Kastracija kunića i postoperativni oporavak / Bol i analgezija kunića
16.Nov.09. Objavio TANJA KRULC, DR. VET. MED.
Odgovara:
Tanja Krulc, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Imamo ovnolikog kunića starog 5 i pol mjeseci i jučer smo ga kastrirali. Kunić normalno jede, no nije baš druželjubiv kao prije. Problem je u tome što cijeli dan, osim rano ujutro, nije obavio veliku nuždu i samo se dva puta popiškio. Prvi put je to bila stvarno velika količina mokraće, dok je drugi put bila nešto manja. I mokraća mu je tamnije boje (nije postojala mogućnost da oksidira jer smo ga vidjeli dok piški). Tu i tamo malo škrguće zubima, ali većinu vremena spava. U veterinarskoj ambulanti su nam rekli da je normalno što nije druželjubiv jer ga vjerojatno još boli. Danas je dobio i antibiotik, a još će jedan dobiti sutra. Postoji li razlog za zabrinutost? Ili je to normalno, kako su nam rekli u ambulanti? |
Unaprijed zahvaljujemo na odgovoru. Pozdrav od Karla, Tee i ovnolikog kunića Winstona
O: Kod malih sisavaca vrlo je teško determinirati bol. U kunića su znakovi koji nas upućuju na moguću bol sljedeći: kunić vrlo mirno sjedi, ne reagira na podražaje, škrguće zubima, gubi apetit, pogrbljeno i šćućureno se drži.
Kod kunića je analgeziju (sredstva protiv bolova) najbolje primjeniti preoperativno (prije samog zahvata). Na taj način smanjujemo i potrebnu dozu anestetika.
Postoperativna bol može uzrokovati ozbiljne komplikacije, kao što su povećan metabolizam, katabolizam tkiva (razgradnja), povećanje opasnost od sepse, usporava cijeljenje rana, uzrokuje gubitak apetita, produžuje oporavak i izaziva kardiovaskularni stres. To se sve događa kod kunića i glodavaca i iz razloga što su oni lovine predatora. Postoperativna analgezija trebala bi se nastaviti barem 3 dana, a po potrebi i dulje. Antibiotici se također koriste jer većina kuniće boluje od subkliničke upale pluća, koja se može razviti zbog stresa izazvanog operacijom. Također preveniraju disbiozu crijeva. Aplicira se antibiotik širokog spektra u trajanju 3 do 7 dana. Analgetici koji se koriste kod kunića su karprofen, ketoprofen i meloksikam.
Vrlo je važno da pacijent sat vremena nakon operacije počne jesti. Kuglice izmeta su dobar pokazatelj da je gastrointestinalni sustav počeo raditi nakon operacije. Zastoj rada crijeva i prolaza sadržaja kroz njih (ileus) rješavamo hranjenjem na špricu i aplikacijom prokinetika kao što je npr. metoclopramid i ranitidin (sredstva koja potiču motilitet želuca). U životinja sa visokim rizikom od pojave ileusa (kunić, zamorčić i činčila) prokinetici se također mogu aplicirati preoperativno. Asistirano hranjenje na špricu provodi se kašicama za bebe od povrća, ali treba paziti da su od organski uzgojenog povrća i bez dodataka mlijeka.
Ako kunić ne pije, potrebno mu je nadoknaditi tekućinu infuzijom ili na špricu. Možete u 1 decilitar vode staviti šaku sijena i nakon pola sata iscrpinu ponuditi kuniću u pojilici ili na špricu.
Ukoliko kunić ne počne normalno jesti i obavljati nuždu ponovo posjetite veterinara.
OZNAKE: