Uvjeti držanja kunića i zoonoze (zarazne bolesti zajedničke životinjama i ljudima)
30.Dec.09. Objavio DRAGAN VEŠOVIĆ, DR. VET. MED.

Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Susjed drži u dvorištu, 2 metra udaljeno od svog ulaza, zečeve u kavezima u centru grada. Ispod ima neku posudu u kojoj je navodno izmet. Dvorište je malo i skučeno, a higijena zečeva je upitna. Zanima me postoji li kakva mogućnost zaraze od loše higijene sa zečeva na ljude? Te da li mogu negdje prijaviti nekoj inspekciji da provjere stanje i higijenu tih zečeva jer ne znam da li oni smiju biti u takvoj blizini kuća. Puno hvala, Ivana |
od prijenosa bolesti s ljubimca na čovjeka (zoonoza) i obratno. Naravno, pojavi i širenju bolesti pogoduju i različiti čimbenici kao što su loši uvjeti držanja i održavanja higijene u prostorima u kojima se isti drže.
Zoonoze (zarazne bolesti zajedničke životinjama i ljudima) kunića su: limfocitarni horiomeningitis, salmoneloza, pseudotuberkuloza, tularemija, pastereloza, kampilobakterioza, listerioza, trihofitoza, te neke parazitarne i gljivične bolesti. Česte su gljivične infekcije uzrokovane gljivicama Trichophyton mentagrophites i Microsporum canis.
Čovjek se može zaraziti ugrizom ili ogrebotinom, kontaktom sa slinom, izmetom i mokraćom. Također, loši zoohigijenski uvjeti držanja ljubimaca mogu predstavljati i izvor širenja različitih bolesti i za druge životinje.
U svakom slučaju, kao što ste i naveli, kako bi se utvrdili svi parametri za ispravno držanje kunića te na takav način osigurali kvalitetu i zdravlje životinja, možete se obratiti odjelu Gradske inspekcije i redarstva, Komunalno redarstvo na dežurni broj telefona: 01/610-1566 ili odjelu Veterinarske inspekcije grada u kojem živite.
Oni će biti u mogućnosti utvrditi sve uvjete držanja i uzgoja životinja te po potrebi poduzeti sve mjere kako bi se iste osigurale i provele na prikladan način.
OZNAKE: