da u takvoj situaciji potražite pomoć profesionalnih groomera koji će najjednostavnije i brže riješiti ovakav problem i profesionalno Vas uputiti o načinu održavanja dlačnog pokrova Vašeg hrvatskog ovčara.
Osim češljanja, hrvatskom ovčaru potrebno je i rezati kandže te čistiti uši i zube.
Temperament hrvatskog ovčara
Hrvatski ovčar je živahan, temperamentan, stabilnog karaktera, pažljiv, radišan i inteligentan pas. Energičan je i jako voli ljudsko društvo. Izuzetno je otporan na oboljenja i izdržljiv, a ujedno i skroman što se tiče držanja i prehrane.
Odličan je pas čuvar i ima izvrsno razvijen ovčarski instinkt što mu u kombinaciji s visokom inteligencijom omogućuje da predvidi što se od njega želi i da uspješno obavlja zadatke koje mora odraditi. Osim što je izuzetan čuvar, on je privržen vlasniku i obitelji, srčan i pouzdan, dok nepoznatim ljudima prilazi s oprezom i nepovjerljivošću te čuva svoj teritorij i štiti obitelj, no uz socijalizaciju i odobrenje vlasnika prihvaća strance.
Hrvatski ovčar nije agresivan, a što se tiče odnosa s djecom, ovo je odličan obiteljski pas koji je prema djeci pažljiv, tolerantan i strpljiv te ih voli. Malu djecu koja su nepredvidljiva ipak treba nadgledati u igri sa psom. Ako ih se rano i pravilno socijalizira, dobar je prijatelj s drugim životinjama i psima te prirodno voli raditi s njima zbog svog čuvarskog instinkta.
Sve u svemu, hrvatski ovčar izvrstan je obiteljski pas za aktivne obitelji koje ga imaju mogućnost pravilno socijalizirati i odgojiti te mu pružati dovoljno fizičke i mentalne aktivnosti.
Zdravlje, odgoj i držanje hrvatskog ovčara
Koliko kretanja treba hrvatski ovčar?
Budući da je hrvatski ovčar po prirodi radni pas, treba mu omogućiti puno aktivnosti, kretanja i mentalne stimulacije kako bi ostao sretan i zdrav. Zato se pobrinite da mu osigurate puno trčanja, šetnji i igre poput bacanja loptice ili frizbija koje su idealne za njegovu brzinu i okretnost.
Hrvatski ovčari odlična su pasmina za uključivanje u sportove poput agilityja, flyballa ili drugih u kojima su izuzetno uspješni. Budući da je da brzo usvaja i da treba puno kretanja, uz fizičku mu je potrebna i redovita mentalna stimulacija kako bi izbjegao dosadu i destruktivnost, tjeskobu te zarobljeni višak energije koji može biti teško iskontrolirati. U kući su dosta mirni, no čim izađu postaju vrlo aktivni.
Hrvatski ovčar je, dakle, pasmina za aktivne vlasnike koji imaju dovoljno vremena i volje posvetiti se svom ljubimcu. Uz dovoljno aktivnosti i stimulacije te pravilan odgoj i socijalizaciju, ovo će biti odan, poslušan te ispunjen član obitelji.
Dresura i odgoj hrvatskog ovčara
Kao što je spomenuto, hrvatski ovčar pasmina je koja odiše inteligencijom pa ih je relativno lagano trenirati i odgajati, tim više što su prilagodljivi i rado ugađaju vlasniku i ispunjavaju zadatke koji im se zadaju.
Zbog njihove energije i izraženog pastirskog instinkta, ovom psu potreban je strukturiran pristup, a savjetuje se biti nježan i dosljedan uz pozitivan potjecaj i nagrađivanje radom. Potrebno ih je socijalizirati kako bi se navikli na razne ljude, životinje i životne okolnosti i dobro se s njima slagali i snalazili u raznim situacijama.
Treba im odlučan vlasnik koji je čvrst ali pravedan te ima vremena i volje posvetiti se njegovom odgoju i treningu. Uz pravilan odgoj, socijalizaciju i trening, hrvatski ovčar bit će poslušan i odan član Vaše obitelji.
Bolesti hrvatskog ovčara
Hrvatski ovčar zdrava je i otporna pasmina s vrlo dugim životnim vijekom, te nema poznatih zdravstvenih problema. U prosjeku je životni vijek hrvatskog ovčara oko 13 do 15 godina, no mogu poživjeti i dulje. Važno je svejedno ići na redovite preglede kod veterinara kako biste se pobrinuli za njihov zdrav razvoj. Uz to im je potrebno pružati i mnogo kretanja i mentalne stimulacije kako bi ostali zdravi i zadovoljni, kao i adekvatnu prehranu.
Dakle, za očuvanje zdravlja hrvatskog ovčara potrebna je pravilna prehrana, adekvatna njega, dovoljno kretanja te preventivna veterinarska skrb.
Može li hrvatski ovčar živjeti u stanu?
Hrvatski ovčar vrlo je živahna i aktivna pasmina koja se može prilagoditi životu u stanu, no u tome mu slučaju treba osigrati puno svakodnevne vanjske aktivnosti i kretanja kako bi se spriječilo destruktivno i nervozno ponašanje te dosada. Dakle, odvojite dovoljno vremena za redovite šetnje, igru i trčanje te ih odvedite u prirodu, park ili na otvoreni prostor.
Uz to, hrvatski ovčar uživa biti u društvu svoje obitelji pa s njim morate provoditi dovoljno vremena. Bolje bi mu odgovarala kuća s dvorištem ili boravak na selu ili u prirodi, no uz dovoljno aktivnosti vani i mentalne stimulacije može biti i u stanu.