Odbijanje od sisanja i dohrana štenaca | Stolica i urin | Dob za odvajanje i socijalizaciju
19.Jan.17. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.

Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb
P: Imam štence shih-tzu, stari mjesec dana. Do nedavno ih je kujica dojila, no sada bježi od njih, grizu je očito. Dajem im jogurt kao obroke. Izasli su im mali zubi. Vrše nuždu, ali je žućkaste boje. Dobili su tablete protiv parazita, sve nametnike su vidljivo izbacili. Zanima me šta im sve smijem dati jesti i kad ih mogu udomiti, ima ih 6 komada, a imam 3 odrasla psa. Ivana
Što se pak nužde tiče, niste naveli o kojoj nuždi se radi pa moram spomenuti kako svakako treba obratiti pozornost i na boju i konzistenciju i stolice i urina štenaca. Kod zdravih štenaca urin je blijedožute boje ili proziran, dok u slučaju da je tamnije žut ili narančast znači da su štenci najvjerojatnije nedovoljno hranjeni. Stolica treba biti svijetlo do tamnosmeđa, djelomično formirana. Svakako je za pohvalu da ste im već dali sredstvo protiv crijevnih parazita, a vodite računa da ponovite davanje nakon 10-14 dana od dana davanja.
Štenci najčešće ostaju u leglu do dobi od dva mjeseca. Počeci socijalizacije malog psića vezani su uz kontakt s majkom i ostalim mladuncima u leglu. Do dobi od 12 tjedana psić će uz malo truda i strpljenja usvojiti osnove "kućnog odgoja", a pozitivna iskustva u Vašem domu učinit će ga sigurnim i otvorenim prema drugim ljudima. Vjerujem da ni socijalizacija sa psima ili drugim vrstama životinja neće biti problem.
OZNAKE: