Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam 3 - 4 mjeseca starog psa mješanca. Dobio sam ga kada je bio star oko 2 mjeseca; od tada fino napreduje, uduplao je težinu. Ali imam problem: prije odprilike 5 dana počeo se gristi oko stražnjice, napravio je poprilične rane i to se zagnojilo. Bili smo kod veterinara koji mi je objasnio da treba tvrda stolica da to istisne, ali moj pas posljednjih 15-ak dana ima rijetku stolicu. I rekao mi je da to nije uobičajno za tako mladog psa i da je moguće da je to "mana" koja će se ponavljati. Propisao je cink-vitaminsku mast, 2 puta na dan. Moje je pitanje da li se to moglo desiti zbog ishrane, jer mu je sestrična davala Pedigre, ali sa mliijekom i vodom pošto misli da su mu granule previše tvrde.

I da li bi trebao jesti malo tvrđu hranu ?
Unaprijed hvala na odgovoru, Danijel

O: Analne vrećice su kod mesoždera smještene postranično od rektuma, uz analni otvor. Sekret analnih žlijezda služi psima kao vrsta međusobne komunikacije, ali i za obilježavanje teritorija. Upala analnih vrećica nastaje kao posljedica neisticanja sekreta analnih žlijezda. Sekret se kao zgusnuta masa skuplja u šupljinama vrećica i širi ih. Sekret se razgrađuje, sluznica analne vrećice se upalno promijeni i razgradi pa se bolest komplicira stvaranjem apscesa ili fistule. Zbog zaostajanja sadržaja, vrečice se povećavaju, oko analnog otvora se vide izbočenja kože, nastaje jak svrbež i bolna osjetljivost područja oko anusa. Pas postaje nervozan, maše repom, često se dešava da struže anusom po zemlji (zbog svrbeža), a područje oko anusa grize zubima ili liže. Svrbež se može javiti i na drugim dijelovima tijela, kao posljedica resorpcije i migracije sadržaja unutar organizma. Ponekad se javlja i svrbež uški, te upala vanjskog ili srednjeg uha. Ako na iritiranim dijelovima kože parazitiraju buhe, nakon ugriza pas se još jače češe, te se stanje može dodatno komplicirati alergijskim dermatitisom.

Nakon pražnjenja analnih vrečica bilo bi ih dobro isprati blagim antiseptikom, a kod jače izraženih promjena primjenjuje se injekciona terapija lijekovima koji djeluju na samu upalu, ali smiruju i znakove alergije. Na žalost, recidivi su vrlo česti.

Ako je veterinar isključio ostala oboljenja, preostaje Vam da psa vodite na redovite kontrole i terapije čime ćete najvjerojatnije produživati razmake između čišćenja žlijezda.

Uz mekanu stolicu, postoji još niz drugih faktora koji potpomažu nastanku ovakvog stanja, ali za niti jedan se ne može reči da je njegov isključivi uzrok. Bilo bi dobro da psu ponudite hranu za štence na bazi janjetine i riže. Preporučam Vam da psića hranite kvalitetnom dehidriranom hranom uz koju mu treba uvijek biti na raspolaganju dovoljna količina svježe vode. Dehidriranu hranu možete omekšati toplom vodom, ali treba izbjegavati mlijeko.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava