Mastitis/Tumor mliječne žlijezde
2.Sep.10. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.

Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam kujicu staforda staru 11 mj. Nakon prvog tjeranja (s 8 mj.) imala je lažnu trudnoću bez većih simptoma osim mlijeka u sisama, što smo liječili antibiotikom i permammas emulzijom. Mlijeko se povuklo, osim u jednoj sisi gdje se može napipati puno sitnih kvržica. Veterinar misli da je to početak tumora, što je opet liječio antibiotikom i flogocid masti. |
Mastitis ili upala i/ili infekcija mliječnih žlijezda se može javiti u jednoj ili više žlijezda. U većini slučajeva uzrok su bakterije koje dolaze ascedentno mliječnim putevima do unutrašnjosti žlijezde.
Drugi mogući uzroci ovog stanja su traume ili se infekcija proširi krvlju (hematogeno). Upala je češća u starijih jedinki i u pasmina pasa sa kratkim nogama kod kojih je veća vjerojatnost za traumu mliječnih žlijezda. Također, pogodovni faktor je i loša higijena.
Mastitis može biti izuzetno bolno stanje koje je obično lokalizirano, iako se u nekih životinja javlja i sistemska infekcija ili čak sepsa (bakterijska infekcija krvi).
Najuočljiviji simptom infekcije je otečenje mliječne žlijezde (jedne ili više njih), povećane bradavice, zacrvenjenost, gnojno ili obojano mlijeko ili iscjedak iz žlijezde, bolne mliječne žlijezde, abscesi na žlijezdama, apatija i nevoljkost, gubitak apetita, povišena tjelesna temperatura. Traume, loši higijenski uvjeti i moguća već postojeća bolest su mogući predisponirajući faktori. U većini slučajeva mastitis nije hitno stanje, a oboljele životinje nisu znatno bolesne, no mliječne žlijezde se mogu toliko inficirati da abscediraju ili su gangrenozne.
Kao posljedica upale mliječne žlijezde ponekad ostaju zadebljanja tkiva (mastopatije) koja su različita po obliku, ali vrlo često imaju oblik kvržica. No, promjena koju opisujete može biti i mliječna cista.
Kod ovakvog problema treba razlučiti i poremećaje koji klinički sliče mastitisu. A to su:Fibroepitelijalna hipertrofija mliječne žlijezde koje je benigan rast tkiva mliječne žlijezde, a uzrokom je otečenja tvrde konzistencije koje može biti iznimno velikih dimenzija.
Tumori mliječne žlijezde česti su i najčešći tip tumora koji se mogu razviti u kuja, a naročito onih koje nisu sterilizirane. Često su maligne prirode iako se mnogi ne ponašaju agresivno. Javljaju se kao pojedinačni ili višestruki noduli (1 - 25 cm) na jednoj ili više žlijezda. Više od 50% mamarnih tumora u kuja su benigne prirode (adenomi).
Dijagnoza se postavlja po kliničkoj pretrazi životinje, palpacijim žlijezde i novonastale tvorbe, palpacijom regionalnih limfnih čvorova i biopsiji, odnosno patohistološkoj pretrazi.
Terapija se provodi prema dijagnozi, a u slučaju tumora u pravilu je to kirurška obrada.
Svakako je početna terapija Vašeg veterinara u redu, usmjerena ka redukciji rizika sekundarnih bakterijskih infekcija i stoga, komplikacija zdravstvenog stanja Vaše kujice, no za točnu determinaciju kvržica mliječne žlijezde neophodno je potrebno provesti dodatne pretrage kao i biopsiju promijenjenog tkiva koja nam daje odgovor o kakvoj se tvorevini radi. Na osnovu nalaza se tada može dati prognoza i preporučiti po potrebi odgovarajuća terapija.
OZNAKE: