Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr.vet.med.,
Pet centar Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam 4 i pol mjeseca staru kujicu labrador retrievera. Danas sam bila kod veterinara i rekao je da ima kilu i da će je morati kirurški odstraniti ako se ubrzo ne povuče. Imala ju je dok je bila jako mala ali sada se povećala. Zanima me: 1) da li će se dugo oporavljati od operacije? 2) koliko se otprilike kreće cijena te operacije? 3) postoji li mogućnost kakve komplikacije? Unaprijed zahvalna, Maja.

O: Ukoliko ste već razgovarali s Vašim veterinarom, vjerojatno ste upoznati s pripremom psa za operaciju kile koja je vrlo bitna i jedan od preduvjeta da ne dođe do komplikacija.

Prvo treba dogovoriti točan termin operacije, jer pas mora prethodno postiti (12 sati prije zahvata dobija zadnji obrok, voda se daje zadnji put 6 sati prije zahvata). Ovo je bitno kako bi se izbjegla aspiracija povraćene hrane za vrijeme kirurškog zahvata (budući da sredstva za anesteziju mogu izazvati mučninu) i spriječilo moguće gušenje, te se svakako strogo držite uputa pripreme.

Operacija može potrajati i duže, ovisno o zatečenom stanju nakon otvaranja trbušne šupljine. Oporavak poslije operacije možemo podijeliti u dvije etape:
- prva je odmah po dolasku psa kući: pas je vrlo mamuran, ponekad je moguće i povraćanje (žučkasta tekućina), ne jede i ne pije slijedećih 12 - 24 sata; ne treba ga tada niti nuditi hranom već pustiti da se na nekom tihom mjestu u stanu naspava i odmori, a kada bude gladan pas će to sam pokazati na svoj uobičajeni način
- druga etapa odnosi se na zaraštavanje rane; slijedećih 14 dana stvara se novo tkivo koje zatvara operacionu ranu. U ovoj fazi treba paziti da se rana ne zagadi, da je pas ne otvori grickanjem, jer se 3 - 5 dana poslije operacije, zbog zaraštavanja, intenzivira svrbež. Za spriječavanje grickanja i lizanja rane psu se stavlja poseban okovratnik. U ovoj drugoj etapi ponovno treba posjetiti veterinara koji će provjeriti ranu i izvaditi konce.

Cijena operacije ovisi o više faktora kao što je npr. težina psa prema kojoj se nivelira količina sredstava za sedaciju i anesteziju, utrošeni kirurški materijal (kirurški konac i drugo), količina infuzije i apliciranog antibiotika itd. Preporučujem Vam da se o cijeni ipak raspitate u veterinarskoj ambulanti za koju ste se odlučili.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava