Psu viri dio debelog crijeva izvan anusa - prolapsus rektuma
14.Jul.10. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.

Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Stafordski terijer je pojeo kost koja mu je zapela u crijevu, od silnog napinjanja crijevo mu desetak centi viri van anusa, to traje nekih petnaest dana. Bio je veterinar sto puta, pokušao ga pročistiti kroz analni otvor, ali se situacija nije promijenila, jako cvili kad se napinje, novac za operaciju nemamo i očajni smo jer je već šest godina s nama i volimo ga kao člana obitelj. Već smo počeli razmišljati da ga uspavamo, ali nemamo srca za to, jako se pati, molim vas pomozite što prije da dobijem vaše mišljenje. Inače, hoće jesti i nije previše potišten, ali to crijevo se sada već peti dan ne vraća unutra, nego je stalno vani i muhe ga jadnog oblijeću i grizu mu crijevo, stalno ostavlja krvave fleke, a stolica mu je jako tanka i crna i |
neredovita, skoro da je i nema! Pomozite molim vas, umrijet ću za njim!
Ana
O: Prolapsus rektuma nije česti zdravstveni problem, a karakteriziran je izaskom tkiva rektuma kroz analni otvor. Tvorba liči na valjkasti dio tkiva prikvačen za analni otvor.
Prolapsus rektuma se obično tipično javlja u štenadi i mačića ispod 6 mjeseci starosti, pri čemu se uzrok često ne može niti pronaći, no najčešće spominjana je invazija crijevnim parazitima koja uzrokuje otežano defeciranje. U starijih pasa uzrok je uvijek moguće identificirati, s obzirom kako postojeća iritacija ili, u slučaju Vašeg ljubimca, mehanička prepreka (kost), uzrokuje otežano defeciranje i posljedičan prolaps pri čemu se nerijetko javljaju i ozljede sluznice rektuma.
Općenito se smatra kako oni psi bez pružene adekvatne pomoći, imaju slabe izglede za oporavak.
Od najveće je važnosti što prije odvesti psa u veterinarsku ambulantu te držati tkivo vlažnim, toplim mokrim ručnicima, a ujedno onemogućiti ljubimcu da liže ili gricka protrudirano tkivo. Na ovaj se način omogućuje pružanje boljih uvjeta za vraćanje tkiva u prvobitno stanje.
Dijagnoza prolapsa rektuma postavlja se na temelju općeg kliničkog pregleda, pri čemu ga treba razlikovati od prolapsa tankih crijeva, koje predstavlja još ozbiljniji zdravstveni problem.
Rana reparacija oštećenog tkiva je najbitnija. Ukoliko se tkivo čini živim i netraumatiziranim, može se pokušati s vraćanjem u prirodni položaj bez kirurškog zahvata, smještanjem primjerenih šavova kako bi se tkivo držalo na mjestu. Šavovi se stavljaju dovoljno labavo kako bi feces nesmetano izlazio van, a šav se obično skida za oko 48 sati.
Ukoliko je rektalno tkivo znatno sasušeno, traumatizirano i čini se odumrlim, potrebno je izvesti kirurški zahvat amputacije tkiva rektuma, pri čemu treba uzeti u obzir mnoge komplikacije poput teških bakterijskih infekcija i inkontinencije fecesa pa stoga i relativno loše prognoze stanja.
No, na žalost, ne postoji domaćeg lijeka za prolapsus rektuma ili bilo kojeg drugog dijela crijeva. Potrebno je redovito voditi računa da je tkivo stalno vlažno, onemogućiti dodatno traumatiziranje tkiva lizanjem ili grickanjem od strane ljubimca te mu nuditi lakoprobavljive hrane sa dodatkom ulja (npr. parafinsko ulje) koje bi stolicu činilo mekom. Često se kao komplikacija neliječenja prolapsusa javlja nemogućnost izbacivanja fecesa, što ima za krajnji rezultat teško oboljenje intoksikacijom i uginućem za nekoliko dana.
U svakom slučaju preporučila bih Vam da hitno potražite pomoć u veterinarskoj ambulanti. S obzirom na znatan financijski izdatak, pokušajte dogovoriti obročno plaćanje s veterinarom ili pokušati nekim vidom subvencije od Udruga koje se brinu za dobrobit životinja u mjestu Vašeg stanovanja.
OZNAKE: