Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Kako pripotomiti kanarinca da vas se ne boji i da vam sleti na ruku?
Hvala,
Ivan.

O: Kanarinci se za razliku od papigica teže pripitomljavaju. S njima se nikada ne postigne tako čvrsta veza. Kanarinci imaju puno jači instikt nego papige, a slučajevi pripitomljavanja u smislu da Vam jede iz ruke ili sjedi na ramenu su iznimno rijetki i postižu se samo mukotrpnim radom. Oburužajte se strpljenjem i do nekakvih rezultata ćete doći.

Mlađu pticu je lakše pripitomiti od starije. Prilikom hranjenja, potrebno je pružti prst, te pokušati da nožicama dođe na prst te je na taj način izvaditi iz kaveza. U slučaju da pticu želimo pripitomiti, kavez ne smije biti jedino mjesto boravka. Krletka je mjesto - prostor u kojem će ona redovito naći svježu hranu, vodu i pijesak i gdje će prospavati noć ili nekoliko sati preko dana. Takva ptica mora letjeti slobodno u sobi i s njom je potrebno i dalje se baviti.

Stavljanje ruke u krletku mora se provoditi vrlo polako da se ptica ne uplaši i da kod nje ne izazovete strah. Ovakav se način pristupanja ptici mora ponavljati svakog dana nekoliko puta. Kada zapazite da se ptica priučila na ruku i da Vas se više ne boji, onda krenite s daljnjim vježbama. Ispružite kažiprst i polagano ga prinesite ptici pod prsa. Ako ptica odmah sama ne stane na njega, pokušajte laganim guranjem njena tijela unatrag. Ona će u tom slučaju stati na prst jer je ranije naučila da joj ljudska ruka ne želi načiniti nikakvo zlo, tj. stekla je potpuno povjerenje u čovjeka. Kad se nauči stajati na prstu treba je pokušati lakim kretanjem ruke izvaditi iz krletke. Kada to nauči, u drugu ruku stavite puno sjemenki, tako da će ptica sama polako prelaziti iz ruke na ruku.

Davanje prsta i vađenje ptice iz krletke potrebno je provoditi nekoliko puta na dan i to svaki put nešto dalje od krletke tako da se ptica postupno nauči na slobodu.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava