Dinko Kralik


 Odgovara:
Dinko Kralik, dr. vet. med.,
Pet centar, Ulica kralja Petra Svačića 61, Osijek 

P: ZImam psa, tornjak, zapravo mješanac, tri godine. Dva dana ne jede, slabo pije i vodu, bezvoljan je i djeluje umorno. U urinu je imao krvi, zvali smo veterinara i on je nakon pregleda ustanovio, ako se ne varam, da je u pitanju piroplazmoza. Imao je visoku temperaturu, preko 40. Dobio je 4 injekcije, nisam sigurna šta je tačno u pitanju. Malo se pridigao nakon toga, ali i dalje odbija hranu, čak ni vodu ne želi i uz sve to počeo je da povraća. Najprije mu se pojavi pjena i nakon toga povrati (bijela sluz). Da li je ovo povraćanje znak pogoršanja? Šta da radim, molim Vas za savjet. Unaprijed hvala. Majda

O: Piroplazmoza je bolest koju prenose krpelji koji svojim ugrizom unesu unutarstaničnog parazita iz roda Babesia. Simptomi su: povišena temperatura, apatija, brzo umaranje, blijede ili ikterične sluznice, gubitak  apetita. Dolazi do akutne hemolize i tamnije mokraće posljedično hemolizi. Simptomi se mogu razlikovati ovisno o podvrsti Babesia. Dijagnoza se postavlja najčešće  mikroskopskim pregledom obojenih krvnih razmaza.

Liječenje se provodi lijekom Imizol (djelatna tvar - Imidocarb diproprionat). Sama aplikacija je poprilično bolna i jedna od čestih nuspojava ovog lijeka je povraćanje. Stoga, ukoliko je životinja povratila  taj dan kada je dobila inekcije, to je najvjerojatnije  zbog samog lijeka. Piroplazma je za pse izrazito opasna bolest i jedini lijek je upravo Imizol. Svakako je potrebna potporna terapija u smislu rehidracije, antibiotika, vitaminizacije, transfuzije po potrebi i drugo.

Nažalost, mnogi psi podlegnu ovoj bolesti, a uspjeh liječenja ovisi o mnogim čimbenicima poput stanja i dobi životinje, stupnju invazije i podvrsti uzročnika, brzom odlaskom veterinaru, dodatnim komplikacijama i dr.

Životinja treba mirovati, treba imati poseban režim ishrane što probavljivijom hranom (najbolje medicinska hrana za bolesnu jetru – Hepatic program) i redovita terapija i kontrole kod Vašeg veterinara. Psa treba tretirati kao srčanog i jetrenog bolesnika. Naime, često životinji kroz 3 do 5 dana terapije bude bolje pa vlasnici ponekad zaborave režim poštede i bacaju štap ili istrčavaju psa, koji zbog  "propadanja" eritocita  i nemogućnosti opskrbe kisikom te uslijed pojačanog rada srca padnu u arest.

U svakom slučaju, savjetujem Vam da se držite uputa Vašeg veterinara i nastavite s terapijom, sada je na organizmu Vašeg ljubimca da se uz Vašu pomoć oporavi.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava