Izraslina na glavi ribice - limfocistoza
27.Apr.10. Objavio TANJA KRULC, DR. VET. MED.
Odgovara:
Tanja Krulc, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Unazad mjesec dana primjetila sam nekakve izrasline na glavi moje zlatne ribice koja živi u vrtnom jezercu. Izraslina je karfijolastog oblika i svijetlije boje. Molim da mi pomognete, o kakvoj bolesti je riječ i na koji način da izoliram bolest? Zahvaljujem, Davorka |
To je bolest koja je preko 100 godina poznata kao dobroćudna virusna zarazna bolest kože. Bolest uzrokuje limfocistis virus iz skupine iridovirusa. Umnaža se samo u stanicama vezivnog tkiva. Bolest je rasprostranjena po cijelom svijetu. Javlja se u akvarijima, pri uzgoju morskih riba, a rasprostranjena je i u prirodi.
Smrtnost je redovito niska. Inkubacija je oko 10 dana na 25°C pa i duža. Virus ulazi u tijelo i preko najmanjih ozljeda kože i škrga te kroz probavni sustav. Pri gustom smještaju i stresu obolijeva veći broj riba. Učestalost bolesti može biti povišena i kad su prisutni nametnici koji sele s jedne ribe na drugu i tako prenose uzročnika.
Limfocistis virus napada stanice vezivnog tkiva i izaziva njihovo jedinstveno i izuzetno povećavanje. Promjer takve stanice može doseći i do 2 mm. Infekcija virusom ne izaziva upalnu reakciju. U koži, perajama i škrgama, a ponekad i u unutarnjim organima, nastaju nakupine sivo-bijelih ili svjetlo-crvenkastih do smeđih čvorića, koji se spajaju u izrasline s neravnom površinom. S vremenom izrasline mogu poprimiti izgled maline pa i minijaturne cvjetače. Bolest može polagano napredovati čak i tri godine, ali i spontano nestati nakon nekoliko mjeseci. Kad povećane stanice otpadnu, iz njih se oslobađa velika količina virusa. To se događa za otprilike 4 tjedna. Nakon što lezije nestanu, zahvaćeno tkivo ozdravi. Većina riba ozdravi ako ne dođe do sekundarnih infekcija. Promjene usporavaju rast i dovode do mršavljenja. Ako su na škrgama izrasline ometaju disanje, a na ustima uzimanje hrane. Druge ribe napadaju i grizu čvoriće na koži i perajama pa nastaju male rane i sekundarne infekcije s bakterijama i plijesnima.
Naravno, točna dijagnoza se može postaviti histopatološki nalazom gigantskih stanica.
Lijeka za virusnu bolest nema. Treba pažljivo rukovati s bolesnom ribicom. Sprječavanje bolesti u ribogojstvu i akvaristici se provodi tako da se primjerke s prvim znacima bolesti odmah odstrani i smanji gustoća smještaja. Pojavu širenja bolesti treba spriječiti higijenskim i sanitarnim mjerama te redukcijom stresa. U posebno vrijednih primjeraka akvarijskih riba primjenjuje se kirurško odstranjivanje izraslina.
Bakterijske i gljivične infekcije koje se sekundarno javljaju na izraslinama tretiraju se pripravcima koje možete nabaviti u našim trgovinama pa Vas pozivam da se za savjet obratite našim akvaristima.
OZNAKE: