Gubitak apetita i hibernacija kornjače
23.Dec.08. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Već desetak godina imam crvenouhu kornjaču i navikla sam da preko zime ne želi jesti, iako bi tu i tamo ipak tražila. Ali ove zime samo spava, a kad joj ubacim račića, samo ga ponjuši i okrene mu leđa. Je li normalno, što da radim? Matea |
U slučaju da je temperatura vode, tj.okoliša tek nešto niža, gmazovi postaju usporeni i prestaju jesti.
Hibernacija predstavlja složeni biološki proces. Za nju je potrebno osigurati određene uvjete, kao što su optimalna temperatura (2-10 stupnjeva, idealna je 5°C). Sama životinja mora biti zdrava i uhranjena. U probavnom traktu kornjače koja se sprema na hibernaciju ne smije biti neprobavljene hrane, odnosno, ovisno o veličini životinje i o njenom metabolizmu, post prije uvođenja u hibernaciju bi se trebao kretati između 2-4 tjedna (osigurati pražnjenje organizma).
Preporučam Vam da provjerite temperaturu vode u akvaterariju. U slučajevima kada je voda u terariju ispod 25°C kornjače prestaju jesti i zatvaraju oči pa mnogi vlasnici imaju dojam da se radi o hibernaciji. Oscilacije temperature mogu dovesti do ozbiljnih zdrastvenih problema, te je uputno staviti grijač u terarij ukoliko ga nemate.
Također, ukoliko primijetite neke od drugih simptoma koji mogu ukazivati na ozbiljniji zdravstveni problem, kornjaču je preporučljivo odnijeti na veterinarski pregled u ambulantu.
O hibernaciji crvenouhih kornjača pisala je kolegica Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med. ovdje.
O gubitku apetita u kornjača pisala sam ovdje.
OZNAKE: