natasa loncar


Odgovara:
Nataša Lončar, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka 

P: Imam problem sa štenetom škotskoga ovčara starim 2 i pol mjeseca. Naime, kada sam ga kupio iz uzgajivačnice bio je dosta slabašan. Prvih 10-ak dana sve ok, i unazad zadnja 2 dana su mu se počele kriviti noge, odvevši ga kod veterinara utvrđeno je da je pas rahitičan. Noge mu idu u OKS i dosta se teže kreće, veterinar je dao inekciju vitamina D3 i kalcija. Vjerojatno je problem i "zimsko" leglo zbog nedostatka sunca, kako čitam po forumima. Zanima me znate li točno kako da ga sada hranim i na koji način, da li je moguće da se štene u potpunosti oporavi jer je još u fazi razvitka? Čitam da je za vitamin d3 dobar sirovi žumanjak pa dam psu i to ponekad i mlijeko za kalcij. Ako znate više informacija koje bi mi pomogle bio bih Vam zahvalan. Srdačan pozdrav, Mario

O: Rahitis je metabolička bolesti kostiju u razvoju, dakle mladih jedinki. S druge strane imamo osteomalaciju koja je bolest već izgrađenih kosti, tj. odraslih pasa, a manifestira se jednakim kliničkim simptomima. Razlika između ove dvije bolesti je u ishodu, tj. rahitis je u ranom stadiju moguće terapirati i izliječiti dok potonje nije.

Rast i metabolizam kostiju je dinamičan proces koji se mijenja iz dana u dan, no ne traje zauvijek tj. okoštavanje skeleta u šteneta dovršava se oko šestog mjeseca starosti. Do tog perioda imate mogućnost djelovanja i terapije, a smatram da je u Vašeg ljubimca dosta rano ustanovljena bolest pa je i samim time prognostički vrlo povoljan ishod.

Što se tiče prehrane šteneta s rahitisom, savjetujem da ljubimca hranite nekom od super premium vrsta hrane, a u našoj ponudi imate zbilja široki asortiman (Royal canin junior, Eukanuba puppy, Pro Plan puppy, Hills puppy, Alleva Puppy, Brit care puppy). Ove vrste hrana su koncipirane i spravljene upravo za štence u rastu i razvoju pa samim time sadrže izbalansiran udio minerala i vitamina neophodnim za optimalan razvoj.

Ne mogu znati sa sigurnošću, ali vrlo je vjerovatno da će se štene nakon promjene ishrane i uz dogovor s Vašim veterinarom polako početi oporavljati.

Vitamina D ima u žumanjku i u sirovoj jetri, no ipak mislim da je optimalnije da štene hranite nekom od predloženim vrsta hrane pa se nećete morati brinuti za nadomjeske prehrani. Kravlje mlijeko nikako ne preporučam jer štenci ne posjeduju enzim za razgradnju laktoze te iz tog razloga može doći do proljeva. Nasuprot tome, dobro je davati neke fermentirane mliječne proizvode (jogurt, sviježi sir, vrhnje).

Budući da je štene primilo dozu vitamina (koji je depo preparat - otpušta se i djeluje tokom par dana) i kalcij sada nije dobro još davati pripravke u vidu nadopune normalnoj prehrani. Prije toga bi bilo dobro napraviti biokemijske pretrage krvi te vidjeti omjer kalcija i fosfora te prema tome dalje koncipirati nadopunu prehrani u smislu mineralnih i vitaminskih dodataka.

Općenito o rahitisu su pisali detaljnije moji kolege u ranije objavljenim odgovorima Krivljenje noge šteneta, sumnja na rahitis i dijagnostički postupak, Rahitis kod šteneta i Rahitis.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava