Redosljed hranjenja i šetnje
26.Feb.06. Objavio DAVORKA BALANTIN, DR.VET.MED.

Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb
P: Zanima me pravilniji pristup kod obroka i šetnje: dali prvo psu dati obrok pa nakon cca. 20 - 30-ak min izaći u šetnju da obavi nuždu, ili prvo šetnja pa "klopa" pa nakon par sati izvesti psa da obavi nuždu? (riječ je o psu starom trenutno 6 mjeseci kojem se po tabelema Royal Canina povećava količina prehrane). Uz pozdrave, Buljan Vid O: Probavni sustav kod psa sastoji se od usne šupljine u kojoj se nalaze jezik i zubi, jednjaka, želuca, tankog crijeva, debelog crijeva i od velikih žlijezda koje sudjeluju u procesima probave: jetre sa žučnim mjehurom i gušterače. |
Hrana se u probavnom sustavu psa zadržava prosječno oko 22,6 sati, točnije vrijeme ovisi o tome čime hranite psa, jer je neka hrana lakše probavljiva i kraće se zadržava u probavnom sustavu, za razliku od teže probavljive hrane (ovisno o kvaliteti proizvoda, općenito mogu reći da su superpremium hrane lako probavljive i visokoiskoristivog sastava).
Probavni sustav psa je prilagođen na hranu biljnog i životinjskog podrijetla, buduči da psi nisu isključivi mesojedi, za razliku od mačaka.
U prvoj godini života štene raste i ima intenzivnu metaboličku aktivnost. Do šestog mjeseca života štene treba hraniti 3 puta dnevno, a zatim polako treba preći na 2 obroka dnevno.
Psa je potrebno izvoditi u šetnju 4 puta dnevno (što više šetnji, to bolje za psa). Svaka šetnja trebala bi trajati barem tridesetak minuta, kako bi stigao obaviti veliku i malu nuždu.
Nije dobro da pas ide u šetnju punoga želuca. Najidealnije bi bilo: prvo šetnja, a onda hrana i spavanje, da se poboljša probava i resorpcija hranjivih tvari. Niste mi napisali o kojoj se pasmini radi, ali su primjerice velike pasmine pasa sklone torziji i dilataciji (okretanje i proširenje) želuca koja može biti uvjetovana genetski ili može nastati zbog prenatrpavanja želuca hranom i onda nakon toga pojačanom fizičkom aktivnošću. Toj skupini pasa pripadaju: njemačke doge, njemački ovčari, bokseri, dobermani, veliki šnauceri, škotski ovčari, dalmatineri, mastifi, rotvajleri i mnogi drugi. Torzija i dilatacija želuca se mogu javiti i kod pasa malih pasmina, ali puno rjeđe. Stoga ako imate i malog psa ritam šetnje i hranidbe je isti: prvo šetnja, pa ručak, pa spavanje.
Još bih Vam samo preporučila da redovito (jednom tjedno) važete svoga psa, kako bi mogli prilagoditi obroke njegovim stvarnim potrebam.
OZNAKE: