Promjene na oku činčile / Važnost provjeravanja očiju
12.Oct.09. Objavio SLAĐANA TRUTIN, DR. VET. MED.
Odgovara:
Slađana Trutin, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Primjetila sam da moja činčila ima jednu trećinu oka (sredinu) bijelu, jučer to nisam primjetila pa pretpostavljam da je to pobijelilo danas u toku dana. I dalje vidi na to oko jer prati pokret prstiju. I dalje normalno jede, trči i skače, ali me brine šta je to. To bijelo je u obliku zatvorenih zagrada (), nešto kao mačje oko. Strašno me to plaši pa me zanima šta bi to moglo biti i kolike su šanse da se to izliječi. |
okolinom i brigom oko životinja.
Očna jabučica je smještena u očnoj duplji, koja je građena od brojnih kostiju i mekog tkiva (masno tkivo, žlijezde, mišići) i koja štiti oko. Ekstraokularni mišići na površini oka su odgovorni za pokrete oka. Gornji, donji i treći (nictitans) kapak štite očnu jabučicu, naročiro korneu (rožnicu). Konjuktiva je krvožilno, zaštitno tkivo koje razgraničava kapak i bjeloočnicu. Bjeloočnica je vlaknasti, bijeli vanjski sloj jabučice. Ona daje oblik i ima jako važnu ulogu u zaštiti unutarnjeg sadržaja oka. U usporedbi s nekim drugim vrstama, kao što je čovjek, bjeloočnica životinja nije baš vidljiva. Rožnica je čisti produžetak vlaknaste bjeloočnice. Rožnica je čista, tako da svjetlost može ulaziti u oko i stvoriti vizualnu sliku.
Životinja ima sljedeću građu oka (tipičnu za sisavce): iris (šarenica), zjenica, leća, cilijarno tijelo, staklasto tijelo, žilnica i mrežnica (retina).
Treba stalno provjeravati oči.
Ukoliko primjetite bol, škiljavost, pojačano crvenilo, modričaste promjene na rožnici i neobične pojave na očnoj jabučici i/ili gubitak vida, posjetite veterinara u narednih 24 do 48 sati najkasnije da razmotrite problem. Najbolje je rješavati problem dok je još minimalan, tj. u razvoju.
Suzno oko može biti simptom velikom broju problema te se taj simptom ne smije zanemariti.
Provjeravajte bjeloočnicu oka u potrazi za bilo kakvim promjenama boje ili postojanjem crvenila.
Pratite promjene boje u irisu, neregularne rubove zjenice, zamućenost rožnice.
Ukoliko imate mogućnosti, posjetite veterinara oftalmologa, koji je specijaliziran za oko za sve vrste životinja i koji je osposobljen da pruži stručniju pomoć pri rješavanju kompleksnih problema.
Ne smije se odlagati jer stanja oka mogu biti prilično bolna i uzrokovati trajna oštećenja koja vode u sljepilo.
Pregled oka od strane veterinara može uključivati i Schirmerov test suza (provjera količine proizvedenih suza), test fluroscentnim pjegama (provjera da li postoji rožnični ulceri i prohodnost nazolakrimalnog kanala) i tonometriju (mjerenje očnog tlaka). Lokalna anestezija i dilatirajući agensi se koriste da bi se olakšao pregled.
Određivanje vida kod činčile je dosta teško jer su one često preplašene, što može ometati pregled.
OZNAKE: