Apsces potkožnog tkiva manifestira se lokalnim znacima upale: crvenilo , oteklina, toplina i bol te izraženim fenomenom zvanim fluktuacija. Apscesi i fistule nastaju različitom etiologijom te dovode do te situacije da, najčešće bakterije iz roda Staphiloccocus, ulaze kroz ranu u potkožje i tkivo te stvaraju upalni proces.
Bakterije uništavaju lokalne stanice i luče svoje toksine. Premda je njegov početak obično akutan, apsces može perzistirati i postati kroničan. Pod takvim uvjetima upalni poticaj i dalje traje rezultirajući stalnim prilivom neutrofila. Apsces može biti težak terapijski problem jer njegova unutrašnjost nije vaskularizirana, što onemogućava učinkovitost liječenja.
Usljed trauma često se javlja hematom. Hematom predstavlja izljev krvi u novostvorenoj šupljini u tkivu. Nastaje naglo na mjestu gdje krv iz ozlijeđene žile pod tlakom ulazi u tkivo. On je netemperirana, bezbolna ili umjereno bolna, fluktuirajuća polukuglasta oteklina.
Tijelo postepeno resorbira sam hematom na način da ga rastavlja na molekule te putem krvnog i limfnog sustava evakuira. No, taj proces može biti vrlo dug, a ponekad zbog smještaja samog hematoma i njegovog oblika nije moguće potpuno ga resorbirati. Punkcijom hematoma se dobiva krv ili serum. Moguća su i nakupljanja gnoja na koži u obliku pustula (gnojni mjehurić), furunkula (čir dlačnog tobolca) ili karbunkula (čir nastao stapanjem više furunkula). Također, moguće je da se radi o cisti, i o inficiranom dlačnom folikulu . Tumori su novotvorevine, izrasline predstavljaju ekcem normalnog rasta tkiva s neograničenim i nesvrsihodnim bujanjem tkiva. Kvržice na koži ili ispod kože koje su mekane i bezbolne obično su benigne naravi.
Potrebno je obaviti klinički pregled kojim će se palpacijom prema obliku, temperiranosti i bolnosti dobiti uvid u narav nastale strukture i prema tome provest lokalno i opće lječenje, koje će se sadržavati antibiotsku terapij. S obzirom na lokaciju i dužinu trajanja još jednom preporučujem pregled kako bi se točno utvrdilo jesu li promjene na zglobovima, kostima, tetivama, ligamentima.... Problemi sa zglobovima i mišićima ekstremiteta (nogu) u starijih, vrlo su učestali. Možete se i obratiti na Kliniku za Kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta gdje raspolažu stručnim osobljem za ovu problematiku, a također i primjerenom tehnologijom za dijagnostiku. S obzirom na starost i pasminu, postoje određene medicinske hrane za probleme lokomotornog sustava, a više možete saznati na: Hrane i dodaci prehranu za pse s problemima lokomotornog sustava, Starenje i kvaliteta života poteškoće s lokomotornim sustavom i dodaci prehrani
|