Keratitis - upala rožnice oka
25.Feb.10. Objavio DRAGICA NEMEŠ, DR. MED. VET.

Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam mopsa starog 7 godina. Prije mjesec dana oko mu je jako krmeljilo, zatvaralo se te je dobio na korištenje kapi Tobrex. Nakon 5 dana to se povuklo. Sada se opet, u razmaku od dva tjedna, sve vratilo, ali na drugom oku. Koristili smo kapi Maxitrol tjedan dana te po preporuci veterinara vratili smo se na kapi Tobrex koje koristimo tri dana. Nema poboljšanja. Pas stalno drži oko zatvoreno, skuplja se gnoj, a ono što me najvise plaši, izgleda kao da mu se nekakva mrena navukla preko cijelog tog oka te mu je oko postalo sivkasto-plavo. Je li to normalno kod konjuktivitisa da se pojavi takva "mrena"? |
O: Keratitis je upala rožnice oka. Razlikujemo površinski keratitis koji zahvaća površinske slojeve rožnice i duboki keratitis koji zahvaća dublje slojeve rožnice, a koji obično ostavlja ožiljak koji može ometati vid ako se nalazi u blizini vidne osi.
Uzroci keratitisa mogu biti mnogobrojna stanja i bolesti čitavog tijela, koja mogu utjecati na rožnicu (npr. bakterije, virusi, gljivice), neuroparalitički keratitis, kao i nepoznati uzroci.
Bakterijski keratitis nastaje najčešće nakon ozljede rožnice, kao komplikacija konjunktivitisa, kao posljedica pad imuniteta ili ozljeda. Simptomi su u početku bolesti vrlo često slični konjunktivitisu: osjetljivost oka na svjetlo (fotofobija), crvenilo spojnice i osjećaj nelagode oka, da bi kasnije i u težim slučajevima napredovali do jake boli, gubitka vida i nastanka gnoja.
Uspješna dijagnoza je vrlo značajna zato što se bolest vrlo često zamijeni za konjunktivitis.
Bolest se liječi ovisno o uzroku.
Mopsovi su skupina pasa koja je biološki sklona komplikacijama s očima pa preporučujem pregled na Veterinarskom fakultetu, na Klinici oftamologije, gdje će se uz pretrage i antibiogram provesti pravilna terapija.
OZNAKE: