Odgovara:
Silvija Havrle Lovrić, dr. vet. med.,
Pet centar, Svačićeva 61, Osijek

P: Pas mi je bio na kastraciji i dan nakon operacije samo leži, a kada se miče, prvo diže zadnje noge, a potom prednje. Problem je što se jedva digne s prednjih nogu i kao da ima poteškoće pri hodanju, što nas dosta zabrinjava. Da li je to popratna pojava nakon anestezije?
Gabrijel

O: Anestezija je smanjena osjetljivost cijelog tijela ili pojedinog dijela tijela, a postiže se sredstvima koji vrše depresiju živčanog tkiva lokalno ili središnjeg živčanog sustava u cijelosti. 

Razlikujemo opću anesteziju - nesvjesno stanje životinje, koju karakterizira analgezija (bezbolnost), mišićna relaksacija i gubitak refleksa te lokalnu - gubitak osjeta pojedinog dijela tijela.

Anestezija se koristi da bi se bezbolno izveo kirurški zahvat, a nekad se mora koristiti i za određene pretrage životinja (kod agresivnih pasa i često kod mačaka za vađenje krvi ili druge pretrage).

Anestezija može biti inhalacijska - udisanje anestetičkih para ili plinova s kisikom i injekciona "- apliciranje anestetika i/m ili i/v.

Svaka anestezija nosi određeni rizik i zato je potrebno životinju pregledati da bi se procijenilo stanje životinje i upozorilo vlasnika na moguće posljedice anestezije. Opći pregled životinje (trijas, sluznice), uzeti anamnezu od vlasnika (ponašanje životinje, da li je mokraća i stolica normalna, da li životinja jede i pije,"), napraviti osnovne krvne pretrage (stanje bubrega, jetre, srca) obavezno je kod bolesnih i starijih životinja, iako to poskupljuje cijenu.

Pacijenti se pripremaju za operaciju tako da im se uskrati hrana barem 8 sati prije, a voda 2 sata prije anestezije.

Postavljanje i/v kanile poželjno je kod mladih i zdravih životinja, a obavezno kod starijih i životinja sa sistemskim bolestima, kako bi se tijekom anestezije mogli aplicirati određeni lijekovi i infuzija po potrebi.

Anestezija se provodi određenim redoslijedom:

Premedikacija: daje se  10-20 minuta prije uvođenja u anesteziju da bi se životinja smirila (sedativi, trankvilajzeri, opijati).

Indukcija anestezije - indukcijom u anesteziju pacijenta dovedemo iz svjesnog u nesvjesno stanje, a zatim intubiramo (postavljamo cijev u dušnik).

Intubacija je važna kod  svake opće anestezije jer osigurava prohodnost i dostupnost dišnih puteva. Posebno je važna kod brahiocefaličnih pasmina pasa (buldog, bokser, mops) kod kojih je često produženo meko nepce koje može zatvoriti dišni put.

Održavanje anestezije - da se održi dovoljno duboka anestezija za obavljanje operativnog zahvata (inhalacijska ili injekcijska anestezija). Glavna prednost inhalacijske anestezije u odnosu na injekcionu jest što je u svakom trenutku možemo prekinuti i lako se njome regulira dubina anestezije. Kada zatvorite plinove, njihovo anestetičko djelovanje prestaje, dok kod injekcionih treba vremena da se metaboliziraju i izluče iz organizma. Tijekom anestezije konstantno kontroliramo dubinu anestezije  kontrolom refleksa, pulsa i srčanog ritma, te kontrolom boje vidljivih sluznica.

Buđenje iz anestezije - počinje kada se počne smanjivati koncentracija anestetika u organizmu. Većina anestetika se izlučuju preko bubrega, a inhalacijski preko pluća.

Za vrijeme oporavka od anestezije životinje treba utopliti, ne uznemiravati. Neke životinje kod buđenja cvile, tresu se, pokušavaju ustati, nemirne su, zato treba tih pola sata do sat vremena netko biti uz njih da ih smiri (može i vlasnik). Najvažnije je 12-24 sata nakon operacije životinji suzbiti bol, za što se koriste najčešće nesteroidni protuupalni lijekovi (Ketofen, Rimadyl).

Kad je životinja pri svijesti, može ići na kućnu njegu, a vlasniku treba objasniti kako će postupati s takvom životinjom i koju terapiju treba dobivati.

Prije same operacije vlasniku treba objasniti koliki je rizik opće anestezije za njegovog psa, koje su moguće komplikacije pa nakon toga vlasnik treba potpisati obrazac za pristanak na opću anesteziju i operacijski zahvat i da je svjestan eventualnih posljedica.

Anestezija se daje u točno određenim dozama prema tjelesnoj težini, ali svejedno treba vremena da se anestetik u potpunosti izluči iz organizma. Poteškoće prilikom podizanja, koje ste opisali kod svog ljubimca, također mogu biti i posljedica bolnosti u području rezne rane. U slučaju da se takve poteškoće nastave kroz više dana, treba se obratiti veterinaru koji je napravio operaciju.

S obzirom na to da pas svakako mora ići na kontrolni pregled te antibiotsku terapiju, preporučam Vam da se savjetujte s Vašim veterinarom i u vezi opisanih poteškoća.

Nadam se da će Vam ove informacije koristiti.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava