Vuk
7.Aug.06. Objavio MR. LJILJANA VRHOVAC-UZUR, DR.VET.MED.
Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Pišem vama, jer ne znam gdje mogu saznati to što me zanima... Ako možete bilo kako pomoći, bila bih vam jako zahvalna! Uglavnom, radi se o vuku... tj. može li se za kućnog ljubimca, ili ljubimca imati vuka i ima li ga tko u Hrvatskoj? Konkretno me zanima postoji li uopće neki 'američki vuk' koji liči haskiju? Ili tako nešto... Ne znam kome da se obratim, pa bilo kakav podatak bio bi dobrodošao! |
Vukovi u Hrvatskoj stalno su prisutni na području Gorskoga kotara, Like i Dalmacije. Zbog svoga načina života, posebno s obzirom na prehrambenu osnovu, vuk je oduvijek bio čovjekov izravni suparnik.
Negativnom stajalištu prema vuku pridonose i predrasude, koje su posljedica nepoznavanja biologije njegove vrste. Zato je vuk danas istrijebljen u najvećem dijelu Europe, a prisutnost njegove ugrožene vrste svjedoči o vrijednosti i očuvanosti biološke raznolikosti pojedine zemlje.
Prema Zakonu o zaštiti prirode iz 1994. godine, a temeljem odredbi Pravilnika o zaštiti pojedinih vrsta sisavaca (Mammalia) (N.N. 31/95) vuk je u Hrvatskoj zaštićena vrsta, što znači da je zabranjeno svako ometanje, uznemiravanje životinja u njenom prirodnom životu i slobodnom razvoju, prikrivanje, prodaja, kupnja i otuđivanje ili pribavljanje na drugi način zaštićene životinje kao i prepariranje. Također je zabranjeno zaštićene vrste izvoziti, iznositi, te uvoziti iz inozemstva. Iznimno navedenom dopušteno je samo za znanstveno-istraživačke svrhe uz prethodno pribavljeno dopuštenje Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja. Temeljem Pravilnika o visini naknade štete počinjene nad zaštićenom vrstom kazna za ubijenog vuka iznosi 40.000 kn.
Prema procjenama stručnjaka s Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu, u Hrvatskoj ima od 130 do 170 vukova i populacija im je sada stabilna. Prema kriterijima Svjetske zaklade za zaštitu prirode (IUCN), vukovi su zato na Crvenoj listi sisavaca u Hrvatskoj, dakle na popisu ugroženih vrsta.
Naš eminentni stručnjak iz ovog područja je prof.dr. Đuro Huber sa Zavoda za biologiju, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
OZNAKE: