Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Moj pas jako voli loviti pčele, pri čemu ga vrlo često ubodu u usnu šupljinu. Može li ga se ikako odviknuti da ne lovi pčele, jer nas je strah ljeta pri pomisli da ga to može stajati života? Hvala, Vlatka

O: Psi cijeloga života imaju potrebu za igrom, ne samo radi stjecanja novih iskustava, već i radi zadovoljstva koje ona pruža. Psi su se prilagodili za hvatanje i proganjanje plijena na otvorenim travnjacima. Pas je po prirodi lovac, pa stoga je i vrlo znatiželjan, želi otkrivati i istraživati, procijenjivati i konzumirati nova životna iskustva.

Jedno takvo iskustvo je upravo i hvatanje insekata, koje ne samo da predstavlja oblik igre, već i izazov kojem često psi ne mogu odoljeti. No svaka igra ima svoju lijepu i manje lijepu stranu priče te ponekad završava kobno za psa.

Jedna od takvih situacija je upravo alergijska reakcija koja nastaje u pojedinih pasa, kao posljedica uboda insekata. Iako postoji oko milijun vrsta insekata, samo manji broj njih uzrokuje alergijske reakcije u pasa. Te su alergijske reakcije najčešće posljedica uboda opnokrilaca, pčela, bumbara, osa, stršljena i mrava. Pčele ubadaju kada su uznemirene. Nakon uboda pčele, na mjestu uboda ostaje žalac sa mjehurićem otrova iz zatka kukca. Ubodi su najčešći na koži, a vrlo često se dešavaju i na sluznici genitalnih organa, te na sluznici usne šupljine. Nakon uboda otrov se postepeno oslobađa te uzrokuje lokane i/ili opće simptome. Vrlo je bitna brza reakcija vlasnika te što je prije moguće žalac ukloniti i odvesti svoga psa kod veterinara kako bi se izbjegla moguća anafilaktička reakcija. Otrov kojeg sadrže pčele najotrovniji su u proljeće. Sadrži štetne tvari koje su odgovorne za alergijsku reakciju. Alergijske reakcije se najčešće dešavaju nakon višekratnih prijašnjih uboda. Za razliku od pčela, ose i stršljeni ne ostavljaju žalac nakon uboda pa mogu ubosti i više puta. Ovi su kukci često agresivni te napadaju i kada nisu uznemireni, osobito u kasno ljeto ili jesen. Alergijske reakcije na ubod ose i stršljena puno su teže i mogu se javiti i nakon prvog uboda.

Kod pasa na mjestu uboda najčešće se javlja lokalizirana reakcija u obliku otekline, boli i crvenila, a u senzibiliziranih pasa javljaju se i sustavne reakcije, koje se manifestiraju urtikarijama, oteklinom, mučninom, povraćanjem i proljevom. U kasnijem stadiju, a osobito ako je ubod lokaliziran u usnoj šupljini javlja se oteklina ili angioedem u području vrata, što rezultira otežanim i čujnim disanjem, otežanim gutanjem i nemirom, te otokom očnih kapaka.

U težim slučajevima dolazi do kolapsa, pada tlaka, gubitka svijesti i cijanoze vidljivih sluznica.

Kod lokalnih reakcija dovoljno je staviti hladan oblog, te kortikosteroidnu kremu i eventualno antihistaminik oralno (Dimidril, Vetaraxoid ili sl.), naravno uz prethodnu konzultaciju s Vašim veterinarom.

Zbog pseće prirode i genetike, te samim time što je po prirodi znatiželjno biće teško ćete ga odučiti od ove igre. No, u Pet Centru u ponudi imamo sprej od Canine Petvital bio-insekt shocker koji osim što djeluje insekticidno, djeluje i repelentno što znači da insekte odbija i mirisom.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava