franjo_hrgota

 
Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. vet. med.,
Pet centar, B. Gumpca 32, Pula 

P: Imam pitanje u vezi kastriranja kujice od 6 mjeseci. Veterinar mi predlaže da je, ukoliko je neću pariti, kastriram u toj dobi. Međutim, čuo sam da kujice koje se ne pare obolijevalju od bolesti (raka ili tumora) maternice ili dojki. Zanima me vaše mišljenje je li to tačno, tj. je li povećana opasnost od tih oboljenja i bi li bilo bolje da se jednom okoti pa onda izvršiti kastraciju. Razlog zašto je kastriram je to što je mješanac labradora i nekog drugog psa tako da bi bilo štence teško prodati ili udomiti.

Unaprijed hvala, Dženan

O: Sterilizacija kuja vrijedna je mjera koju veterinari preporučuju vlasnicima ukoliko ne žele pariti svoje kućne ljubimce. Kada je riječ o kujama, brojne su prednosti koje se realiziraju tim zahvatom. Prije svega, sama sterilizacija podrazumijeva ekstrakciju maternice i jajnika, dva glavna reproduktivna organa. Postoje i druge metode, koje se mogu provoditi u tom smislu, ali je danas najraširenija i najpotpunija ova koju stručno zovemo ovariohisterektomija.

Prednosti ovariohisterektomije su brojni. Prvenstveno je to izostanak tjeranja, koje zna biti veoma zahtijevno za vlasnike kuja. Kuja će u vrijeme tjeranja u svakom slučaju promijeniti ponašanje, što vlasnici moraju uvažavati jer to zahtijeva priroda odnosa sa kućnim ljjubimcem. Osim toga, postoji i higijenski aspekt tjeranja jer je potrebno neutralizirati vaginalni iscjedak koji postoji prvih desetak dana tjeranja.

Sterilizacija se preporučuje i radi eliminiranja mogućnosti da kuja ipak ostane skotna, iako to vlasnik ne želi. Nije rijetko da u vrijeme tjeranja kuje pobjegnu od kuće u potrazi za mužjacima i na taj način ostanu skotne.

Uklanjanje maternice i jajnika znači da su uklonjene i sve potencijalne  bolesti ovih organa.

Najvažnijom, međutim, prednošću smatra se prevencija zloćudnih tumora mliječne žlijezde. Ukoliko se ovariohisterektomija izvrši prije prvog tjeranja, praktično je mogućnost nastanka takvih tumora svedena na minimum, a ukoliko se zahvat izvrši kasnije mogućnost nastanka tumora se povećava, ali je još uvijek manja od one kod intaktnih kuja. Pri tome, ne treba zaboraviti da je tumor mliječne žlijezde najčešći tumor kod kuja.

Ukoliko još uvijek razmišljate kada da sterilizirate svoju kujicu, preporuka je da to bude prije prvog tjeranja.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava