Odgovara:
Silvija Havrle Lovrić, dr. vet. med.,
Pet centar, Petra Svačića 61, Osijek

P: Imam kujicu mješanku koja je stara oko 12 godina. Već neko vrijeme ima tumor na zadnjem dijelu, ali je naš veterinar prilikom cijepljenja rekao da ćemo još vidjeti šta s tim. Sad je to jako naraslo i negdje je veličine muške šake i što je najgore počela je pucati koža na toj izraslini. Zanima me mogu li joj poprskati tu ranu Bivacin sprejem ili nekim drugim?
Vlatka

O: Tumori kod kućnih ljubimaca se sve češće javljaju, a najčešći i najuočljiviji su oni na koži ili na mliječnoj žlijezdi ženki.

Lat. tumor znači oteklina, a u svakodnevnom govoru se često spominje u kontekstu zloćudne tvorbe pa se vlasnici najčešće preplaše.

Postoje dobroćudni i zloćudni tumori kože, a u 70% slučajeva se javljaju kao zloćudni. Obično nastaju kod pasa starosti između 6 i 14 godina.

Uzroci nastanka  mogu biti različiti: genetski, virusni i hormonalni te utjecaj vanjskih faktora, kao što je izlaganje suncu, naročito kod pasa bijele i rijetke dlake.

Od dobroćudnih tumora se javljaju lipomi, fibromi, adenomi, papilomi i drugo.

Lokalizacija tumora na tijelu nam već ukazuje na njegovu narav, tako da se u perianalnoj regiji često nalaze zloćudni tumori, dok se na glavi ili ekstremitetima češće pojavljuju dobroćudni tumori. Položaj tumora također nam  govori o njegovoj naravi, tj. da li je smješten potkožno pa je koža iznad njega zdrava ili je dermalni, kod kojeg su izražene promjene na koži.

Kod sumnje na zloćudni tumor, potrebno je pregledati i regionalne limfne čvorove jer  tumori obično metastaziraju.

Ovisno o lokalizaciji, tumor može psu predstavljati veću ili manju smetnju pa često grickanjem i lizanjem pogoršaju postojeći problem.

Obično se preporuča kirurški odstraniti tumor i dati ga na patohistološku analizu da bi se moglo reći vlasniku o kakvoj se tvorbi radi. Prilikom odstranjivanja tumora potrebno je odstraniti i veći dio okolnog zdravog tkiva.

Ako veterinar procijeni da tumor nije jednostavno odstraniti, bilo zbog lokalizacije, bilo zbog općeg lošeg stanja psa ili njegove starosti, može se napraviti biopsija tumora. Pri tom zahvatu se izreže komadić tkiva i pošalje na patohistološku pretragu, kako bi se dobila sigurna dijagnoza.

U svakom slučaju, izraslina treba biti pod kontrolom veterinara, koji će pratiti da li se i u kojoj mjeri mijenja, koliko brzo raste, da li krvari i slično.

Pošto se kemoterapija u Hrvatskoj ne provodi, ne mogu Vam to preporučiti, iako bi radi dobi Vaše kujice to bilo jednostavnije rješenje. Ako koža na izraslini puca i krvari, može se nasprejati antibiotskim sprejom, kao što je Bivacin, iako bi preporučljivija bila neka antibiotska krema i Cink-vitaminska mast.

Nadam se da sam Vam barem malo pomogla s ovim informacijama.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava