tanja_mutak1

 
Odgovara:
Tanja Krulc, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje1, Zagreb 

P: Imam jedan zanimljiv slučaj u kući. Moja kuja Bella ima 2,5 godine, mješanka je škotskog i njemačkog ovčara. Sterilizirala sam je prije prvog tjeranja, s nekih 8 mj. Moj nećak će sada napuniti 2 godine i taman je počeo kakati u tuticu. Taman kad smo htjeli isprazniti tuticu vidjeli smo da izmeta nema. Nije nam bilo jasno di je dok nismo vidjeli Bellu kako se oblizuje. Do sada nikada nije jela izmet, ničiji, a kamo li ljudski, ne jede ni s pločnika. Trebamo li se zabrinuti? Što to znači? S poštovanjem, Nera


O: O koprofagiji (ingestiji fecesa) kod pasa možete pročitati ovdje i ovdje.

Česta je pojava kod pasa i to imaju afinitet na feces biljojeda, mačaka i ljudi (naročito ih privlače zaprljane pelene). Taj fenomen toliko je čest da se čak smatra i uobičajenim psećim vladanjem. Psi kojima nedostaju određene tvari i pothranjeni psi imaju afinitet prema fecesu biljojeda jer on sadrži produkte crijevne (konjski izmet) i buražne (krava, ovca...) fermentacije.

Za kuje je fiziološki da jedu izmet od štenaca nekoliko tjedana od rođenja. Neki psi jedu svoj feces i feces drugih pasa i to se smatra uobičajenim ponašanjem. Hipotetski uzroci su čišćenje gnijezda, potreba za fecesom biljojeda pa ga zamijene bilo kojim, imitiranje vlasnika koji skuplja izmet  te reakcija na kažnjavanje zbog obavljanja nužde.

Psi koji su bili na terapiji nekim lijekovima ili pate od endokrinih poremetnji (egzokrina insuficijencija gušterače) mogu imati pojačan apetit i posljedično tome jesti sve što dođe pred njih. Bolesti koje uzrokuju slabu apsorpciju hranjivih tvari mogu isto izazvati koprofagiju. Korist od toga nije poznata. Upalna bolest crijeva i porast bakterija u tankom crijevu, crijevni paraziti, poremetnjue rada štitnjače, šećerna bolest, bolesti nadbubrežne žlijezde, deficitarna prehrana također mogu izazvati koprofagiju. Nema pasminske, dobne niti spolne predispozicije.

Posljedični simptomi mogu biti zadah iz usta, povraćanje, proljev, vjetrovi.

Dijagnoza se temelji na anamnezi od vlasnika, potrebno je odvojiti medicinske uzroke od onih poremetnji u vladanja. Ključno je proći sve - od hrane koju životinja jede, okolišu, apetitu, odnosu prema životinji. Kompletni klinički pregled potreban je za detektiranje eventualne primarne bolesti. Pretragom krvi možemo naći anemiju kod nedostatka željeza, periferalna porast eozinofila (eozinofilija) može se naći kod želučanocrijevnih parazita ili upalne bolesti crijeva. Poželjno je napraviti koprološku pratragu na parazite, tripsin test na zatajenje gušteraće te ostale pretrage vezane za organski sustav.

Popravljanje navika može se provoditi na više načina, da šetate psa na uzici, da joj stavite brnjicu ili jednostavno u vašem slučaju onemogućite pristup izmetu.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava