zdravka_rumiha1


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Jesu li moguća oštećenja glasnih žica kod psa, uslijed vanjskih utjecaja, virusa, bakterija, tako da pas ima probleme sa lajanjem? Radi se o lovačkom psu goniču, koji ima problem sa štekanjem prilikom gonjave. Primjetio sam da je tijekom zime znao jesti snijeg. Ponašanje – kao da ima kost u grlu pa ne može da je izbaci. Vodio sam ga veterinaru koji je davao antibioike, ali stanje se nije popravilo. S poštovanjem! Dejan

O: Postoje mnoge bolesti koje mogu uzrokovati upalu glasnica i posljedični gubitak glasa ili abnormalnosti u glasanju. Također, abnormalno tkivo ili problemi s neuromuskularnim sustavom mogu uzrokovati gubitak glasa.

Gubitak glasa ili abnormalno glasanje u pasa nespecifičan je simptom, prati mnoga oboljenja u pasa, zarazne i nezarazne prirode (hipotireoidizam, dijabetes, bolesti koštano-zglobnog sustava, bolesti probavnog sustava...).

Pojavu, pak, koju opisujete da ste uočili tijekom zime nazivamo laringitis ili upala grla. Radi se o upali sluznice ili hrskavice grkljana, koja nastaje zbog upale gornjih dijelova dišna trakta kao posljedica slijevanja sekreta ili direktno zbog djelovanja iritirajućih plinova, traume, glasanja, izmjene temperature zraka (hladno-toplo, npr. u proljeće su jutra hladna, a danju je toplo), pijenja prehladne vode, uzimanja hrane direktno iz frižidera... Javlja se i u sklopu zaraznih bolesti kao što su traheobronhitis i štenećak, a u brahiocefaličnih i pretilih pasa prilikom uzbuđenja i hipertermije.

Klinički se manifestira kašljem, u početku suhim i oštrim, kojeg vlasnici opisuju "kao da je psu nešto zapelo u grlu". Kasnije kašalj postaje vlažan i bolan. Promijeni se glas, psi niže drže glavu i otvorena su im usta. Gutanje je otežano i bolno pa odbijaju hranu. Kliničkom pretragom nalazimo zažarenu sluznicu grkljana, natekle nabore i sluzave i povećane mandibularne (podvilične) limfne čvorove. Dijagnoza se postavlja na temelju anamneze, kliničke slike, auskultacije i palpacije grkljana, a terapija se provodi, ovisno o dijagnozi, antibioticima, analgeticima, antitusicima, vitaminima,...

S obzirom na navedeno stanje Vašeg ljubimca, bilo bi uputno da svakako o tome obavijestite i veterinara koji je prvotno načinio pregled kako bi na osnovu načinjenih pretraga, dijagnoze i poduzete terapije mogao Vas dalje savjetovati o mogućoj prognozi stanja. Također, na taj način moguće je procijeniti i potrebu za dodatnim pretragama, a sve u svrhu postavljanja točne dijagnoze i terapije te tako osiguravanja optimalnog oporavka Vašeg ljubimca.

Za to vrijeme, osigurajte svom ljubimcu što bolje uvjete – da nije na propuhu, da mu ogrlica nije previše stegnuta, da previše ne laje kako bi se izbjegla dodatna trauma, nemojte svome psu davati prehladnu vodu za piće, odnosno sve što dajete ljubimcu (i voda i hrana) trebali bi biti zagrijani na sobnu temperaturu. Također, podražaj na grlište možete smanjiti i izbjegavanjem dehidrirane hrane. I posljednje, poštedite svog ljubimca većih napora, odnosno zadržite se samo na laganim šetnjama i što češćim intervalima mirovanja.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava