Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Molim Vas da mi odgovorite na pitanje što je to bolest čopora. Naime, moj pas je njemački ovčar dugodlaki, star 3 godine. Inače je veseo i zaigran, a sad nije raspoložen i slini mu malo nos te diše kao da je nos začepljen. Bili smo u veterinara prije tjedan dana i imao je malo povišenu temperaturu te malo povišene leukocite. Dao mu je neku injekciju i rekao da bi trebalo biti ok. Međutim, kratko mu je bilo bolje i sad opet isto. Danas sam zvala veterinara i kaže da je to vjerojatno bolest čopora i da dođemo te započnemo s liječenjem (koje traje, navodno, mjesec dana). Molim Vas vaše mišljenje o tome. Unaprijed hvala!
Pozdrav, Angela

O: Pretpostavljam da je Vaš veterinar mislio na bolest poznatu pod nazivom "kašalj čopora" ili "kennel cough".

Adenovirusna infekcija pasa ili kašalj čopora (kennel cough) ili traheobronhitis je izrazito kontagiozna zarazna bolest pasa koja može poprimiti oblik zatvorene epizootije, a uzrokuje je najčešće pseći adenovirus serotip 2, koji je vrlo sličan uzročniku zaraznog hepatitisa psa koji je tipiziran kao pseći adenovirus serotip 1. Naime, bolest je multikauzalne etiologije, te se kao uzročnici navode pseći koronavirusi, pseći adenovirusi, pseći parainfluenza virus, uzročnik štenećaka ili bakterija Bordetella bronchiseptica.

Bolest je dobila naziv po činjenici da se jako brzo širi između pasa, kao što je i slučaj s čoporom. Također, bolest se često pojavljuje u gradovima, i to u parkovima gdje dolazi do kontakta mnogih ljubimaca.

Šmrcanjem i kašljanjem bolesnih životinja, uzročnik se širi. Širenje uzročnika moguće je i direktnim kontaktom, odnosno, preko kontaminiranih površina.

Inkubacija traje od 3-5 dana.

Simptomi bolesti su suhi kašalj, lagano povišena temperatura, neznatna inapetencija, upala i edem grkljana, ždrijela i dušnika. Neki psi mogu imati upalu pluća i konjuktivitis. Takvi simptomi mogu trajati 10-20 dana te se ponavljati pri različitim stresnim situacijama.

Pas obično spontano ozdravi za 7-12 dana.

Dijagnoza bolesti se postavlja na temelju virusološke i serološke pretrage.

Liječenje ovisi o uzročniku i kliničkoj slici. Tako se kod bakterijskih infekcija daju antibiotici. Antitusicima možete ublažiti i/ili blokirati refleks kašalja. Inducirana je njihova uporaba kod neproduktivnog kašlja.

U prevenciji ove bolesti navodi se vakcinacija i temeljita dezinfekcija. Postoji homologna ili heterologna vakcina kojom se mogu zaštititi zdravi psi.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava