Koliko su opasne meduze?
12.Aug.06. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.

Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: S obzirom na veliki broj meduza u Jadranu (među kojima ima i nekih koje kod ljudi mogu izazvati ozbiljnije probleme), zanima me koliko su one opasne za pse? O: Žarnjaci ili mješinci (coelenterata, cnidaria) su skupina morskih životinja kojima mješinasto tijelo čini jedna tjelesna šupljina s jednim otvorom oko kojeg se nalaze lovke koje laganim titranjem pokreću struju vode u smjeru otvora. Broj lovki je uvijek paran, višekratnik od 4, 6, a na njima se nalaze mnogobrojni žarnici. |
Žarnjaci se dijele u tri razreda: koralje (Anthozoa), režnjake ili prave meduze (Scyphozoa) i vodenpolipe ili obrubnjake (Hydrozoa). Kod nas su od važnosti razred koralja, u koje spadaju i vlasulje ili moruzgve, te razred pravih meduza. Iz razreda koralja najpoznatije vrste koje žive u Jadranu su: crvena vlasulja (Actinia equina), smeđa vlasulja (Anemonia sulcata) i plaštena moruzgva (Adamsia palliata). Od meduza kod nas su učestale: uhati klobuk (Aurelia aurita), morska mjesečina (Pelagia noctiluca) i morsko pluće (Rhizostoma pulmo).
S obzirom na stupanj razvoja žarnjaci imaju jedan ili dva strukturalna oblika tzv. polip (sjedilački oblik) i meduza (slobodno plivaju). Tijelo polipa je cijevasto, pričvršćeno aboralnim polom, dok se na suprotnom, oralnom polu nalaze usta i lovke. Karakteristika žarnjaka je da nose žarnice. Žarnice se mogu izbacivati u svrhu pričvršćivanja životinje, radi obrane, paraliziranja, ubijanja i hvatanja plijena. Otrov koji se nalazi u mjehurastim žarnicama biva izbačen kroz duguljastu cjevčicu ukoliko je podražen osjetni produžetak. 95% meduza samo namjerava napasti. Neke su sposobne procijeniti da li će napasti ili ne. Simptomatologija može kod uboda meduze varirati od lagane lokalne, do teške opće kod preosjetljivosti (alergije) na sastojke otrova. Obično se javi crvenilo i oteklina na mjestu uboda praćena jakom boli, a nakon kratkog vremena javlja se uzdignuta blijeda papula, najčešće kao vjerni otisak kontakta s lovkom. Mogu nastati mjehuri, kraste i ožiljci, a kao dugotrajne posljedice česte su promjene boje kože. Kod slučajeva preosjetljivosti ili kod mnogostrukih uboda mogu se javiti opći simptomi, kao što su: suzenje, vrtoglavica, pospanost, grčevi mišića, povraćanje, a može sve završiti i smrtno bilo uslijed prestanka disanja i šoka ili pak zbog utapanja.
Dolazak meduza blizu obale, na plaže, uzrokovano je toplim i suhim vremenom, a povećanje njihovog broja pretjeranim izlovljavanjem ribe (smanjen je broj njihovih predatora). Također, dokazano je kako su mora uz obale mnogo toplija nego prije, zbog globalnog zatopljenja, te slanija zbog nižih razina rijeka. Meduze su vrlo ovisne o temperaturi vode. Žive u toplim morima, a samo ih malo obitava u hladnim područjima.
S obzirom da koža i dlaka psa pružaju fizičku barijeru koja onemogućava štetnim kemijskim spojevima i mikroorganizmima da prodru u organizam, jedino su moguće lokalne reakcije na manje zaštićenim dijelovima tijela (nos, njuška, spolni organi) gdje opasnost od lokalnih opekotina meduza postoji. Jedina stvarna opasnost prijeti ako je Vaš pas alergičan na otrov meduze jer je onda presudna hitna intervencija. U literaturi se navodi kako su za psa otrovni pauci, zmije, žabe krastače, insekti, škorpioni, "ugrizi" puža balavca i ostalih koji sadrže metaldehid. Stoga, držite psa na povodcu, pod kontrolom, a s čuvarima plaža svakako provjerite kakvo je stanje mora s obzirom na meduze jer su psi laka meta za njih.
OZNAKE: