Ljeto i dlaka pasa
19.Jul.10. Objavio MARTINA KUZMANIĆ, DR. MED. VET.

Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka
P: Imamo mješanca terijera i dugodlakog jazavčara. Star je 9,5 mjeseci i nismo ga šišali. Ima gustu crnu dlaku, ali ne pada do poda i čini nam se da više ne raste. Dosta se linja. Čuli smo da se psi kojima opada dlaka ne trebaju šišati, a opet da se neke pasmine, poput terijera, ipak trebaju šišati. Pitali smo u salonu za pse i tamo su nam isto rekli da bi ga trebalo šišati i da će mu to olakšati život po vrućem vremenu. Zanima me da li će mu stvarno biti lakše, hoće li mu dlaka narasti i da li je moguće da mu šišanje ošteti dlaku i ostavi ga izloženom štetnim sunčevim zrakama? Dosta smo zbunjeni, a samo mu želimo olakšati. |
O: Psi koji su više kućni ljubimci, pri čemu mislimo na to da veći dio dana borave unutar stana ili kuće, linjaju se duže i jačim intezitetom zbog umjetne topline i svijetla pod kojim su skoro 24 sata.
Psi držani van kuće imaju tedenciju sezonskog linjanja (proljeće i jesen), koja traje nekoliko tjedana. U proljeće gube gube podlaku i zamjenjuju je s dužom primarnom dlakom, u jesen se pojačava gustoća podlake.
Znači, u normalnim uvjetima dlaka mijenja teksturu, ali broj dlaka i dlačnih folikula je uvijek isti od samog rođenja.
Rast dlake odvija se u više faza (anagenska, katagenska i telogenska faza mirovanja) te na normalnoj koži pasa nalazimo istovremeno sve navedene faze. Na pojačano linjanje djeluju razni faktori, kao što je starosna dob, količina sunčevog svijetla, vanjska temperatura, pasmina, spol, hormoni (tjeranje), alergija i ishrana. Svaki korijen (folikul) dlake ima svoju lojnu žlijezdu, koja održava kožu i dlaku mekanom i elastičnom. Ovisno o pasmini, rad ove žlijezde je intezivniji, posebno ako se radi o pasminama vezanim uz vodu jer se masnija dlaka manji moči i čuva toplinu (npr. labradori u sjevernom moru).
Šišanje neće oštetiti dlaku, ali, kao što smo naveli, pred ljeto bi trebalo skinuti više poddlaku, a ne primarnu (dužu) dlaku jer krzno ili dlačni pokrivač našim psima služi kao termoregulacija i ljeti i zimi. Ljeti će dlaka biti "nakostriješena" ili podignuta od kože, kako bi omogućila brže i lakše strujanje zraka oko tijela, a ujedno se tako ljubimac i hladi. Zimi je dlaka više polegnuta, čime pas čuva toplinu.
Terijeri se uglavnom trimaju (čupanje duže i oštre dlake u korijenu) radi izlaganja na izložbama, gdje se traži standardni izgled ili frizura.
OZNAKE: