Katarakta
12.Jun.06. Objavio DAVORKA BALANTIN, DR.VET.MED.

Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam retrivera starog 19 mjeseci kod kojeg se prije 3 mjeseca pojavilo zamućenje na lijevom oku. Veterinar kaže da je katarakta. Međutim, u Sarajevu nema specijaliste veterinara oftamologa koji bi mi mogao potvrditi dijagnozu. Molim za savjet šta da radim. Gdje postoji najbliži specijalista oftamologije, koje su metode liječenja, te gdje se mogu obratiti za adekvatnu dijagnostiku i liječenje. Unaprijed zahvaljujem. S poštovanjem, Gordana Karanjac O: Pregled očiju može se podijeliti na morfološki i funkcijski, a redoslijed pretrage očiju ide ovim redom: |
1. anamneza
2. inspekcija
3. palpacija
4. pregled očnih spojnica
5. pupilarni refleks
6. žarišno osvjetljenje
7. pregled Purkinje-Sansonovih sličica
8. pregled očnim zrcalom-oftalmoskopom
9. pregled vida
10. upotreba dijagnostičkih medikamenata
11. specijalne metode pregleda (rentgen, mikrobiološka pretraga, citološka pretraga), pretraga na danjem svijetlu i pretraga u tamnoj komori.
Bolesti leće mogu biti prirođene i stečene. Katarakta (siva mrena) može biti cataracta congenita - prisutna u trenutku rođenja, a može biti nasljeđena ili ne, najčešće je u obliku mjehurića, vretenasta ili točkasta. Nadalje cataracta juvenilis - razvojna, nasijeđena, ali se razvija tek kasnije u dobi od 1-2 godine i ima oblik pahuljice ili se javi u obliku dvije crtice; cataracta senilis -najčešća je u pasa. Katarakta je svako zamućenje koje je posljedica promjene strukture leće i to je tzv. prava katarakta (cataracta vera). Lažna katarakta (cataracta spuria) je stanje neprozirnosti zbog prekrivanja prednje površine leće pigmentom ili fibrinom. Lokacija zamućenja ovisi o uzroku. Prema izgledu katarakta može biti: točkasta, vretenasta, zvjezdasta, mjehuričasta i prašinasta. Prema uzroku katarakta može biti: traumatica, electrica, tetanica, diabetica, simptomatica, toxica. Prema stupnju zamućenja može biti parcijalna i totalna, a prema lokalizaciji može biti capsularis anterior i posterior, corticalis anterior i posterior, perinuklearis, polaris, aequatorialis. Prema napredovanju katarakta može biti progredijentna i stacionarna.
Simptomi bolesti su naročito izraženi kod potpunog zamućenja leće s midrijazom. Zamućenje može biti smeđebijelo, žutobijelo ili smeđe. Lagano zamućenje je teško primjetiti, pa se prije toga ukapa midrijatik. Precizno mjesto zamućenja otkriva se bio mikroskopom.
Terapira se kirurškim odstranjivanjem, a kod nezrelih katarakti moguće je medikamentozno liječenje.
Kompletan oftalmološki pregled možete obaviti na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu na Zavodu za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju kod Dr.vet med Pirkića. Prilažem Vam i njihov broj telefona:2390-390 ili broj od Vatarinarskog fakulteta:2390-111.
OZNAKE: