Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam  bob-taila starog 11 godina, kujicu. Jučer joj je veterinar izvadio dva zuba, kutnjaka koji su propali radi upale, a imala je i nekoliko zabijenih trava, stoklasa u zubu pa je počela krvariti iz usta tako da smo to tek tada i primjetili. Dobila je 2 lokalne anestezije i sad pije antibiotike. Zanima me da li joj je potrebna neka posebna njega nakon vađenja zubi? Jede isključivo kuhanu hranu, dosta povrća, manje mesa i kiselog mlijeka ujutro i navečer. Kako je već u starijoj dobi, brine me hoće li joj organizam moći podnijeti ovakvu vrstu zahvata i da li možemo očekivati neke komplikacije nakon što je prva noć prošla dobro i počela je jesti?
Puno hvala, Maja

O: Zubalo odraslog psa se sastoji od 42 stalna zuba, podijeljenih na 12 sjekutića, 4 očnjaka, 16 pretkutnjaka i 10 kutnjaka.
 
Tijekom života, kao i ljudi, i psi su skloni različitim problemima vezanim za zube i usnu šupljinu. Tako, mogu se pojaviti različiti prijelomi zuba, napuknuća ili potpuni gubitak jednog ili više zubića. Naravno, pojavi ovakvih stanja ili problema nerijetko pogoduje starost, nepravilna prehrana, uzimanje tvrdih i neprikladnih predmeta (kamen, kost,...), hrana nedovoljno prilagođena dobi, veličini i aktivnosti ljubimca,...

Iz prije navedenih razloga savjetuje se redovito održavanje zubne higijene ljubimca.

Međutim, u određenim slučajevima (napuknuća, prijelomi, uznapredovale bolesti zuba i zubnog mesa, korijena zuba,...) ni zubna higijena nije od neke veće pomoći te je potrebno pristupiti klasičnoj stomatološkoj obradi te ponekad i vađenju zuba.

Vađenje zuba je operativni zahvat, koji se izvodi kao i svaki drugi operativni zahvat - po principima asepse i antisepse, a sam ljubimac se sedira i anestezira.

Kod starijih ljubimaca većina operativnih zahvata se izvodi pod nešto većim postotkom rizika. Naime, rizik postoji od same anestezije (uvoda u anesteziju i buđenja iz anestezije), kao i od samog zdravstvenog stanja ljubimca te svih mogućih komplikacija prilikom samog operativnog zahvata (sitna krvarenja, produljeno krvarenje, srčani mišić i mogući infarkt zbog ugruška i drugo).

Nakon samog operativnog zahvata, najkritičniji period je unutar prva 24 sata. Nakon tog vremena, kritični period, odnosno period u kojem se mogu pojaviti različite komplikacije (npr. popuštanje konaca, krvarenja, infekcije,...), traje još 10-14 dana. Unutar tog perioda, potrebno bi bilo posebno obratiti pažnju na higijenu operacionog polja (mjesto vađenja zuba), odnosno, potrebno bi bilo osigurati sve preduvjete normalna cijeljenja rane (zaraštavanja).

Kako je Vaš ljubimac već obavio sam operativni zahvat, kako je od same operacije prošlo 24 sata, skoro da možemo govoriti da je najkritičniji period prošao. Međutim, potrebno bi bilo još desetak dana posebno pripaziti na eventualne promjene ili probleme koji se mogu pojaviti (krvarenja, infekcije,...).

Iz tog razloga, probajte ljubimcu osigurati što mekaniju hranu te redovito kontrolirajte stanje u usnoj šupljini. Ako i dođe do pojave nekih od prije navedenih komplikacija, odmah kontaktirajte svojeg veterinara.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava