Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam koker španijela starog skoro 11 godina i teškog 28 kg. Bez obzira na kvantitativne vrijednosti vezane uz mog najdražeg ljubimca muči me to što mi je veterinar kod nedavnog cijepljenja protiv bjesnoće utvrdio da su mu se počele stvarati mrene na očima. Da li je moguće izvršiti operativni zahvat kako bi se one uklonile i koliko je to riskantno?! Pas inače nema nikakve probleme po pitanju zdravlja, jedini problemi u ovih 11 godina bile su posjete veterinaru zbog čišćenja žlijezdi. Bojim se bilo kakvog zahvata (ako bi bio potreban) zbog njegove debljine i starosti jer godišnji posjeti veterinaru završavaju rečenicom da je teško da će preživjeti ljeto zbog masnoća oko srca uzrokovanih njegovom debljinom.

Debeljuco je od prvog dana, bio je prvi okoćeni pas u leglu i dobila sam ga sa samo 5 tjedana starosti, znao je već jesti, nije sisao i volio je spavati u zdjelici s hranom. Moram napomenuti da je, koliko sam upoznata s informacijom, ostao jedini živ iz tog legla. Najljepše se zahvaljujem na vremenu i trudu za odgovor! Pozdrav iz Čakovca. Branimira

O: Pod kataraktom razumijevamo zamućenje leće koje nastaje zbog poremećaja u metabolizmu. Leća prima hranu preko očne vodice koju luči cilijarno tijelo pa će zato i poremećaji u prehrani leće biti izazvani poremećajima u lučenju očne vodice ili njezine cirkulacije. Razlikuju se prirođene, juvenilne, senilne, simptomatske i traumatske katarakte. Prirođene mrene vidljive su odmah (već kod štenaca starosti mjesec dana) ili se razviju tijekom života. Većina prirođenih mrena specifična je za određene pasmine pa se tako u tu skupinu svrstavaju i koker španijeli. Simptomatska katarakta nastaje kao posljedica različitih promijenjenih stanja u metabolizmu organizma. Ta zamućenja mogu nastati ne samo zbog niza poznatih i nepoznatih uzroka u organizmu (šećerna bolest, bolesti štinjače i nuzštitne žlijezde). Pri toj vrsti katarakta zamućenja nisu specifična po obliku, boji ni po mjestu, a progresivna su i redovito dovode do potpune neprozirnosti leće. Staračka katarakta (c. senilis) pojavljuje se u kasnim godinama života, a promjene se mogu protumačiti regresivnim i degenerativnim promjenama na vlaknima leće koje su izazvane promjenama u cirkulacijskom sustavu. Zamućenja se razvijaju postupno, i to redovito na oba oka. Simptomi će osobito biti izraženi kada se radi o potpunom zamućenju leće i tada će biti maksimalno proširena zjenica oboljelog oka. Boja zamućenja može biti bijela kao mlijeko, sivkastobijela, te žućkastobijele do smeđe boje, kada se radi o lažnoj katarakti (cataracta spuria), nastaloj zbog sinehija šarenice s prednjom lećnom plohom.

Budući da je zamućenje leće izazvano koagulacijom bjelančevina i da je proces ireverzibilan, terapijski pokušaji nemaju učinka. Kirurško liječenje katarakte svodi se na uklanjanje leće. Operacija je indicirana prilikom juvenilnih i senilnih katarakta, i to kada je sačuvan zjenični refleks. Pri djelomičnom zamućenju leće moguće je da vid bude u određenoj mjeri omogućen poslije operativnog proširenja zjenice.

Vaša kujica je u ozbiljnoj dobi i svaki operacijski zahvat koji uključuje opću anesteziju nosi određeni rizik. Koliki je taj rizik procjenjuje se kliničkim pregledom općeg stanja životinje i dodatnim kliničkim pretragama (RTG pluća, EKG, hematološke i biokemijske pretrage).

Obratite se Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta kako bi učinili sve potrebne pretrage te dobili bolji uvid u prognozu operativnog zahvata Vašeg ljubimca.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava