Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Poštovani, molim vas za pomoć! Imam hrvatskog ovčara kojem je odjednom s glave opala dlaka (veličine 4x4 cm, između ušiju) i pojavile se nekakve bradavice/krastice. Mjesto ga ne svrbi, ali je ružno za vidjeti i traje već više od mjesec dana. Možete li na osnovi ovog upita procjeniti o čemu se radi, da li je bolest prijelazna i kako da izliječim psa.
Unaprijed zahvalan, Željko Vuković, Đakovo

O: Promjene koje opisujete mogu nastati djelovanjem različitih čimbenika. Problemi s kožom najčešće nastaju kada zataji njen obrambeni mehanizam.

Predisponirajući faktori za kožne bolesti su oni koji narušavaju epidermalni integritet kao što je češanje, udarac, visoka vlaga, prljavština, zapetljana dlaka, kemijska iritirajuća sredstva, vrlo niske ili vrlo visoke temperature, te parazitarne infekcije. Nabrojenom mogu doprinijeti i faktori kao što je manjak pojedinih nutrijenata u prehrani (npr.vitamini - B kompleks, vitamin A; minerali - cink; esencijalne masne kiseline - omega 3 i omega 6) koji dovode do poremetnje zaštitne funkcije kože, ali i padu imuniteta organizma. Tako već nedostatak masti u hrani uzrokuje suho perutanje kože, otpadanje dlake, tzv. parakeratozu.

Opadanje dlake javlja se kao ograničeno ili kao prorjeđenje dlake cijelog tijela. Koža na bezdlačnim površinama ponekad nije vidljivo promjenjena, ali je vrlo često promjenjene boje i izgleda.

Iako je gotovo nemoguće postaviti dijagnozu bez pregleda životinje i dodatnih pretraga navest ću neke od mogućih uzroka oboljenja.

Površinske bakterijske infekcije kože (površinska piodermija) manifestiraju se kao crvenilo, ispadanje dlake, stvaranje papula i pustula (zagnojeni mjehurići), kraste i zadebljanje kože. Duboke bakterijske infekcije (duboke piodermije) zahvaćaju i potkožje te je njihova slika bitno teža. Stvaraju se papule, pustule, apscesi, čirevi i fistule. Procesi zaraštaju ožiljcima. Terapija se provodi antibioticima, te podizanjem opće otpornosti organizma.

Seboreja je bolest lojnih žlijezda u koži, a uzrok joj je do sada nepoznat. Manifestira se kao vlažna (masna) ili suha, te se prema dijagnozi različito terapira, najčešće šamponima. U težim slučajevima otpada dlaka, a koža oštećena kemijskom reakcijom loja podliježe raznim upalnim promjenama.

Šuga je parazitarno oboljenje, a nametnik živi u koži, ruje po njoj, hrani se kožnim detritusom, te u nju polaže jajašca. Promjene u pasa počinju na vanjskom uhu, glavi i vratu, ali mogu postati generalizirane. Parazit uz oštećenja kože u nju unosi i različite mikroorganizme što dovodi do upalne reakcije. Za dijagnozu je bitno naglasiti da je prisutan jak svrbež. Zadebljale i ogoljele kožne površine prekrivene su ljuskicama. Šuga pasa je u nas relativno rijetka. Povremeno je zabilježena u lovačkih pasa koji su bili u kontaktu sa oboljelom lisicom ili jazavcem. U gradskih je pasa izuzetno rijetka. Ako se i pojavi, lagano se liječi, osim ako nije uznapredovala i oštetila preveliku površinu kože.

Demodikoza je vrsta parazitarne bolesti kože uzrokovane specifičnim nametnikom koji živi u lojnim žlijezdama kože. Ti se nametnici u malom broju nalaze u koži gotovo svakog psa, pa mnogi drže da su sastavni dio flore u psećoj koži, dakle da nije parazit, već saprofit. Ipak, u nekih, pretežno mladih pasa, ti se nametnici kadšto jako razmnože i tada dovode do ozbiljnih promjena. Ako su promjene isključivo na koži glave, tada je to blagi oblik dernodikoze i često se uspješno liječi. No ako su se promjene proširile i po drugim dijelovima tijela - na vratu, prednjim nogama, prsištu, pa i po leđima, liječenje je izuzetno teško, uglavnom bezuspješno. Stoga s terapijom treba započeti što ranije. Kod ovog oboljenja svrbež nije izražena.

Gljivične bolesti kože pasa uzrokuju različite promjene - od promjene pigmenta do tkivne destrukcije i izrazite reakcije organizma. Ove infekcije imaju tendenciju širenja, a kadšto i prenošenja na druge životinje, pa i na čovjeka. Naročito je značajna invazija gljivice Microsporum canis koja uglavnom živi na krznu mačke ne čineći nikakve klinički vidljive promjene. No ako se naseli na psu, dovest će do pojave okruglih bezdlačnih oštro obrubljenih mjesta na koži bilo kojeg dijela tijela. Ogoljela koža periferno se ljušti. Veoma se lako prenosi na čovjeka, a liječenje je dugotrajno. Dokazuje se laboratorijskim pretragama.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava