Zdravstvene tegobe mačka starije dobi | Pretrage potrebne za postavljanje dijagnoze
3.Oct.17. Objavio SONJA VOJNOVIĆ, DR. MED. VET.

Odgovara:
Sonja Vojnović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam mačka, kastriranog, redovito jednom godišnje cijepljenoga, staroga 12 godina. Hranili smo gotovo isključivo kvalitetnom suhom hranom i to Eukanuba, Royal canin, Hills i sl. U prehranu mu je veterinar uveo i specijalnu hranu za mačke koje imaju urinarnih problema i to Royal canin k/d i C/d. Nikada ga nije slao na pretrage, već je to odredio na osnovu simptoma (povremeni nekontrolirani odlasci na posip uz nemogućnost izbacivanja veće količine urina). Kada bi imao takvu "epizodu", uvijek smo to rješavali (jer takve povremene epizode su se događale jednom ili dva puta tijekom godine) antibiotskom terapijom i uvinim čajem. Od ovoga ljeta, odnosno unatrag cca mjesec dana smo primijetili da postaje sve letargičniji, mirniji, gotovo samo leži i ne pokazuje pretjerani interes za hranu (kunja). Mokri normalno, čak i više no što smo navikli, ima redovnu stolicu. Ni u stolici ni u mokraći nema krvi. Bili smo kod veterinara koji mu je napravio krvne pretrage, čiji nalaz vam šaljem. Dobio je B12 vitamin, nešto za jetru (nažalost nije nam zapisao što). Prebacili smo ga na posebnu hranu restorative care a/d hills, dobija vitaminsku pastu Diafarm VITAMIN&MINERAL (VME PASTE-GEL FOR CATS), dobio je još jednu injekciju B12 vitamina i injekciju catosala koju trebamo sutra opet ponoviti. Molim Vas za Vaše mišljenje. Unaprijed hvala! Branka
Simptomi koji su sada prisutni kod Vašeg ljubimca, dosta su općeniti. Letargija, mirovanje i gubitak apetita mogu biti posljedica različitih bolesti. Učestalo i obilnije mokrenje kod mačaka može biti posljedica upale mokraćnog sustava, dijabetesa, bolesti jetre, bolesti bubrega, itd. Snižena razina leukocita i limfocita može biti posljedica djelovanja različitih bolesti, poput mačje leukemije (FeLV), mačje side (FiV), zaraznog peritonitisa (FiP), zatim djelovanja nekih lijekova, tumora, itd. U nekim slučajevima koji su opisivani, zabilježeno je da kod mačaka zaraženih FiV-om i FeLV-om postoje promjene u krvnoj slici. Promjene u diferencijalnoj krvnoj slici ukazuju na sniženje broja leukocita i limfocita (leukocitopenija i limfocitopenija), ali i eritrocita (anemija). Da bi se postavila točna dijagnoza potrebno je napraviti dodatne pretrage, ultrazvuk, RTG i dr. Zbog nespecifičnih simptoma FeLV i FiV se ne mogu dijagnosticirati na temelju kliničkog pregleda. Objektivna dijagnostika najčešće se provodi serološkim testovima za otkrivanje protutijela u serumu, pa je zbog toga i ove testove potrebno uzeti u obzir.
Savjetujem Vam da se ponovo obratite veterinaru koji liječi Vašeg mačka i posavjetujete oko dodatnih pretraga. Pomoć i drugo mišljenje možete zatražiti i na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu,na Klinici za unutarnje bolesti.
OZNAKE: