Hrana za štence
27.Jan.06. Objavio IVAN MARIĆ, DR.VET.MED.

Odgovara:
Ivan Marić, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam štene pekinezera staro tri mjeseca. Hranim je Royal caninom za štenad koji voli, ali kad god mi jedemo "žica" da joj damo. Veterinar i uzgajivač su mi rekli da joj ne dajem ništa osim njene hrane, a negdje sam pročitala da se može davati sir i mliječni proizvodi, kuhano povrće...Na nekim forumima sam pak pročitala da psima stolica MORA biti tvrda, a mojoj kujici nije baš tvrda pa me zanima bi li joj bila sa dodatkom nekih "naših" namirnica još mekša? Hvala, Anamarie O: Izborom Royal Canin (MINI Junior) hrane za štence napravili ste dobar odabir za zdrav razvoj Vašeg šteneta. |
Prednost Royal Canin hrane za pse, kao jedne od superpremium hrana, u tome je što superpremium hrane sadrže optimalan nutricionistički sastav prilagođen psu s obzirom na njegovu dob, veličinu, aktivnost i fiziološko stanje.
Pekinezere svrstavamo u "mini" pse. To su psi koji u odrasloj dobi imaju težinu od 1-10 kg. Štenci ovih pasmina dostignu težinu odraslog psa u dobi od 10 mjeseci. Ovako intenzivan i brz rast, uz nedovoljno razvijen probavni sustav (nedovoljno razvijena sposobnost probavljanja hrane), te malu čeljust i zube, zahtjeva visoko kvalitetnu hranu za štence.
Royal Canin hrana za štence mini pasmina (MINI Junior), zadovoljava potrebe kratkog i intenzivnog rasta šteneta zahvaljujući visokoj energetskoj vrijednosti i visokom udjelu proteina. Zbog još nerazvijenog probavnog sustava šteneta, hrana sadrži visoko probavljive proteine, a frukto-oligo-saharidi i repina pulpa pomažu rast korisne crijevne flore. Svojim oblikom i veličinom granule su prilagođene maloj čeljusti i malim zubima. Upotrebom ovakve hrane sigurni ste da je Vaš pas dobio hranu koja u potpunosti zadovoljava njegove hranidbene potrebe i nije potrebno psu dodavati nikakvu drugu hranu ili vitaminsko-mineralne dodatke.
Hrana koju mi ljudi pripremamo za sebe iz više razloga nije povoljna za prehranu psa. Način pripreme i začini koje mi koristimo, pa i sama hrana koju jedemo, često će kod psa izazvati gastrointestinalne poremećaje ili alergijske promjene na koži. Hranidbene potrebe psećeg organizma različite su od onih koje mi imamo i teško da će pas koji jede ostatke sa stola zadovoljiti svoje nutricionističke potrebe. Čak ako kuhate obrok posebno za svog psa teško ćete postići takvu izbalansiranost hranidbenih elemenata koju posjeduju gotove superpremium hrane za pse.
Psi koji se nauče da mogu "nažicati" hranu sa stola vlasnika, često poslije stvaraju probleme s prehranom svojim vlasnicima, jer odbijaju hranu za pse, očekujući hranu sa stola vlasnika. Vaš pas ne zna što je bolje za njegovo zdravlje, on traži ono što mu ima intenzivniji okus i miris (što nije mjerilo kvalitete).
Zajedničko hranjenje s vlasnicima (u njegovoj glavi Vi ste dio njegovog "čopora") psu predstavlja važan društveno hijerarhijski moment. U prirodi psi love u čoporu i hrane se zajedno, ali po pravilu dominantni mužjak (vođa čopora) jede prvi pa onda svi niže na hijerarhiji. Bitno je da Vaš pas prihvati Vas kao vođu i da u najranijim danima shvati svoje mjesto u kući. Način hranjenja jedna je od faza u tom učenju. Psi prirodno teže da dođu na vrh hijerarhijeske piramide u svom "čoporu" pa ako nauči da Vam može nametnuti svoju volju (u ovom slučaju putem hrane) možete kasnije imati problem u kontroliranju ponašanja Vašeg psa.
Svježi posni kravlji sir ili neki fermentirani mliječni proizvod, tipa Acidofil, vlasnici često daju mladim psima ali na to gledajte samo kao dodatak prehrani a ne kao zamjenu za standardni obrok s hranom za pse. Svježe kravlje mlijeko nikako nemojte davati psu jer su psi intolerantni na laktozu (mliječni šećer). Neki psi vole razno voće i to mu možete slobodno dati da jede, povrće poput mrkve isto se može dodati hrani, ali treba izbjegavati grah, kelj i ostalo povrće koje izaziva nadimanje u crijevima.
Detaljne informacije o prehrani pasa kao i veliki asortiman hrane za pse možete naći u našim Pet centrima.
OZNAKE: