Napadaji (trzanje, nekontrolirani pokreti, gubitak ravnoteže) u činčile
9.Sep.10. Objavio DRAGAN VEŠOVIĆ, DR. VET. MED.

Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Upomoć! Imam mužjaka činćile i ujutro sam ga pronašao kako leži nepomično na podu u kavezu. Uzeo sam ga u naručje i primjetio da se trza kao da ga je paraliziran i da ne može kontrolirati pokrete tijela, a i gubi ravnotežu. Povemeno se digne i tetura, ali opet pada i trza kao da ima epi napad. Molim vas, kako da mu pomognem? Darko |
Također, različite infekcije mogu djelovati na osjetljiv živčani sustav organizma činčile te dovesti do simptoma prije navedenih. Uz živčane poremećaje najčešće su prisutni i drugi znakovi bolesti, kao što su letargija, gubitak apetita, depresija,...
Paraliza i živčani poremećaji se nerijetko povezuju i s određenim ozljedama. Naime, činčile vole skakati što nerijetko u kombinaciji s neprikladnom podlogom može rezultirati ozljedama, padovima,... uz prisutnost privremene ili trajne paralize. U tim slučajevima, najčešće se može palpirati otečenje i bolnost oko mjesta ozljede.
Živčani poremećaji mogu se povezati i sa samom dobi ljubimca. Tako, česti su slučajevi kod starijih činčila, štakora, miševa,... spinalnih degenerativnih bolesti sa svom pripadajućom kliničkom slikom. Međutim, ove promjene nerijetko postupno nastaju, odnosno, promjene se intenziviraju kroz nekoliko tjedana ili mjeseci.
U svakom slučaju, savjetujem Vam da u što skorije vrijeme s ljubimcem posjetite svog veterinara kako bi isti mogao pregledati ljubimca te odrediti točno što je posrijedi s njim. Naime, ako se brzo ne krene s odgovarajućim tretmanom, nerijetko se problemi mogu pogoršati, a samo liječenje i prognoza zakomplicirati. Nakon što se postavi dijagnoza stanja, veterinar će biti u mogućnosti odrediti najprikladniju terapiju te Vas dalje u tom smjeru i informirati.
OZNAKE: