Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imao sam njemačku kratkodlaku ptičarku staru 4 godine. 07.06. je okotila 10 štenaca, a izvela 8. Prije mjesec dana izveo sam je u šetnju u prirodu. Nakon pola sata sam je našao mrtvu, ali potpuno ukočenu bez vidljivih ozljeda. Sumnjam na riđovku... Što vi mislite? Matej

O: U Hrvatskoj obitavaju dvije vrste zmija otrovnica i jedna "polutorovnica". Poskok je naša najopasnija otrovnica i to zbog jakog otrova, a rasprostranjen je na Velebitskom gorju, u Dalmaciji najviše oko Zadarskog područja, te na području Istre.

Riđovka - naša druga otrovnica, ima slabiji otrov od poskoka, a rasprostranjena je po cijeloj Hrvatskoj.

Treća vrsta zmije je poluotrovnica, zmijur, a karakeriziraju je zubi koji se nalaze duboko u ustima , pa će otrov uštrcati jedino ako ugriz bude dovoljno dubok. Otrov nije tako opasan kao u poskoka i riđovke.

Simptomi koji će nastati uslijed djelovanja zmijskog otrova različiti su i ovise o više faktora. Štenci i psi malenih pasmina kao i mačke imat će izraženije simptome nego veliki, snažni psi. Od zmijskog ugriza najčešće stradavaju psi, a ugrizi su lokalizirani uglavnom na prednjoj nozi ili njušci. Najopasniji su ujedi u glavu, vrat te u blizini većih krvnih žila. Ugrizi zmije u područje glave posebno su opasni i treba potražiti što hitniju intervenciju veterinara.

Ugriz zmije je vrlo bolan, a pas će bolno zacviliti. Simptomi trovanja zmijskim otrovom ovise prvenstveno o količini uštrcanog otrova, te o veličini psa. Kada je uštrcana velika količna otrova i ako se radi o malom psu, životinja će kolabirati za svega nekoliko minuta. Na mjestu ugriza vlasnici mogu primijetiti oteklinu već nakon 30 minuta od ugriza, a istovremeno koža postaje tamnocrvena. Kod većih pasa ovi simptomi mogu i izostati, ali nakon nekoliko sati može se razviti hemolitička anemija, koagulopatije i sepsa. Kada sumnjamo na otrovanje zmijskim otrovom, pregledom urina, s obzirom na prisustvo hemoglobina koji se oslobađa iz eritocta koje otrov razara, pouzdano možemo utvrditi radi li se o trovanju zmijskim otrovom.

Što se doista dogodilo s Vašim psom, teško je reći. Dakako, ne treba isključiti mogućnost ugriza zmije.

Svakako se moglo raditi i o nekom organskom oboljenju, odnosno oboljenju kardiovaskularnog sustava, pa i drugih organa.

Jedino obdukcijskim nalazom možemo utvrditi točan uzrok smrti životinje.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava