elena-tijan1

 
Odgovara:
Elena Tijan, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka 

P: Imam jedan problem sa psom pa bih vas molila za neki savjet ili smjernicu što napraviti. Imam psa (ženku) staru 4,5 godine koju sam udomila iz azila prije godinu dana (prvi udomitelj). Mješanka je labradora i terijera i sterilizirana je. Nikakvih problema nisam imala s njom, dapače, najbolji je pas kojeg znam. No, prije nekoliko mjeseci preselila sam se u stan (što i nije neki problem jer i kad sam živjela u kući pas je bio cijelo vrijeme unutra jer je ona tako htjela). Tu i tamo je znala jesti tepih ili neki predmet, ali tek ponekad. Prije par dana pojavio se jedan ozbiljniji problem. Kada trebamo ići u šetnju van i kada se joj treba staviti uzica ona se popiški. Najprije sam mislila da ju možda ne izvodim dovoljno često van, no, ubrzo sam se uvjerila da nije tako. Ne radi to svaku šetnju, ali je već nekoliko puta napravila. Ona nikada prije nije obavljala nužde u kući/stanu i imam osjećaj da ovo slučajno napravi, odnosno da nema kontrole. Imate li kakav savjet za nas?

Zahvaljujem, Ana     


O: Inkontinencija urina predstavlja nemogućnost kontroliranja mokrenja.

Razlozi nastanka ovog poremećaja mogu biti mnogobrojni, a mogu biti vezani uz mokraćni mjehur, uretru (mokraćnicu), mozak ili leđnu moždinu koje kontroliraju funkciju samog mjehura.

Više od 20% steriliziranih kuja pokazuje znakove inkontinencije urina. Javlja se kod mužjaka i kod ženki, a osobito su joj sklone srednje i velike pasmine pasa.
 
Učestalost pojavljivanja inkontinencije povećava sa sa starošću, a najčešći uzrok je nesposobnost mehanizma sfinktera mokraćnog mjehura.
 
Što se tiče dobi, u steriliziranih kuja se uglavnom ne javlja prije 3. do 5. godine života, dok u mužjaka, neovisno o tome jesu li kastrirani ili ne, inkontinencija se rijetko javlja prije 10. godine. Ako je uzrok inkontinencije urina starost, onda se taj problem obično ne javlja dok životinja ne navrši 8 – 9 godina.
 
Što se tiče kuja, smatra se da hormon estrogen ima znatan utjecaj na čvrstoću mišićnog tkiva mokraćnog mjehura. Testosteron u mužjaka ima također sličan efekt. Sve ono što utječe na razinu navedenih hormona, utječe također i na sposobnost zadržavanja urina. To je razlog zašto se inkontinencija više javlja kod steriliziranih (kastriranih) životinja kojima su odstranjeni jajnici, odnosno testisi koji inače proizvode navedene hormone. Također, kako životinje stare, normalno je da se proizvodnja ovih hormona smanjuje. Inkontinencija ovisna o hormonima može se javiti od nekoliko mjeseci do nekoliko godina nakon same sterilizacije.
 
Ono što je još potrebno napomenuti je da životinje mogu "nekontrolirano" urinirati i u svrhu označavanja teritorija, infekcija urinarnog trakta, uzbuđenja, straha, poniznosti ili nekog drugog oblika stresa. Stres-inkontinencija je dosta česta u pasa, a obično se javlja zbog agresivnosti vlasnika, prisutnosti dominantnog psa, buke (grmljavina, vatrogasci), novog člana u obitelji ili promjena u strukturi kuće. U tom slučaju važno je otkriti što zapravo životinju smeta i stresira i to ukloniti. Ako to nije moguće, životinju treba trenirati kako bi se navikla na faktore koji uzrokuju navedeni stres (npr. grmljavina). Nakon što je stresni faktor uklonjen, inkontinencija uglavnom prestaje.
 
U svakom slučaju moja bi preporuka bila da kujicu odvedete na pregled kod svog veterinara ili kod kolega na Veterinarski fakultet kako bi se napravile potrebne pretrage i propisala valjana terapija.
 
Dodatne informacije o nekontroliranom mokrenju kod pasa možete pročitati i u odgovoru kolegice Zdravke Rumihe, dr.vet.med. ovdje.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava