Udubljenje u lubanji
12.Nov.08. Objavio TANJA KRULC, DR. VET. MED.

Odgovara:
Tanja Krulc, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Imam rotvajlera, mužjaka starog 2 godine. O njegovoj ishrani, higijeni te fizičkoj aktivnosti veoma vodim računa. Prije nekoliko dana na lubanji, iznad lijevog oka, mu se pojavilo udubljenje veličine oraha. Na dodir uopće ne reagira, kao da je sve ok. Ostalo je sve nepromjenjeno, mislim na apetit, raspoloženje itd. Zaista sve je u redu osim te "rupe" iznad oka. Molim Vas da mi kažete o čemu je riječ jer ovdje u Bugojnu (BiH) veterinari ne znaju o čemu se radi. Unaprijed zahvalan, Amel O: Lubanja rotvajlera standardno je srednje dužine, široka izmedu ušiju, u čeonoj liniji gledano sa svih strana umjereno zasvođena. |
Potiljačna kost dobro je razvijena bez jakog isticanja. Koža na glavi svuda je dobro zategnuta i u visokoj pozornosti smije oblikovati čeone nabore. Greška su pretjerani nabori na glavi, što uzrokuje višak kože.
Pregled lubanje sastoji se od sljedećeg: promatrajuću lubanju pazimo na njezin oblik i obujam u cijelosti i u pojedinim dijelovima, na eventualne udubine i izbočine, dekubitalne povrede (naročito na očnim lukovima), gubitke tkiva i ožiljke. Najbolje je promatrati glavu najprije od naprijed, pazeći na simetriju pojedinih dijelova, a zatim s jedne i s druge strane. Palpaciju lubanje obavljamo prstima, pazeći na toplinu i konzistenciju kože na lubanji, na osjetljivost kože i lubanjskih kostiju (uspoređujući s odgovarajućim simetričnim mjestima), na popustljivost lubanjskih kostiju pod pritiskom i dr. Perkusiju (kuckanje) obavljamo neposredno prstom u području ličnih i nosnih kosti ili perkusionim čekićem, kuckajući umjerenom snagom o pojedine dijelove neurokraniuma. Pritom valja paziti na osjetljivost (bolnost) i na perkusioni šum koji je fiziološki prigušen.
Preporuča se i rentgenska pretraga da se vidi da li je i koliko je obuhvaćena kost. Udubina može biti i samo na mišiću, kao rezultat traume ili neke stare ozljede.
Do promjena na kostima lubanje može doći i kod nekih metaboličkih bolesti, kao što je na primjer rahitis koji nastaje zbog poremećaja u prometu kalcijevih i fosfornih soli uz istodobnu nedostatnu opskrbu vitaminom D. Osim simptoma karakterističnih za rahitis (teško i nerado kretanje, ležanje, hramanje) katkad nastaju promjene i na lubanjskim kostima. U lakšim slučajevima životinje mogu ozdraviti same od sebe, dok u težim slučajevima dijelovi skeleta ostanu izobličeni i u starijoj dobi.
Zatim, takva promjena može nastati i kod upale površne strukture kosti zbog vanjskih uzroka, a koja se može proširiti na unutrašnjost kosti.
U svakom slučaju bih Vam preporučila da se obratite Veterinarskom fakultetu u Sarajevu ili Zagrebu radi pouzdane dijagnostike.
OZNAKE: